Tillgodoräknande av studier
Tillgodoräknande av studier
Studentguide
Studerande som blivit antagna till kandidatprogrammet i elektroteknik gör sin individuella studieplan (ISP) i Sisu under det första studieåret som en del av introduktionskursen ELEC-A0110 Introduktion till studierna i kandidatprogrammet i elektroteknik och under det andra studieåret som en del av ELEC-A0120 Studieplanering. Anvisningar för att skapa en studieplan finns även på kursernas MyCourses-sidor.
Du behöver göra en ISP för att kunna anmäla dig till kurser: kursanmälan kräver att kurserna är i din primära ISP. Dessutom behöver du den för eventuella ansökningar (t.ex. biämnesansökan vid ARTS, ansökan om utbyte), men senast för utexamineringen. Utöver dessa tekniska och praktiska krav har ISP:n andra användningsändamål.
Genom att göra en ISP bekantar du dig med examens uppbyggnad, innehåll, förordningar och möjligheter. Dessutom börjar du samtidigt begrunda din riktning och dina kort- och långsiktiga mål. Vad är du intresserad av, vad är viktigt för dig? Vill du studera utomlands och kanske något annat än teknik? Hurdana mål har du för studierna? Hurdana arbetsuppgifter vill du rikta in dig på?
För det tredje utgör ISP:n något av ett avtal mellan dig och högskolan: genom att de olika delarna godkänns har du rätt att genomföra dina studier enligt planen under den studietid du har kvar.
När du skapar en ny studieplan ska du välja en undervisningsplansperiod som grund för din plan. Välj den undervisningsplan som gäller för läsåret när du inlett dina studier. Om du vill kan du också övergå till att studera enligt en nyare undervisningsplan. Om du återupptar dina studier efter en lång paus ska du välja den senaste undervisningsplanen.
Du kan skapa flera ISP-versioner men du kan bara ha en godkänd och primär studieplan. Markera den studieplan som du har tänkt studera enligt och som du ansökt och fått godkännande för som din primära studieplan.
Du hittar instruktioner för att skapa en ISP i Sisuanvisningar. Följ även anvisningarna i studievalshjälparen när du gör din ISP. Om du har frågor som du inte hittar svar på i SisuHELP eller på denna sida (notera delen om vanliga frågor om studieplanen nedan) , kontakta adressen [email protected]
Din ISP är i regel godkänd när valen gjorda i planen motsvarar undervisningsplanen. Vissa helheter i ISP:n ska dock godkännas separat, de är markerade med ”kräver separat godkännande”.
Med andra ord ansöker du inte om godkännande för hela planen på en gång. Ansök om godkännande för samtliga helheter ovan på samma gång. Du behöver alltså inte vänta på godkännande för en del innan du ansöker om godkännande för en annan del. Tekniska anvisningar för att ansöka om godkännande för de olika helheterna hittar du på sidan Sisuanvisningar.
Separata ansökningar om godkännande behandlas kontinuerligt, men ibland är det rusning. Om du behöver godkännande för t.ex. biämnesansökan eller utexaminering, ansök om godkännande för de nödvändiga helheterna i god tid. Om du behöver försnabbat godkännande, kontakta planeraren eller koordinatorn vid ditt program.
Du får ett meddelande i Sisu när helheterna är granskade. Du kontaktas via e-post om det krävs ändringar i helheten eller helheterna.
Planen kan alltid ändras enligt behov. Om du vill göra ändringar i en redan godkänd helhet (till exempel byta en kurs mot en annan eller helt byta biämne), ska du först ge upp godkännandet du fått. Ändra helheten och dess innehåll först efter det. Ansök sedan om nytt godkännande för helheten. Närmare anvisningar finns i Sisuanvisningar (Avviker från godkänt innehåll > Ge upp godkännande).
Om du gör ändringar i en godkänd helhet utan att först ha gett upp godkännandet syns texten ”avviker från innehållet du ansökt om” i anslutning till helheten. Du hittar tekniska anvisningar i Sisu HELP hur du ska göra i dessa situationer.
Du kan planera magisterstudier och anmäla dig till kurser innan du utexaminerats från kandidatprogrammet. Det är i själva verket vanligt att inleda sina magisterstudier under slutskedet av kandidatstudierna.
