Du hittar beskrivningarna av studieavsnitt i Sisu antingen genom din studieplan genom att välja studieavsnittet och klicka på studieavsnittets kod eller genom att söka med studieavsnittets kod eller namn. Du hittar arbetsmiljöerna av studieavsnitt i MyCourses antingen genom att söka eller efter anmälan under ”mina kurser”.
Kandidatprogrammet i filmkonst
Undervisningsplan 2026–2028
Beskrivning av programmet
Studierna i kandidatprogrammet i filmkonst består av gemensamma obligatoriska studier, huvudämnesstudier specifika för huvudämnena, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt valfria studier.
-
Målet med studierna i kandidatprogrammet i filmkonst är att den studerande känner till de grundläggande begreppen inom filmkonst, de grundläggande principerna för de konstnärliga och produktionsmässiga arbetsskedena samt centrala utförandemetoder. Hen är väl insatt i filmens konstnärliga, tekniska och produktionsmässiga huvudområden, såsom filmens historiska tradition, konstnärliga, tekniska och produktionsmässiga utförande, metoderna inom huvudämnet samt helheten som skapandeprocessen utgör. Den studerande känner till de estetiska traditionerna och moderna inriktningarna inom sitt område.
Den studerande förstår centrala etiska och samhälleliga frågor inom sitt område.
-
KUNSKAP
Målet med studierna är att den studerande ur sitt huvudämnes synvinkel känner till grunderna för filmdesign, grupparbete och filmkonstnärligt genomförande. Hen känner till film- och tv-proffsens arbetsuppgifter och roller. Hen identifierar sin professionella roll som en del av filmkonstens historia, traditioner och moderna inriktningar. Hen får grundläggande färdigheter för planering och utveckling samt för att förstå filmskapandet ur olika yrkesrollers perspektiv. Hen har begreppsliga färdigheter för konstnärligt och kritiskt tänkande samt för att genomföra ny filmkonst.
Under studierna får den studerande en bred bild av filmens konstnärliga och produktionsmässiga arbetsskeden. Huvudämnena erbjuder olika perspektiv och metoder för filmproduktion och konstnärlig forskning och ger de studerande en inblick i centrala metoder för konstnärlig och produktionsmässig planering och utförande av filmproduktion. Undervisningen hjälper den studerande att utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande, att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
-
FÄRDIGHETER
Den studerande har färdigheter för konstnärlig och teknisk planering. Hen kan använda och tillämpa färdigheter och särdrag från sitt huvudämne för att utföra konstnärligt arbete och för ledarskap i produktion av kortfilmer. Den studerande är väl insatt i filmskapandets olika skeden och känner till filmkonstens historia och estetik samt principerna för teorierna. Som kandidat kan den studerande kritiskt utvärdera och tillämpa begreppen från sitt huvudämne samt teorier och metoder för konstnärlig planering, analys samt utförande.
-
KOMPETENS
Den studerande kan utföra arbetsskedena för en kort filmproduktion i enlighet med huvudämnet, behärskar konstnärlig planering, konstnärligt utförande och kan tillämpa principerna på övningskortfilmen (BA-filmen). Den studerande har tillräckliga muntliga och skriftliga kommunikationsfärdigheter i modersmålet och i ett främmande språk samt grupparbetsfärdigheter för att kunna fungera i allmänna och branschspecifika situationer både inom studierna och arbetslivet.
Struktur
*högst på 25 sp, beroende på omfattningen av biämne.
Gemensamma studier (konstkandidatexamen) 26 sp
De gemensamma studierna inom kandidatprogrammet består av konst- och teoristudier, Aalto-studier och studier i språk och kommunikation. I kurserna utvecklas kunskaper och färdigheter som är relevanta för alla studerande vid alla institutioner vid högskolan.
De konst- och teoristudier samt Aalto-studier som ingår i examen berör alla studerande inom högskolans kandidatprogram. Mängden studier i språk och kommunikation inom de gemensamma studierna varierar beroende på examen.
Gemensamma studier i konstkandidatexamen 26 sp
| Kod | Namn | Sp |
|---|---|---|
| Konst- och teoristudier | 9 | |
| ARTS-A0122 | Teorin av samtida praktiker i konsten | 3 |
| ARTS-A0124 | Introduktion till konstnärligt arbete | 6 |
| Andra gemensamma studier | 8 | |
| ARTS-A0130 | Opiskelijana yliopistossa | 2 |
| ARTS-A0108 | Informationskompetens | 1 |
| ARTS-A0127 | Digitaalinen työskentely ARTSissa | 2 |
| Aalto-kurs | 3 | |
| Studier i språk och kommunikation | 9 |
Aalto-kurs 3 sp
I examen ingår en Aalto-kurs som väljs bland kursutbudet vid de övriga högskolorna vid Aalto-universitet.
Aalto-kursen ersätter kurserna Aaltos skatter och I sakkunskapens tecken samt kursen Den gemensamma miljön, som ingår i de tidigare examensfordringarna.
De gemensamma studierna inom kandidatprogrammet består av konst- och teoristudier, Aalto-studier och studier i språk och kommunikation. I kurserna utvecklas kunskaper och färdigheter som är relevanta för alla studerande vid alla institutioner vid högskolan.
De konst- och teoristudier samt Aalto-studier som ingår i examen berör alla studerande inom högskolans kandidatprogram. Mängden studier i språk och kommunikation inom de gemensamma studierna varierar beroende på examen.
Undervisningen i språk vid Högskolan för konst, design och arkitektur ordnas av Aalto-universitetets språkcenter. Språkstudierna vid ARTS avläggs i enlighet med språkkunskapskraven för det konstnärliga området.
