Uutiset

Alumnisuurlähettiläs Minna Rissanen: Aalto mahdollistaa sen, ettei jokaisen tarvitse valmistua samasta putkesta

Kunnianhimoinen Minna Rissanen kannustaa nykyisiä opiskelijoita ottamaan selvää Aallon tarjoamista mahdollisuuksista ja opiskelemaan rohkeasti eri aineita.
School of Business Alumni Ambassador Minna Rissanen

Milloin ja mitä opiskelit Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa?

Aloitin opinnot vuonna 2011 ja kandivaiheessa opiskelin pääaineenani johtamista. Maisterivaiheessa opiskelin CEMSissä ja Strategian maisteriohjelmassa, josta valmistuin joulukuussa 2016.

Olin vaihdossa kahdesti: ensin kandivaiheessa puoli vuotta Indonesiassa ja maisterivaiheessa vielä puoli vuotta Tsinghuan yliopistossa Pekingissä. Opiskelin myös palvelumuotoilua Aalto Design Factorylla ja Information Technology Program -ohjelmassa.

Millaisissa tehtävissä olet toiminut valmistumisen jälkeen?

Valmistumisen jälkeen halusin työskennellä liiketoiminnankehitys- ja palvelumuotoilutehtävissä. Pekingissä opiskellessani kiinnostuin pankkialan digitaalisesta muutoksesta ja hain Nordean Graduate-ohjelmaan, jossa aloitin vuosi sitten.

Työskentelen Nordea Henkivakuutuksen liiketoiminnan kehityksessä, jossa kehitämme uusia sijoittamisen ja henkivakuuttamisen palveluita. Tiimini vastuualueina ovat muun muassa digitaalisten palveluiden kehitys, robotiikka ja liiketoiminnan prosessien kehitys. Itse vastaan tiimissäni palvelumuotoilusta.

Osallistun samalla Nordean kaksivuotiseen Graduate-ohjelmaan ja tällä hetkellä olen työkierrossa Luxemburgissa.

Miten opinnot ovat hyödyttäneet työelämääsi?

Strategia-pääaineen lisäksi olin muutenkin kiinnostunut Aallon poikkitieteellisistä ohjelmista: kesällä 2014 tein sivuaineopinnot ITP-ohjelman Strategic Experience Design -aineessa ja seuraavana vuonna olin 9 kuukautta projektipäällikkönä Design Factoryn Product Development Project -kurssilla.

Nämä kurssit olivat käänteentekeviä opinnoissani; niiden myötä kiinnostuin palvelumuotoilusta, prototypoinnista ja palveluiden ketterästä kehittämisestä. Kun sitten halusin suunnata alan työtehtäviin, projektikursseilla saamastani kokemuksesta oli todella paljon hyötyä.

Aalto mahdollistaa sen, ettei jokaisen tarvitse valmistua samasta putkesta vaan lukemattomat yhdistelmät ovat mahdollisia, ja siten jokainen voi löytää oman juttunsa.

Neuvosi opintojaan miettivälle?

Jos nyt aloittaisin Aallossa, yrittäisin vielä tarkemmin ottaa selvää eri kursseista ja opiskelumahdollisuuksista. Kannustan menemään ennakkoluulottomasti uusille kursseille ja lukemaan laajasti eri aineita.

Kauppiksessa ja Aallossa on mahtava tarjonta huippulaadukasta opetusta eri aloilla – sitä kannattaa hyödyntää myös tutkinnon pakollisten kurssien ulkopuolella. Aalto mahdollistaa sen, ettei jokaisen tarvitse valmistua samasta putkesta vaan lukemattomat yhdistelmät ovat mahdollisia, ja siten jokainen voi löytää oman juttunsa.

Kun aloitin opinnot, en itsekään tiennyt, mitä haluaisin valmistumisen jälkeen tehdä. Minulla toimi se, että luin laaja-alaisesti eri kursseja ja siten lopulta löysin oman juttuni.

Miten opiskeluajan harrastukset ja työkokemus vaikuttavat uran eri vaiheissa?

