Alumni Jemina Viirret: ”Pääaineeni oli erinomainen ’konsulttikoulu’ valmistamaan työelämään”
Strategic Management in a Changing World -maisteriohjelmassa opiskellut Jemina Viirret työskentelee strategiakonsulttina Deloittella.
Strategic Management in a Changing World -maisteriohjelmassa opiskellut Jemina Viirret työskentelee strategiakonsulttina Deloittella.
Maija Lehner suoritti Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa ensin kandiopinnot Business Technology -pääaineessa ja sitten kaksoistutkinnon CEMS Global Managementin ja strategian maisteriohjelmissa.
Kauppakorkeakoulun International Business -ohjelman alumni Kati Vilhelmsson kannustaa nykyisiä opiskelijoita etsimään aktiivisesti kansainvälisiä mahdollisuuksia ja luottamaan verkostojensa voimaan.
Pitkän uran kaupan alalla tehnyt Sampo Päällysaho kävi päivittämässä osaamistaan Aallon avoimen yliopiston kautta, sillä kaupan johtaminen vaatii yhä laajempaa osaamista ja ymmärrystä eri aiheista.
Kansainvälisen liiketoiminnan ja johtamisen maisteriohjelmassa opiskellut Ella Ahmas löysi työharjoitteluista saamansa kokemuksen avulla oman juttunsa ja päätyi Euroopan komissiolle töihin nykyiseen tehtäväänsä.
Maria Lehdon polku nykyisiin tehtäviin Engagement Specialistiksi Kauppakorkeakoulun partneriyritys Konecranesille ei ole ollut täysin suoraviivainen, mutta kokemuksilla on kuitenkin ollut paikkansa ammatillisessa kehityksessä. Hän kehottaakin opiskelijoita rohkeasti seuraamaan omia kiinnostuksen kohteitaan ja luottamaan siihen, että ne kyllä johtavat lopulta oikeaan suuntaan.
Diplomi-insinööri ja kauppatieteiden maisteri Henri Yoki perusti ensimmäisen yrityksensä opiskellessaan kansainvälistä liiketoimintaa Kauppakorkeakoulussa. Nykyään hän on perustaja ja toimitusjohtaja vihreään energiasiirtymään keskittyvässä yrityksessä, jossa hän pääsee soveltamaan laajasti kaikkea uransa ja opintojensa aikana oppimaansa.
”Helsinki kiinnitti huomioni, koska se poikkesi tyypillisistä opiskelutovereideni valitsemista kohteista”, kertoo Michael Hanf, joka tuli 1990-luvun lopulla tekemään vuodeksi vaihto-opintoja Helsingin kauppakorkeakouluun. Sen jälkeen hän on työskennellyt Suomessa ja Saksassa ja on tällä hetkellä yksi perustajista Taival Advisoryssa, joka auttaa asiakkaita huomioimaan kestävän kehityksen ja kiertotalouden teemoja strategisessa päätöksenteossa.
Hiltillä toimialajohtajana toimiva Tomi Nyman pitää tärkeimpinä työelämätaitoina sosiaalisten taitojen lisäksi jatkuvan oppimisen mentaliteettia. Siksi yliopistosta kaikista tärkeimmäksi opiksi jäikin taito oppia ja ymmärrys siitä, miten minä opin. Nymanin koulutustausta, johtaminen pääaineena ja rahoitus sivuaineena, on erityisen hyödyllinen hänen nykyisessä positiossaan.
”Kannattaa seurata omaa innostustaan, sillä tällöin on paremmat edellytykset oikeasti tulla jossain todella hyväksi.”, kertoo Kauppakorkeakoulun uusi alumnisuurlähettiläs ja aTalent Recruitingin toimitusjohtaja Niklas Huotari.
“En ollut koskaan kuvitellut työskenteleväni mobiilipeliyrityksessä, ennen kuin aloin tutkia alaa kirjoittaessani maisterintutkielmaani”, kertoo alumnimme Wen-Hui Tu, joka yhdisti opinnoissaan johtamista sekä kvantitatiivisempia kursseja tieto- ja palvelujohtamisen sivuaineen kautta, ja työskentelee nykyään sovelluskaupan optimoinnin asiantuntijana Next Gamesilla.
Alumnimme Tiina Palmunen kiinnostui Keskon harjoitteluohjelmasta tavattuaan yrityksen HR-edustajan Aalto Summer Job Dayssa. Nykyisessä työssään Keskon henkilöstövastuullisuuden asiantuntijana hän työskentelee muun muassa monimuotoisuuden ja inklusiivisuuden edistämisen parissa.
Koulumme alumni sekä johtamisen ja organisaatioiden Associate Professor Alexei Koveshnikov aloitti tänä syksynä myös koulumme Alumni Advisory Boardin jäsenenä. Hän kannustaa opiskelijoita kiinnittämään huomiota metataitoihin ja -kompetensseihin, jotka ovat nykypäivän työelämässä olennaisia taitoja.
Kauppakorkeakoulun Alumni Advisory Boardin jäsen Norbert Juhász opiskeli International Business- ja CEMS MIM -maisteriohjelmissa. Aallon opiskelijayhteisö, case-kilpailut opiskelutovereiden kanssa sekä mahdollisuus toimia täysin englannin kielellä Suomessa ovat jääneet lähtemättömästi hänen mieleensä opiskeluajoilta. ”Alumnius merkitsee minulle yhteisöön kuulumista ja sen yhteisön jaettuun historiaan kuulumista.”
Alumnimme Anne Tolonen tiesi aina lähtevänsä ulkomaille töihin valmistuttuaan. Vietettyään nyt yli 5 vuotta ulkomailla erilaisissa johtamisen tehtävissä hän on oppinut arvostamaan innostavia ja välittäviä johtamistapoja.