De obligatoriska språkstudierna följer Statsrådets förordning om universitetsexamina (794/2004 6 §, Språkkunskaper). Kraven på språkstudier varierar beroende på den studerandes skolutbildningsspråk*.
Studier i språk och kommunikation för konstkandidatexamen
| Studier i språk och kommunikation för konstkandidatexamen (9 sp) | Sp |
|---|---|
| Skriftlig kommunikation och talkommunikation | 3 |
| Andra inhemska språket | 3 |
| Främmande språk | 3 |
Du kan hitta kurser som uppfyller examensfordringarna från Språkcentrets sida
Finska eller svenska som skolutbildningsspråk
| Skriftlig kommunikation och talkommunikation | 3 |
|---|---|
| Välj kurserna LC-7108 Kirjoita asiantuntevasti och LC-0450 Konsten att tala professionellt om ditt skolutbildningsspråk* är finska och kursen LCA-5000 Kommunicera som expert om ditt skolutbildningsspråk* är svenska. |
| Andra inhemska språket | 3 |
|---|---|
| Svenska som det andra inhemska språket: väj kursen LCA-5703 eller LCA-5704 eller det skriftliga och muntliga provet i svenska (LCA-5701 och LCA-5702) | |
| Finska som det andra inhemska språket: genomför proven LCA-7003 och LCA-7004 |
| Främmande språk: engelska | 3 |
|---|---|
|
Studier i ett främmande språk (3 sp) genomförs inom ett språk och ska bestå av både muntliga och skriftliga färdigheter (o+w). Studier i ett främmande språk ska genomföras på CEFR-nivå B2 (engelska) eller B1 (andra främmande språk). Studierna i främmande språk kan även genomföras i något annat språk än engelska. Den studerande har möjlighet att välja mellan följande språk: spanska, kinesiska, franska, tyska, ryska. |
|
| Obs! Om du planerar at ta examen enligt tidigare (före 1.8.2020) examenstrukturer är kravet på främmande språk 6 sp. Studier bör bestå av både muntliga och skriftliga färdigheter (o+w). |
* ) Enligt Statsrådets förordning (481/2003) anses en person ”ha fått sin skolutbildning på det språk, finska eller svenska, som anges som modersmål på avgångsbetyget över studier enligt lagen om grundläggande utbildning (628/1998) eller gymnasielagen (629/1998) eller över motsvarande studier, om han eller hon på avgångsbetyget fått godkänt vitsord i modersmålet.” Definitionen av skolutbildningsspråket utgår från den finländska grundskolan och gymnasieutbildningen, där undervisningsspråket är antingen finska eller svenska.
Studier i modersmålet finska eller svenska vid gymnasiet i tyska skolan, IB- eller EB-gymnasium räknas inte till studier som bestämmer skolutbildningsspråket. Inte heller den finska som lästs som modersmål i tyska skolans grundutbildning räknas som ett sådant skolutbildningsspråk som nämns i förordningen. Skolutbildningsspråket kan inte bestämmas utgående från en yrkesinriktad grundexamen.
Om den studerande av särskilda skäl befriats från studier i det andra inhemska språket ska hen genomföra motsvarande språkstudier i omfattningen 3 sp i ett annat språk.
Annat språk än finska eller svenska som skolutbildningsspråk
Krav på språkkunskaper för studerande som avlägger konstkandidatexamen med ett annat skolutbildningsspråk än finska eller svenska eller som fått sin skolutbildning utomlands
- 3 studiepoäng i finska eller svenska
- 3 studiepoäng i ett främmande språk
- 3 studiepoäng i andra studier i språk eller kommunikation
Huvudämnen 111 sp
Kod: ARTS3003
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Lektor Salla Sorri
Major in English: Documentary Film
Beskrivning av huvudämnet
Utexaminerade konstkandidater med dokumentärfilm som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara regissör i produktioner av korta dokumentärfilmer. Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga. Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden. Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med dokumentärfilm som huvudämne. Studierna i dokumentärfilm består av huvudämnesstudier specifika för huvudämnena, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Utexaminerade konstkandidater med dokumentärfilm som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara regissör i produktioner av korta dokumentärfilmer. Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga. Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden. Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med dokumentärfilm som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
En utexaminerad med dokumentärfilm som huvudämne
Tekniskt kunnande:
- känner till dokumentärfilmens historia och de teoretiska grunderna
-
kan genomföra innehållsplanering, regiplanering och regimetodiskt utförande av korta dokumentärfilmer
Samarbetsförmågor:
- förstår den speciella etiska naturen hos dokumentärfilm
- förstår filmkonstens samarbetsbaserade natur samt yrkesroller och arbetsskeden i dokumentärfilmens produktionsprocess
- känner till dokumentärfilmens yrkespraxis och ansvar
-
kan under konstnärligt grupparbete kommunicera sina konstnärliga avsikter
Processkunnande:
- kan verka som dokumentärfilmsregissör i kortfilmsproduktioner
- besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att leda den konstnärliga produktionsprocessen för en kort dokumentärfilm
-
kan tillämpa regimetodiska färdigheter och filmuttrycksmässiga metoder i helhetsprocessen för en kort dokumentärfilm
Uttrycksmässiga förmågor:
- känner till dokumentärfilmens konstnärliga uttryckssätt och kan skapa en konstnärlig tolkning i form av en kort dokumentärfilm.