Tekniska anvisningar för att göra en studieplan för magisterskedet hittar du på sidan Sisuanvisningar. Studieplanen för magisterprogrammen du valt öppnas som en fortsättning på ISP:n för kandidatskedet. Du kan göra val i magisterplanen och anmäla dig till kurser på normalt sätt.
Du väljer undervisningsplan enligt det år då du inleder studier för diplomingenjörsexamen. Tekniska anvisningar för att byta undervisningsplan hittar du på sidan Sisuanvisningar.
Obs. Det står ”Ingen studierätt” vid studieplanen för magisterskedet. Först när du utexamineras från kandidatprogrammet uppdateras din studierätt och meddelandet ändras till ”Val som bekräftats till studierätten”. Varningen om att studierätt saknas hindrar dig inte från att anmäla dig till magisterskedets kurser, utan du kan anmäla dig på normalt vis.
Obs. Tänker du fortsätta till magisterprogrammet Advanced Energy Solutions, Computer, Communication and Information Sciences (CCIS) eller Life Science Technologies? Dessa är gemensamma program vilket innebär att två eller flera tekniska högskolor ansvarar för att organisera dem. Studievalshjälparen listar programmet två eller fler gånger med de olika högskolornas koder: koderna anger vilken högskolas huvudämnen finns i den ifrågavarande ISP-modellen. Du ska alltså i det här skedet veta vilket huvudämne du vill fortsätta i.
Exempel: Du vill fortsätta i huvudämnet Communications Engineering vid CCIS-programmet. Huvudämnet ordnas av ELEC, du ska alltså välja koden som börjar med ELEC24 i studievalshjälparen för att öppna huvudämneshelheten i fråga i ISP:n. Du kan kontrollera högskolorna som ordnar huvudämnen i programmets undervisningsplan vid koden för respektive huvudämne.
Aalto har kurser vars innehåll är identiskt eller nästan identiskt sinsemellan, även om koderna och namnen skiljer sig från varandra. Dylika kurser kallas för parallella kurser. I dessa fall kan bara den ena kursen ingå i examen. I regel inkluderas den obligatoriska grund- eller huvudämneskursen i examen, vilket innebär att någonting annat måste väljas för biämnet eller de fritt valbara studierna.
De parallella kurserna nämns oftast i kursinformationen. I listan nedan har kurser vars parallella kurser inte kommer fram i kursinformationen samlats.
Kurserna är sorterade enligt biämne. Om du har något av biämnena nedan eller om du planerar inkludera enskilda kurser ur biämnet i fråga i de fritt valbara studierna, bekanta dig noggrant med listan.
Biämne | Biamnekurs | Parallell grund-eller huvudämneskurs |
---|---|---|
CHEM3051 Biotuotteet | CHEM-A1410 Materiaalitieteen perusteet | ELEC-D8710 Principles of materials science |
CHEM-C2300 Solu- ja molekyylibiologia | ELEC-C8722 Molekyyli- ja solubiologia | |
SCI3096 Data Sciene | Tilläggsinformation för studerande vars huvudämnesstudier innefattar eller som i de fritt valbara studierna genomfört kursen MS-C3160 Data Science: kurserna MS-C3160 Data Science och CS-C3240 Machine Learning D är inte sinsemellan parallella. Med andra ord kan båda kurserna inkluderas i examen. | |
ELEC3057 Digital Systems and Design | ELEC-C7420 Basic principles in networking | ELEC-C7241 Tietokoneverkot |
ELEC-C8201 Control and automation | ELEC-C1230 Säätötekniikka | |
ELEC-C9600 Electronic circuits | EST-studerande kan inte inkludera kursen i examen | |
ELEC-C9610 Basics in Electronics | Kan inte inkluderas i teknologie kandidatexamen inom kandidatprogrammet i elektroteknik | |
SCI3035 Energiatieteet | PHYS-A**** Sähkömagnetismi | ELEC-A4130 Sähkö ja magnetismi |
CHEM3016 Kemia | CHEM-A1410 Materiaalitieteen perusteet | ELEC-D8710 Principles of materials science |
SCI3104 Quantum Technology | ELEC-C9420 Introduction to Quantum Technology | ELEC-C3220 Kvantti-ilmiöt |