Olin koko opiskeluajan aktiivisesti mukana opiskelijatoiminnassa ja sitä kautta opin paljon työyhteisössä toimimisesta ja organisaatioelämästä.

Ainakin näin uran alkuvaiheessa opiskelija-aktiivisuudesta ja opiskeluajan työkokemuksesta on ollut hyötyä uusiin työyhteisöihin sopeutumisessa ja uusien työtapojen omaksumisessa. On myös hauskaa huomata, miten usein opiskeluajan tuttuihin törmää työelämässä!

Toimit tällä hetkellä Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun alumnisuurlähettiläänä. Mitä alumnius sinulle merkitsee?

Opintojen kehittäminen oli minulle sydämen asia opintojen aikana, ja myös näin valmistuneena koen luontevaksi olla mukana kehittämässä yliopistoyhteisöäni. Kauppis ja Aalto ovat antaneet minulle valtavasti ja olen tyytyväinen, jos pystyn vuorostani tarjoamaan yliopistoyhteisölleni jotain uutta valmistuneen näkökulmasta.

Kuten kehitystyössä yleensäkin, uskon vahvasti moninaisuuteen ja osallistamiseen, ja siksi alumnien tuki ja näkökulma ovat tärkeä osa yliopiston kehittymistä. Aalto-yliopiston mentorointiohjelma on hieno esimerkki alumnien tuesta ja hyvä mahdollisuus opiskelijoille.

Toivoisin, että Kauppiksen alumnitoiminta kasvaisi vielä nykyisestään ja löytäisi uusia muotoja. Tämä myös siitä itsekkäästä syystä, että alumnitoiminta olisi kiva tapa pitää yhteyttä opiskeluajan kavereihin!

Lisätiedot:

Tällä hetkellä Rissanen työskentelee Service Designerina Ideanilla. (2020)

Tutustu tarkemmin Minna Rissasen urapolkuun LinkedInissä!

Lue lisää Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun alumniyhteistyöstä sekä muista alumnisuurlähettiläistä, jotka Minna Rissasen tavoin ovat mukana kehittämässä koulun alumnitoimintaa: www.aalto.fi/fi/kauppakorkeakoulu/kauppakorkeakoulun-alumnisuurlahettilaat.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kaksi ihmistä seisoo suurten näyttöjen edessä, joissa näkyy ilmakuva karttoja. Toinen osoittaa karttaa.
Palkinnot ja tunnustukset, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ehdota Vuoden opetusteko 2025 -palkinnon saajaa Insinööritieteiden korkeakoulussa

Insinööritieteiden korkeakoulun henkilökuntaa ja opiskelijoita pyydetään ehdottamaan Vuoden opetusteko 2025 -palkinnon saajaa. Palkinto myönnetään erityisen ansiokkaasta yksittäisestä opetusteosta tai opetuksen pitkäjänteisestä kehittämisestä.
Ilmakuva kaupungista, jossa digitaalinen grafiikka näyttää yhteydet ja datapisteet maisemassa.
Opinnot Julkaistu:

Hae mukaan Unite!-kurssille "Confluences: Interdisciplinary visions for water in cities" 26.1. mennessä

"Confluences: Interdisciplinary Visions for Water in Cities" on 3 opintopisteen kurssi, joka järjestetään Espoossa ja verkossa. Hakuaika päättyy 26. tammikuuta 2026.
Iso ryhmä iloisia tohtoriopiskelijoita opiskelemassa yhdessä kiertotalouden perusteita.
Yhteistyö Julkaistu:

Yritysyhteistyö avaa tohtoreille oven työelämään

Yliopistojen ja yritysten väitöskirjayhteistyö tuo tutkimuksen tulokset lähemmäs käytäntöä ja avaa nuorille tutkijoille uusia urapolkuja.
Professori Jaan Praks, Vuoden 2025 Espoo Ambassador
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Avaruustekniikan visionääri Jaan Praks on vuoden 2025 Espoo Ambassador

Espoon uudeksi kongressilähettilääksi on valittu professori Jaan Praks.