- kan gestalta dokumentärfilm som en audiovisuell helhet i form av filmisk framställning
- identifiera sina styrkor som dokumentärskapare och utveckla sin konstnärliga vision
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 6 | |
| ELO-C1532 | Porträttkurs | 3 | |
| ELO-C1211 | Lakttagande och interaktiva dokumentärer | 3 | |
| ELO-C1540 | Dokumentärfilmens histori och teori 1 | 4 | |
| ELO-C1543 | Dokumentärfilm: planering och manusförfattande 1 | 4 | |
| ELO-C1535 | Regi | 6 | |
| ELO-C1203 | Dokumentär filmfotografi | 3 | |
| ELO-C1208 | Klippanalys av dokumentärfilm | 3 | |
| ELO-C1542 | Regissörsateljé 1 | 4 | |
| ELO-C1537 | Teori ur filmmakarens perspektiv 1 | 2 | |
| ELO-C1065 | Förproduktion av BA-dokumentärfilmen | 12 | |
| ELO-C1044 | Produktion av BA-dokumentärfilmen | 3 | |
| ELO-C1066 | Postproduktion av BA-dokumentärfilmen | 9 | |
Välja 3 sp av följande kurserna: |
|||
| ELO-C3076 | Elokuvakirjallisuus A | 3 | |
| ELO-C1538 | Genre i dokumentär 1 | 3 | |
| ELO-C1209 | Dokumentaarinen leikkaus 2 | 3 | |
| ELO-C1212 | Workshop i filmmusik 1 | 3 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3009
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Professor Pietari Koskinen
Major in English: Film Sound Design
Beskrivning av huvudämnet
Studierna i kandidatprogrammet i filmkonst består av huvudämnesstudier i filmljudinspelning och -ljudplanering, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt valfria studier.
Utexaminerade konstkandidater med filmljudinspelning och -ljudplanering som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara regissör i kortfilmsproduktioner.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med filmljudinspelning och -ljudplaneringsom huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
En utexaminerad med filmljudinspelning och ljudplanering som huvudämne
Tekniska färdigheter:
- kan självständigt verka som filmljudinspelare och -ljudplanerare i kortfilmsproduktioner
- behärskar det tekniska genomförandet som inspelning och ljudplanering för kortfilmer innebär
-
känner till yrkespraxis och ansvar för filmljudinspelning och -ljudplanering
Samarbetsförmåga:
- förstår den samarbetsbaserade naturen i skapandet av film, yrkesroller och arbetsskeden i den teknisk-konstnärliga processen
- kan kommunicera sina konstnärliga strävanden till filmens arbetsgrupp
-
kan leda och ledas samt aktivt utveckla samarbete i olika grupparbetsstrukturer
Processkunnande:
- besitter yrkesmässiga färdigheter att planera och leda ljudinspelningen och ljudplaneringen för en kortfilm
-
kan tillämpa yrkesmässiga förmågor i ljudinspelningen och ljudplaneringen för en kortfilm.
Uttrycksmässiga förmågor:
- kan göra en ljudinspelnings- och ljudplan för en kortfilm
- kan gestalta film som en audiovisuell uttrycksmässig helhet samt kortfilmens dramaturgiska helhet
- kan identifiera sina personliga konstnärliga intressen och styrkor som filmljudinspelare och -ljudplanerare samt utveckla sin tekniska kompetens och konstnärliga vision
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C4544 | Pro Tools -äänileikkaus 1 | 4 | |
| ELO-C4545 | Film ljud inspelning 1 | 4 | |
| ELO-C4551 | Studio inspelning | 3 | |
| ELO-C4547 | Dialogileikkaus | 4 | |
| ELO-C4548 | Foley-tehosteet ja jälkiäänitys | 4 | |
| ELO-C4549 | Tehosteleikkaus ja miksaus | 4 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
| ELO-C3082 | Bild och ljud 1 | 4 | |
| ELO-C1212 | Workshop i filmmusik | 4 | |
| ELO-C4554 | Ljuddesign 1 | 3 | |
Studerande utför kurserna i antingen BA-fiktionsfilmen eller BA-dokumentärfilmen totalt 21 sp |
|||
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C1064 | Post produktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1065 | Förproduktion av BA-dokumentärfilmen | 9 | |
| ELO-C1044 | Produktion av BA-dokumentärfilmen | 3 | |
| ELO-C1066 | Postproduktion av BA-dokumentärfilmen | 9 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3004
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Lektor Timo Lehti
Major in English: Screenwriting
Beskrivning av huvudämnet
Kandidatstudierna i film- och tv-manuskript består av huvudämnesstudier, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Utexaminerade konstkandidater från film- och tv-manuskript har skrivtekniska och produktionsmässiga färdigheter för arbete som manusförfattare i olika film- och tv-produktioner.
Hen har grundläggande kunskaper om arbetsskedena, konstnärlig planering samt om praxis för genomförande och produktion. Hen behärskar de centrala begreppen och de teoretiska grunderna i relation till dessa områden och känner till områdets praxis, konstnärliga uttrycksmedel och tekniska redskap.
Undervisningen hjälper den studerande att utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande, att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Fritt valbara studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens.
En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med film- och tv-scenografi som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
Tekniska färdigheter
- känner till manuskriptets arbetsskeden från idé till färdig manuskriptversion
- känner till skriftliga dokument för de olika arbetsskedena (synopsis, treatment, step outline, manus)
- känner till produktionsmässiga krav i planering av innehåll
- planerar och utvärderar konstnärligt och praktiskt genomförande
- känner till film- och tv-historia och branschens traditioner och samtida inriktningar
- har tillräckliga muntliga och skriftliga kommunikationsfärdigheter i modersmålet och i ett främmande språk för att kunna fungera i allmänna och branschspecifika situationer både inom studierna och arbetslivet
- känner till grunderna för forskning ur aktörsperspektiv
-
besitter färdigheter för att forska och kontinuerligt lära sig.