SCI3034 Systeemitieteet | Mer information för studerande som har kursen MS-C1620 Statistical Inference i sina huvudämnesstudier: den studerande kan inkludera såväl MS-C2107 Datorarbeten i tillämpad matematik som MS-C2111 Stochastic Processes (i biämnesguiden antingen-eller) i biämnet. Om både MS-C1620 Statistical Inference och MS-C2111 Stochastic Processes ingår i huvudämnet kan den studerande inkludera kurser från följande områden: statistisk matematik, dataanalys eller artificiell intelligens. Till exempel kurserna S-E2135 Decision Analysis (föregås av kursen MS-E2134 Decision Making and Problem Solving), MS-E2112 Multivariate Data Analysis och MS-E2177 Seminar on Case Studies in Operations Research samt MS-C1342 Linear algebra. | |
SCI3032 Teknillinen fysiikka | NBE-C2102 Sähkömagneettisen kenttäteorian perusteet | ELEC-C4140 Kenttäteoria |
PHYS-A**** Sähkömagnetismi | ELEC-C4130 Sähkö ja magnetismi | |
PHYS-C0210 Kvanttimekaniikka | ELEC-C3120 Kvantti-ilmiöt | |
SCI3031 Tietotekniikka | Tilläggsinformation för studerande vars huvudämnesstudier innefattar eller som i de fritt valbara studierna genomfört kursen MS-C3160 Data Science: kurserna MS-C3160 Data Science och CS-C3240 Machine Learning D är inte sinsemellan parallella. Med andra ord kan båda kurserna inkluderas i examen. |
Undervisningsprogrammet görs varje läsår och utbudet ändrar allting en aning när kurserna förnyas. När en kurs fastställs fastställs alternativa prestationssätt för den. Oftast är det en ny kurs eller en kombination av kurser. De ersättande kurserna har samlats i tabellerna nedan. De ersättande kurserna är fastslagna, du behöver alltså inte be om förordande för dessa ersättande prestationer.
Obs. Om två kurser ersätter varandra och har överlappande innehåll kan oftast endast en av dem inkluderas i examen. Med andra ord kan du inte inkludera både kursen Matrisräkning och Grundkurs i matematik S1 i examen (inte heller i en annan teknologie kandidatexamen eller diplomingenjörsexamen).
Ansökningsalternativet automations- och informationsteknologi (AIT) delades våren 2022 i två ansökningsalternativ: automation och robotik samt informationsteknologi. Studerande som börjar hösten 2022 och efter det börjar genast i ansökningsskedet i huvudämnet de valt. Studerande som valts till ansökningsalternativet AIT innan detta har under det första studieåret antingen automations- och systemteknik eller informationsteknologi som huvudämne.
Studerande som valts till ansökningsalternativet AIT kan fortsättningsvis studera enligt tidigare undervisningsplaner, alltså välja antingen automations- och systemteknik eller informationsteknologi som huvudämne och välja innehåll till huvudämnet enligt läsåret hen inledde sina studier eller enligt en nyare undervisningsplan med eventuella kursersättningar i beaktande. Eftersom den studerande som grund för sina studier kan välja även en nyare undervisningsplansperiod kan studerande som antas till ansökningsalternativet AIT övergå till att studera huvudämnen enligt de nya ansökningsalternativen. Studierna ska som helhet dock följa strukturen för huvudämnet i den valda undervisningsplansperioden, med kursersättningar i beaktande.
Hur påverkar de nya ansökningsalternativen och huvudämnena AIT-studerandenas studier?
1. Den studerande fortsätter inom huvudämnet automations- och systemteknik eller informationsteknologi enligt 2020–2022 års undervisningsplan eller tidigare:
2. Den studerande vill övergå till att studera huvudämnet automation och robotik eller informationsteknologi enligt undervisningsplanen för 2022–2024
AIT-studerande bekräftar sina val bland alternativen ovan genom att välja önskad undervisningsplansperiod i ISP:n och genom att få innehållet i huvudämnet godkänt. Övrig anmälan krävs ej.
Det finns flera biämnesalternativ. Du kan:
Vi rekommenderar att du väljer ett biämne som fördjupar huvudämnets yrkesmässiga färdigheter eller behandlar dess tillämpningsområden. Det lönar sig dock att modigt välja biämne efter ditt eget intresse! Biämnet ska omfatta 25 sp. Om biämnet du väljer inte kan genomföras med en omfattning på 25 sp kan det vara mindre. Det lönar sig att inleda biämnesstudierna senast under det andra studieåret.