Hyvä viestintä ja jatkuva oppiminen olivat tärkeimmät asiat, jotka alumni sai mukaansa MIB-maisteriohjelmasta.
Katariina Koskelainen opiskeli Kauppakorkeakoulussa vuosina 2008–2013 pääaineenaan johtaminen. Hän työskentelee liikkeenjohdon konsulttina CIVITTA-nimisessä konsulttiyrityksessä. Kysyimme Katariinalta konsultin työstä ja vinkit konsultin uralle hakeutumiseen.
Suomen Israelin suurlähettiläs, Kauppakorkeakoulun alumni Kirsikka Lehto-Asikainen, otti jo opiskeluaikana suunnaksi koko maailman, ja sen suunnan hän on pitänyt.
”Minulle pääaineen valinta oli todella vaikea, sillä minua kiinnosti laajasti kaikki enkä olisi halunnut vielä opiskelujen aikana rajata vaihtoehtoja pois”, pohtii Kauppakorkeakoulun alumnisuurlähettiläs Mia Sirkiä. Hän rohkaisee samassa tilanteessa olevia: ”Mieti omia kiinnostuksen kohteitasi ja mene niiden mukaan. Aito intohimo johtaa menestykseen!”
”Mentorista oli suuresti hyötyä sekä omiin tulevaisuuden suunnitelmiini sopivan työpaikan valinnassa että myöhemmin työtehtäviini liittyvässä sparrauksessa”, kertoo Kauppakorkeakoulun alumnisuurlähettiläs Miikka Huhta, joka osallistui opiskeluaikanaan Aalto-yliopiston mentorointiohjelmaan. Hän sanoo mentorointiohjelman antaneen myös hyvää vertaistukea uran alkuvaiheeseen.
Suomen Kauppakorkeakoulut ry:n pääsihteerinä toimiva alumnimme Juuso Leivonen teki opiskeluajan harrastuksestaan itselleen työn.
Alumnimme Elisa Liekkilä osallistuu Kauppakorkeakoulun ARENA-messuille 14. marraskuuta Tiedon edustajana. ”ARENA-messuilta voi hakea inspiraatiota, tietoa, tukea ja vinkkejä tutustumalla eri yrityksiin”, Liekkilä sanoo.
Brunnen Communications -viestintätoimistossa johtavana konsulttina työskentelevä alumnimme Terttu Sopanen iloitsee työstään viestintäalalla: "Autamme asiakkaitamme olemaan vaikuttavampia ja tekemään näkyvämpää tulosta viestinnän keinoin."
Yrittäjä, alumnimme Tatu Mäkilä haluaa oman kokemuksensa vahvistamana tukea aloittavien yrittäjien toimintaa sekä auttaa opiskelijoita kohti unelmiaan. "Alumnius merkitsee minulle takaisin antamista, joten autan erittäin mielelläni", Mäkilä sanoo.
”Resilienssin kehittäminen, eli kyky sopeutua muutoksiin sekä valmius kehittää itseään myös valmistumisen jälkeen ovat hyviä valttikortteja työelämässä”, muistuttaa alumnimme Susanna Hyppönen.
Sitran yliasiamies, Kauppakorkeakoulun alumni Mikko Kosonen haastaa opiskelijat miettimään omia opintojaan suhteutettuna yrityselämän muutoksiin. ”Haasteiden ratkaiseminen vaatii entistä tiiviimpää julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyötä, eikä enää riitä, että tuntee oman alansa hyvin”, Kosonen neuvoo.
Kunnianhimoinen Minna Rissanen kannustaa nykyisiä opiskelijoita ottamaan selvää Aallon tarjoamista mahdollisuuksista ja opiskelemaan rohkeasti eri aineita.
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun alumni Sirpa Widomski arvostaa monialaista osaamista ja verkostoitumismahdollisuuksia, joita usean tieteenalan yhdistävä Aalto-yliopisto antaa opiskelijoille.
People Management and Organizational Development -maisteriohjelma antaa opiskelijoille asiantuntemuksen sekä analyyttiset, viestinnälliset ja tiimityöskentelyyn liittyvät taidot, joiden avulla tehokas ja kestävä henkilöstöresurssien johtaminen ja organisaatioiden kehittäminen on mahdollista. Valmistumisen jälkeen opiskelijat työskentelevät henkilöstöjohtamisen ja organisaatioiden kehittämisen asiantuntija- ja johtotehtävissä. Ohjelmassa opiskelevilla on myös ainutlaatuinen mahdollisuus tehdä kaksoistutkinto Queenslandin (AU) tai South Carolinan (US) yliopistossa. Ohjelma toteutetaan tiiviissä yhteistyössä yritysten, julkisten organisaatioiden sekä kansalaisjärjestöjen kanssa. Näin opiskelijat ovat tuoreimman henkilöstöjohtamista ja organisaatioiden kehittämistä koskevan tiedon äärellä nopeasti muuttuvassa toimintaympäristössä.
Strategic Management in a Changing World on ainutlaatuinen maisteriohjelma. Opiskelijat oppivat laatimaan toimivia strategioita alati muuttuvassa maailmassa. Valmistuneet ovat analyyttisia päätöksentekijöitä, jotka tunnistavat mahdollisuuksia ja riskejä ja osaavat toimia niiden mukaan. Ohjelma tarjoaa opiskelijoille arvokasta osaamista ja tietoa strategiasta, kestävästä liiketoiminnasta, johtamisesta ja yrittäjyydestä.
Johtamisen laitos tarjoaa dynaamisen oppimis- ja tutkimusympäristön.