Samarbetsförmåga och processkunnande
- förstår arbetsskeden i manusprocessen från idé till färdig version
- kan ge och ta emot konstruktiv respons
- behärskar grunderna för teamarbete
-
förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
Förmåga att uttrycka sig
- kan tänka kritiskt och uttrycka sina tankar både muntligt och skriftligt
- känner till sina styrkor och sin konstnärliga vision
- kan skapa idéer, koncept och utveckla idéer till färdiga manus
- känner till uttryckssätten i den audiovisuellt berättande
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C2057 | Manusövningar A | 2 | |
| ELO-C2058 | Manusövningar B | 3 | |
| ELO-C2055 | Att skriva kortfilm A | 2 | |
| ELO-C2056 | Att skriva kortfilm B | 2 | |
| ELO-C3542 | Ohjausmetodiikka 2: Kohtausharjoitus | 2 | |
| ELO-C1213 | Kollaborativ manusutveckling | 6 | |
| ELO-C2061 | Analys av långfilmer och dramaserier A | 3 | |
| ELO-C2041 | Manusförfattande, långfilm 1 | 6 | |
| ELO-C2040 | Manusförfattande, långfilm 2 | 3 | |
| ELO-C2022 | Manusförfattande, långfilm 3 | 6 | |
| ELO-C2032 | Manusförfattande, långfilm 4 | 6 | |
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C2047 | Att skriva manus för Tv-drama 1 | 6 | |
Välja 3 sp av följande kurserna: |
|||
| ELO-C2060 | Att skriva manus för Tv-drama 2 | 1-3 | |
| ELO-C2053 | Dramaturginen kirjallisuus | 1-3 | |
| ELO-C1201 | Elokuvatutkielma | 3 | |
| ELO-C2062 | Analys av långfilmer och dramaserier B | 1-3 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | ||
Kod: ARTS3010
Omfattning: 111 op
Ansvarig för huvudämnet: Tomi Lauri
Major in English: Production Design
Beskrivning av huvudämnet
Kandidatstudierna i filmkonst består av huvudämnesstudier specifika för huvudämnena, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Utexaminerade konstkandidater med film- och tv-scenografi som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara regissör i kortfilmsproduktioner.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens.
En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med film- och tv-scenografi som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
Den som utexaminerats från huvudämnet film- och tv-scenografi kan självständigt verka som scenograf i korta produktioner inom film- och tv-branschen:
Tekniska färdigheter
- besitter konstnärliga, produktionsmässiga och tekniska färdigheter att självständigt arbeta som scenograf i småskaliga film- och tv-produktioner samt andra audiovisuella produktioner
- behärskar teknisk och konstnärlig planering samt utförande av kortfilmer
- känner centrala professionella verksamhetssätt och ansvar samt konstnärliga uttryckssätt inom branschen.
Samarbetsförmågor
- förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
- kan under konstnärligt grupparbete kommunicera sin konstnärlig vision och utveckla den som en del av skapandeprocessen
- besitter yrkesmässiga egenskaper för att agera konstruktivt som medlem av en konstnärlig arbetsgrupp och förstå sitt ansvarsområde i relation till de andra gruppmedlemmarnas ansvarsområden
- besitter tillräckliga färdigheter för att leda en arbetsgrupp inom scenografi
Processkunnande
- besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att leda den konstnärliga produktionsprocessen för en kortfilm utgående från den egna yrkesrollen
- kan identifiera och tillämpa arbetssätt, begrepp, forskningsinformation och konstnärliga uttrycksmedel inom det egna området för helhetsprocessen som en kortfilm innebär
Förmåga att uttrycka sig
- kan formulera en konstnärlig och visuell helhetstolkning för en kortfilm
- kan identifiera sina personliga konstnärliga intressen och styrkor som scenograf och utveckla sin tekniska kompetens och konstnärliga vision
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C5031 | Verkstäder och arbetarskydd | 2 | |
| ELO-C5520 | Grunderna i film- och tv-scenografi | 3 | |
| ELO-C5035 | Materiaalioppi ja rakennesuunnittelu | 6 | |
| ELO-C5021 | Yrkesritning | 3 | |
| ELO-C5032 | Grunderna i 3D-modellering | 6 | |
| ELO-C1200 | Studioarbete | 10 | |
| ELO-C4042 | Location Scouting | 4 | |
| ELO-C5521 | Film- och tv-scenografi | 6 | |
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 12 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3005
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Lektor Anna Heiskanen
Major in English: Film and Television Producing
Beskrivning av huvudämnet
Kandidatstudierna i filmkonst består av huvudämnesstudier i film- och tv-produktion, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Undervisningen hjälper den studerande att utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande, att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Fritt valbara studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens.
Kandidatexamen lägger grunden för studier som leder till magisterexamen i filmkonst med film- och tv-scenografi som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
Utexaminerade från film- och tv-produktion
Tekniska färdigheter
- kan självständigt agera i yrkesrollen som producent inom kortfilmsproduktion samt i andra uppdrag inom film- och tv-produktioner
- kan genomföra förhandsplanering, finansiering, produktion och postproduktion av kortfilmer.
- känner till de viktigaste juridiska frågorna och riktlinjerna för avtalspraxis
- känner till inhemska finansieringskällor, och distributionskanaler samt begrepp och riktlinjer för distributionsstrategi och marknadsföring
- känner till filmproducentens yrkespraxis och ansvar.
Samarbetsförmågor
- förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
- kan under konstnärligt grupparbete kommunicera sin konstnärliga intention och ge konstruktiv respons
- kan skapa interaktiva arbetsförhållanden och en atmosfär för kreativt samarbete.
Processkunnande
- besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att framställa och leda den tekniska och konstnärliga produktionsprocessen för en kortfilm.
Förmåga att uttrycka sig
- kan konstnärligt gestalta film och dess dramaturgi som en audiovisuell helhet i form av filmisk framställning
- kan identifiera sina konstnärliga intressen och styrkor som producent samt utveckla sin konstnärliga vision.