Obs. Vissa biämnen kan ge dig rätt övergå till ett magisterprogram som du ursprungligen inte har överflyttningsrätt till. Därför lönar det sig att också bekanta sig med magisterprogrammen i god tid under det andra studieåret. Alternativen vid ELEC presenteras i samband med kursen ELEC-A0120 Studieplanering under det andra studieåret. Du hittar mer information om magisterprogram och övergångsprinciper under fliken Utexaminering.
Om det känns svårt att välja biämne
Fritt valbara studier kan bestå av vilka som helst högskolestudier enligt eget intresse för att nå 180 sp i examen. Du hittar exempel på lämpliga studier under fliken Övriga studier.
De flesta biämnen har ett brett kursutbud. Du kan bredda färdigheterna som biämnet erbjuder genom att inkludera fler biämneskurser i de fritt valbara studierna. Om du är osäker på vilket biämne du ska välja kan du inom ramen för de fritt valbara studierna bekanta dig med olika biämnen genom att delta i grundkurser inom några olika biämnesalternativ. När du hittar ett lämpligt alternativ kan du inkludera pröva på-studierna i de andra alternativen i fritt valbara studier.
Du kan alternativt inkludera ett andra biämne i stället för fritt valbara studier. I dessa fall anges två biämnen på ditt examensbetyg. I allmänhet förekommer inga fritt valbara studier i examen alls (exklusive eventuell förberedande kurs i svenska). Å andra sidan behöver det andra biämnet inte längre omfatta 25 sp, om biämnesguiden anger att en mindre omfattning är möjlig. I dessa fall blir det lite plats över även för fritt valbara studier.
Vissa huvudämnen som leder till diplomingenjörsexamen har rekommenderade kurser som det lönar sig att genomföra som fritt valbara studier om du planerar fortsätta till huvudämnet i fråga. Observera att det är fråga om rekommendationer, inte obligatoriska förkunskaper eller tröskelkrav!
Biosystems and Biomaterials Engineering
CHEM-C2430 Polymeeriteknologian perusteet
CHEM-C2230 Pintakemia
CHEM-C2330 Biochemistry
CHEM-C2310 Bioprosessitekniikka
Biomedical Engineering
CS-E3210 Machine learning: basic principles
NBE-C2102 Sähkömagneettisen kenttäteorian perusteet
PHYS-C0220 Termodynamiikka ja statistinen fysiikka
Biosensing and bioelectronics
PHYS-C0240 Materiaalifysiikka, 5 op
CHEM-C2210 Alkuainekemia ja epäorgaanisten materiaalien synteesi ja karakterisointi, 5 op
CHEM-A1210 Kemiallinen reaktio, 5op
PHYS-C0220 Termodynamiikka ja statistinen fysiikka, 5 op
CHEM-E4175 Fundamental Electrochemistry, 4 op
CHEM-E4185 Electrochemical Kinetics, 6 op
ELEC-E5710 Sensors and Measurement Methods, 5 op
ELEC-E3230 Nanotechnology, 5 op
PHYS-E0421 Solid-State Physics, 5 op
ELEC-E3280 Micronova Laboratory Course, 5 op
Diplomingenjörsprogrammet kan ha betydelse för vilka val som görs i kandidatstudierna. Därför lönar det sig att välja DI-program och huvudämne i god tid, ungefär under det andra studieåret. Anvisningar för val av magisterprogram samt övergångsprinciper hittar du under fliken Utexaminering.
Tillgodoräknande av studier innebär att studier som genomförts någon annanstans än vid Aalto-universitetet räknas till godo i en examen som avläggs vid Aalto-universitetet, antingen genom att ersätta en enskild kurs eller studiehelhet eller genom att inkludera studierna i de fritt valbara studierna.
Tillgodoräknande av studier
Studiekompetens består av många delområden. Det är frågan om att behärska olika studiemetoder, leda sig själv, arbeta tillsammans med andra och reglera sina känslor. Det går att lära sig studiekompetens. På den här webbplatsen hittar du idéer för kompetensutveckling och länkar till källor för mera information.
Karriärdesign betonas kontinuerlig anpassning och ett experimentellt förhållningssätt.
Om du har en studierätt vid Aalto-universitetet som leder till en DI-examen och du vill byta till en annan utbildning som leder till DI-examen, är det fråga om byte av utbildningsprogram.
Aalto-universitetets kurser och studerandeservice på svenska