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C2524 | Tidtabell, AVFX och budgetering | 6 | |
| ELO-C1213 | Kollaborativ manusutveckling | 3 | |
| ELO-C2528 | Lyhytelokuvatuotannon suunnittelu ja apulaisohjaus | 3 | |
| ELO-C2523 | Juridik, financiering och marknadsföring | 6 | |
| ELO-C1210 | Ledning och gruppdynamik | 3 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
| ELO-C2531 | Aktuellt i produktion A | 2 | |
| ELO-C2532 | Aktuellt i produktion A | 2 | |
| ELO-C2530 | Affärsverksamhet och projektlederskap | 2 | |
| ELO-C4042 | Location scouting | 2 | |
| ELO-C3543 | Ohjausmetodiikka 3: Casting | 3 | |
Studerande väljer 2 sp av följande kurserna: |
|||
| ELO-CXXXX | Ohjausmetodiikka 1: Ohjauksen perusteet | ||
| ELO-C4043 | Kamerateknik och workflow | 2 | |
| ELO-C2057 | Manusövningar A | 2 | |
| ELO-C3079 | Filmlitteratur B | 2 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTSelo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Studerande utför kurserna i antingen BA-fiktionsfilmen eller BA-dokumentärfilmen totalt 18 sp |
|||
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C1064 | Post produktion av BA-fiktionsfilmen | 6 | |
| ELO-C1065 | Förproduktion av BA-dokumentärfilmen | 9 | |
| ELO-C1044 | Produktion av BA-dokumentärfilmen | 3 | |
| ELO-C1066 | Postproduktion av BA-dokumentärfilmen | 6 | |
Kod: ARTS3006
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Professor Oskar Franzén
Major in English: Film Editing
Beskrivning av huvudämnet
Kandidatstudierna i filmkonst består av huvudämnesstudier specifika för huvudämnena, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Utexaminerade konstkandidater med filmklippning som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara filmklippare i kortfilmsproduktioner.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med filmklippning som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet:
Utexaminerade från huvudämnet filmklippning:
Tekniska färdigheter
- kan självständigt verka som filmklippare i kortfilmsproduktioner
- behärskar klippningsprogrammen som används i postproduktion av filmer
- känner till centrala professionella verksamhetssätt och ansvar samt konstnärliga uttryckssätt inom branschen
- känner till moderna inriktningar, traditioner och historia inom sitt område
Samarbetsförmågor
- förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
- besitter god kommunikations- och samarbetsförmåga
Processkunnande
- känner till arbetsprocessen för filmproduktioner
- känner till processerna för postproduktion
- besitter tillräckligt kunnande för att klara av en huvudklippares uppgifter och ansvar
Förmåga att uttrycka sig
- besitter god bildtolkningsförmåga, rytmkänsla och förmåga att gestalta strukturer
- kan tänka kritiskt
- känner till sina styrkor och sin konstnärliga vision
- behärskar narrativa uttryck.
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 4 | |
| ELO-C3087 | Dokumentaarinen leikkaus 1 | 5 | |
| ELO-C1209 | Dokumentaarinen leikkaus 2 | 3 | |
| ELO-C3083 | Fiktionsklippning 1 | 6 | |
| ELO-C3074 | Fiktionsklippning 2 | 8 | |
| ELO-C3017 | Fiktioelokuvan leikkausanalyysi | 3 | |
| ELO-C3084 | Leikkauksen ohjelmistot ja ilmaisu | 6 | |
| ELO-C3086 | Ammattileikkaaja 1 | 2 | |
| ELO-C3082 | Bild och ljud 1 | 4 | |
| ELO-C1208 | Dokumentaarisen elokuvan leikkausanalyysi | 3 | |
| ELO-C3076 | Filmlitteratur A | 3 | |
| ELO-C3079 | Filmlitteratur B | 2 | |
| ELO-C3075 | Animaation perusteet | 3 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
| ELO-C3552 | Regi, Workshop 3: Varierande innehåll | 2 | |
Studerande utför kurserna i antingen BA-fiktionsfilmen eller BA-dokumentärfilmen: |
|||
| ELO-C1064 | Post produktion av BA-fiktionsfilmen | 10 | |
| ELO-C1066 | Postproduktion av BA-dokumentärfilmen | 10 | |
| Examensarbeten | |||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3007
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Lektor Hanna Maylett
Major in English: Film Directing
Beskrivning av huvudämnet
Studierna i kandidatprogrammet i filmkonst består av huvudämnesstudier i filmregi, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt valfria studier.
Utexaminerade konstkandidater med filmregi som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara regissör i kortfilmsproduktioner.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med filmregi som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
En utexaminerad med filmregi som huvudämne
- kan självständigt verka som regissör i kortfilmsproduktioner
- kan genomföra regiplanering och regimetodiskt utförande av kortfilmer
- besitter färdigheter för dramaturgisk helhetsgestaltning av kortfilmer
- känner centrala professionella verksamhetssätt och ansvar samt konstnärliga uttryckssätt inom branschen
- förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
- kan under konstnärligt grupparbete kommunicera sina konstnärliga avsikter
- besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att regissera skådespelare
- besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att leda den konstnärliga produktionsprocessen för en kortfilm
- kan tillämpa regimetodiska förmågor och filmuttrycksmässiga metoder i helhetsprocessen för en kortfilm
- kan utforma en konstnärlig regitolkning och intention i form av en kortfilm
- kan konstnärligt gestalta film som en audiovisuell helhet i form av filmisk framställning
- kan identifiera sina personliga konstnärliga intressen och styrkor som regissör samt utveckla sin konstnärliga vision
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C3541 | Ohjausmetodiikka 1: Ohjauksen perusteet | 6 | |
| ELO-C3542 | Ohjausmetodiikka 2: Kohtausharjoitus | 2 | |
| ELO-C3543 | Ohjausmetodiikka 3: Casting | 3 | |
| ELO-C3544 | Ohjaussuunnittelu 1: Ohjaussuunnitelma | 3 | |
| ELO-C3545 | Ohjaussuunnittelu 2: Harjoitussuunnitelma | 2 | |
| ELO-C3553 | Ohjaussuunnittelu 3: Blocking ja kuvasuunnittelma | 2 | |
| ELO-C3554 | Ohjaussuunnittelu 4: Mise-en-scène | 2 | |
| ELO-C1213 | Kollaborativ manusutveckling | 3 | |
| ELO-C4042 | Location scouting | 2 | |
| ELO-C3549 | Regi, Workshop I: | 3 | |
| ELO-C1210 | Ledning och gruppdynamik (BA) | 3 | |
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C1064 | Post produktion av BA-fiktionsfilmen | 6 | |
Studerande väljer 6 sp av följande kurser: |
|||
| ELO-C3550 | Skådespelare och kamera I | 6 | |
| ELO-C1201 | Filmuppsats | 3 | |
| ELO-C1212 | Workshop i filmmusik | 3 | |
| ELO-C4541 | Ljudets berättarfunktioner i film 1 | 3 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3008
Omfattning: 111 sp
Ansvarig för huvudämnet: Professor Rauno Ronkainen
Major in English: Cinematography
Beskrivning av huvudämnet
Studierna i kandidatprogrammet i filmkonst består av huvudämnesstudier i filmning, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt valfria studier.
Utexaminerade konstkandidater med filmning som huvudämne har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara filmfotograf i kortfilmsproduktioner.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med filmning som huvudämne.
Lärandemålen för huvudämnet
En utexaminerad med filmning som huvudämne
- Kan självständigt verka som filmfotograf i kortfilmsproduktioner
- Behärskar teknisk och konstnärlig planering samt utförande av kortfilmer
- Känner centrala professionella verksamhetssätt och ansvar samt konstnärliga uttryckssätt inom branschen.
- Förstår filmteknisk utrustning samt grunderna de tekniska arbetsprocesserna för film och kan tillämpa dessa i arbetet som filmfotograf
- Förstår filmkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga skapandeprocessen
- Kan under konstnärligt grupparbete kommunicera sina konstnärliga avsikter och tekniska val i relation till grupparbete
- Besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att leda den konstnärliga produktionsprocessen för en kortfilm i rollen som filmfotograf
- Kan tillämpa sina filmfotografiska förmågor och filmuttrycksmässiga metoder i helhetsprocessen för en kortfilm
- Besitter tillräckliga yrkesmässiga färdigheter för att utvärdera effekterna tekniska val har på resten av arbetsgruppens planering och genomförande
- Kan formulera och förmedla en konstnärlig och teknisk intention i form av en kortfilm
- Kan gestalta film som en audiovisuell och konstnärlig helhet i form av filmisk framställning
-
Kan identifiera sina personliga konstnärliga intressen och styrkor som filmfotograf samt utveckla sin tekniska kompetens och konstnärliga vision
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1068 | Filmisk gestaltning II | 8 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1061 | Filmproduktionsprocessen | 8 | |
| ELO-C1040 | Filmens historia 1 | 3 | |
| ELO-C1067 | Filmens historia 2 | 2 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 10 | |
| ELO-C4043 | Kamerateknik och workflow | 4 | |
| ELO-C4044 | Filmfotografi | 4 | |
| ELO-C1211 | Lakttagande och interaktiva dokumentärer | 3 | |
| ELO-C4036 | Ljussättning 1 | 3 | |
| ELO-C1200 | Studioarbete | 8 | |
| ELO-C4037 | Ljussättning 2 | 3 | |
| ELO-C4042 | Location Scouting | 3 | |
| ELO-C4041 | Lokation lujsssättning | 3 | |
| ELO-C3554 | Ohjaussuunnittelu 4: Mise-en-scène | 2 | |
Välja 6 sp av följande kurserna: |
|||
| ELO-C3549 | Regi, Workshop I: | 2 | |
| ELO-C3553 | Ohjaussuunnittelu 3: Blocking ja kuvasuunnitelma | 2 | |
| ELO-C2057 | Manusövningar A | 2 | |
| ELO-C1203 | Dokumentär filmfotografi | 3 | |
| ELO-C1057 | Praktikum: Filmens historia | 3 | |
| ELO-C5032 | Grunderna i 3D-modellering | 6 | |
Studerande utför kurserna i antingen BA-fiktionsfilmen eller BA-dokumentärfilmen totalt 15 sp |
|||
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 9 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C1064 | Post produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C1065 | Förproduktion av BA-dokumentärfilmen | 9 | |
| ELO-C1044 | Produktion av BA-dokumentärfilmen | 3 | |
| ELO-C1066 | Postproduktion av BA-dokumentärfilmen | 3 | |
| Examensarbeten | |||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Kod: ARTS3012
Omfattning: 111 op
Ansvarig för huvudämnet: Liisa Pesonen
Major in English: Costume Design: Performing Arts & Film
Beskrivning av huvudämnet
Kandidatstudierna i filmkonst består av huvudämnesstudier specifika för huvudämnena, obligatoriska kommunikations- och språkstudier och allmänna studier samt fritt valbara studier.
Utexaminerade från huvudämnet kostymdesign: scenkonst och film har konstnärliga och produktionsmässiga färdigheter att vara kostymdesigner i kortfilmsproduktioner och småskaliga produktioner i scenkonst.
Undervisningen hjälper den studerande utveckla sin konstnärliga vision samt analytiska och kritiska tänkande och att bygga sin yrkesmässiga kompetens och samarbetsförmåga.
Studier i kommunikation, språk och grupparbete förbättrar den studerandes förmåga att förmedla sitt kunnande och sina visioner inom sitt eget konstnärliga område och för personer som verkar inom andra områden.
Valfria studier breddar och ger riktning åt den studerandes kompetens. En konstkandidatexamen lägger grunden för studier som leder till konstmagisterexamen med kostymdesign: scenkonst och film som huvudämne.
Inom undervisningen ligger fokus på att delta i berättandet inom olika framställningsformer genom att skapa karaktärer och kostymer, att förmedla betydelser genom kostymen och således skådespelarens kropp.
Viktiga färdigheter inom kostymdesign är dramaturgiskt och konceptuellt tänkande, design av kostymer, kännedom om material, förmåga till tredimensionell gestaltning, produktion, utveckling och framförande av idéer samt det visuella uttrycket.
Lärandemålen för huvudämnet
Utexaminerade kan självständigt verka som kostymdesigner i korta produktioner inom film- och tv-branschen samt inom scenkonst som:
- besitter konstnärliga, produktionsmässiga och tekniska färdigheter för att producera mångsidiga karaktärer med hjälp av kostymdesign för film och scenkonst
- förstår kostymdesignens roll som en del av scenografins och filmkonstens historia, traditioner och moderna inriktningar
- känner till central yrkespraxis och ansvar samt konstnärliga uttryckssätt inom kostymdesign
- kan ingå i en konstnärlig arbetsgrupp och producera och konstruktivt kommunicera idéer i kreativt samarbete
- förstår filmkonstens och scenkonstens samarbetsbetonade karaktär samt yrkesrollerna och arbetsskedena i den konstnärliga och produktionsmässiga skapandeprocessen
- behärskar olika konstnärliga och produktionsmässiga processer på områdena för film och scenkonst
- kan tillämpa yrkesmässig praxis, begrepp och konstnärliga uttryckssätt i skapandeprocessen för filmkonst och scenkonst.
- kan skapa idéer för kostymdesign med hjälp av material, form och olika skisstekniker
- kan identifiera sina intressen och styrkor och utveckla sin konstnärliga vision som kostymdesigner
Huvudämnesstudier 111 sp
| Kod | Kurssens namn | Sp | Undervisning |
|---|---|---|---|
| ELO-C1071 | Filmisk gestaltning I | 6 | |
| ELO-C1059 | Etydi I | 9 | |
| ELO-C1072 | Etydi II | 9 | |
| ELO-C6541 | Johdatus pukusuunnitteluun | 2 | |
| ELO-C6550 | Introduktion till teaterarbete | 1 | |
| ELO-C6535 | Klädhistoria | 3 | |
| ELO-C5244 | Tekstistä konseptiksi (Teak) | 5 | |
| ELO-C6549 | Kostymdesign för film | 3 | |
| ELO-C6505 | Presentationstekniker inom kostymdesign | 3 | |
| ELO-C6533 | Mjuka material | 3 | |
| ELO-C6516 | Mönsterritning och design | 3 | |
| ELO-C6536 | Ytbehandlingstekniker | 3 | |
| ELO-C6539 | Dramaturgi (Teak) | 3 | |
| ELO-C6542 | Kostymdesign inom scenkonsten I | 3 | |
| ELO-C6543 | Kostymdesign inom scenkonsten II | 3 | |
| ELO-C1063 | Förproduktion av BA-fiktionsfilmen | 12 | |
| ELO-C1047 | Produktion av BA-fiktionsfilmen | 3 | |
| ELO-C6548 | Presentationsteknik | 3 | |
| ELO-C6547 | Specialmaterial (BA) | 3 | |
| ELO-C6546 | Mask och frisyr | 3 | |
Välja 20 sp av följande kurserna: |
|||
| ELO-C5240 | Yhteistoiminallinen näyttämö (Teak) | 8 | |
| ELO-C1200 | Studioarbete | 8 | |
| ELO-C5241 | Materiaali, näyttämö ja esitys (Teak) | 12 | |
| ELO-C5242 | Kropp, utrymme och rörelse (Teak) | 4 | |
Examensarbeten |
|||
| ARTS.elo.kand | Kandidatarbete och seminarium | 10 | |
| ARTSa.kyps | Mognadsprov | 0 | |
Biämne 18-43 sp
Till examensstrukturen för kandidatprogrammet för filmkonst hör ett biämne som omfattar 18–43 studiepoäng. Biämnet ska omfatta minst 18 studiepoäng och den studerande har möjligheten att välja en bredare biämne eller två mindre biämner till sin examen.
Biämneshelheten kan vara ett biämne från ARTS eller någon annan högskola vid Aalto-universitetet, eller studier vid ett annat finskt universitet.
Biämnesutbudet vid ARTS för läsåret 2024–2026 hittar du från Aalto-universitetets guide för studeranderörlighet (kurser och biämnen).
Fritt valbara studier, högst på 25 sp
Fritt valbara studier kan du utnyttja för exempelvis:
- Att bredda din kompetens:
- genom tvärvetenskapliga studier som UWS-studier
- genom att genomföra studier vid europeiska Unite!-universitet eller vid andra nätverksuniversitet
- genom att genomföra biämnen eller enskilda kurser vid Aalto eller andra inhemska högskolor
- genom ARTS anordnade valfria konst- och teoristudier.
- Att fördjupa dina språk- och kommunikationsfärdigheter genom att genomföra tilläggsstudier inom språk- och kommunikationsstudier
- Att bredda eller fördjupa din kompetens inom ditt eget område genom att genomföra tilläggsstudier inom ditt huvudämne, inom andra huvudämnen i ditt program eller inom biämnen relaterade till ditt område.
- Att få arbetslivskompetens genom att genomföra en praktik
- Att lära dig färdigheter i självledarskap, hitta meningsfullhet och utveckla studievälmående genom att genomföra Personal Impact -kurser
- Utbytesstudier
Följande kurser i scenografikonst och filmkonst kan genomföras som fritt valbara studier.
| Kod | Kurssens namn | Sp |
|---|---|---|
| ELO-C1049 | Kurs med varierande innehåll i huvudämne (BA) | 1-15 |
| ELO-C1056 | BA-produktion | 1-18 |
| ELO-C4031 | Färgbestämning | 1 |
| ELO-C2055 | Att skriva kortfilm A | 2 |
| ELO-C2057 | Manusövningar A | 2 |
| ELO-C2062 | Analys av långfilmer och dramaserier B | 3 |
| ELO-C4550 | Musikinspelning 1 | 6 |
| ELO-C4552 | Ljudanalys 1 | 1 |
| ELO-C4553 | Ljudanalys 2 | 1 |
| ELO-C5524 | Worldbuilding | 9 |
| ELO-CXXXX | 3D luonnostelu ja tilanhahmotus | 3 |
| ELO-C2527 | Johdatus tuottajan työkaluihin | 3 |
| ELO-C4042 | Location scouting | 2 |
| ELO-C2053 | Dramaturginen kirjallisuus | 1-3 |
| ELO-C1201 | Elokuvatutkielma | 3 |
| ELO-C4541 | Ääni elokuvan tarinankerronnan välineenä 1 | 3 |
| ELO-C3077 | Elokuvakirjallisuus C | 3 |
| ELO-C3552 | Ohjauksen työpaja 2: vaihtuvasisältöinen | 2 |
| ELO-C3087 | Dokumentaarinen leikkaus 1 | 2-5 |
| ELO-C6538 | De föreställande konstarternas historia 1 | 4 |
| Självständiga studieprestationer: | ||
| ELO-C1050 | Arbete inom externa produktioner (BA) | 1-18 |
| ELO-C1051 | Skriftligt arbete (BA) | 1-15 |
| ELO-C1052 | Självständigt projekt (BA) | 1-15 |
| ELO-C1053 | Seminarier och festivaler (BA) | 1-15 |
| ELO-C1054 | Assistering (BA) | 1-15 |
| ELO-C1055 | Internationella studier (BA) | 1-15 |
| ENDAST FÖR KOSTYMDESIGN STUDENTER: Valbara kurser producerade i samarbete med Teak | ||
| ELO-C5239 | Kotimainen kantaesitys (Teak) | 18 |
| ELO-C5243 | Scenografihistoria (Teak) | 3 |
I den gemensamma undervisningens utbud finns valfria kurser i konst, konstteori och historia. Den studerande kan placera dessa i examens fritt valbara studier. Huvudämnet kan även rekommendera att de studerande väljer de kurser ur utbudet som anses vara mest viktiga.
Färg
I färgstudierna kombineras teori och praktik. Fokus ligger på att studera färg som ett visuellt element och som ett verktyg för kreativt arbete i konst och design.
På kursen Färg och perception kombineras föreläsningar om perception och användning av färger med praktiska övningar. I uppgifterna undersöks växelverkan och färgkombinationer samt perception och identifiering av färger.
Kursen Färg och målning fokuserar på att prova färger, material och tekniker i målning. Användningen av färger och deras betydelse granskas också i konstnärers arbete. På kursen genomförs ett eget målningsprojekt.
| Kod | Kurssen namn | Sp | Undervisningsspråk | Period |
|---|---|---|---|---|
| ARTS-A0304 | Colour and Perception | 3 | engelska | I |
| ARTS-A0305 | Colour and Painting | 3 | engelska | II |
Skulptur och rumslighet
Studier i skulptur ger den studerande nödvändiga praktiska färdigheter att jobba med samtida skulptur och formgivning, som den studerande kan utnyttja inom sitt eget område. Kurserna lägger vikt vid praktiskt görande (learning by doing), vilket bland annat innefattar att studera material och arbetssätt i verkstäder, i offentliga rum, på digitala plattformar, i tid osv. Genom de rumsliga verken skapas kontakter till den omgivande världen och fritt formulerade idéer begreppsliggörs. Den studerande bekantar sig med det utvidgade begreppet skulptur och använder samtidigt skulpturens traditionella grundläggande funktioner såsom att lägga till och ta bort. Även gravitation, form, material och presentationen av verken är centrala. Vi drar nytta av kamratrespons och reflekterar över till exempel fantasins eller minnets roll i det rumsliga arbetet.
| Kod | Kurssen namn | Sp |
|---|---|---|
| ARTS-A0641 | Digital Sculpture – 3D modelling for sculpture | 3 |
| ARTS-A0642 | Ways of Making – Mold making & casting techniques | 6 |
| ARTS-A0643 | Ways of Expressing – Constructing with wood and metal | 6 |
| ARTS-A0644 | Exploring Art and Electricity – Physical computing, programming, sensors, motion, sound | 3 |
| ARTS-E0402 | Advanced Sculpture Project | 6 |
| ARTS-E0711 | Sculpture Now! | 6 |
| ARTS-A0645 | Slow Sculpture – Live model clay modelling for glass blowing | 3 |
| ARTS-A0646 | Fast Sculpture – Spatial practices, performance, intervention | 3 |
| ARTS-A0635 | The Environment in Me | 6 |
| ARTS-A0636 | Site-Specific Online Exhibition | 6 |
Teckning och målning
Kurserna i teckning och målning består av olika metoder för tvådimensionell gestaltning.
Fokus ligger på praktiskt arbete, learning-by-doing, men även teoretiska anknytningar tas upp. Till kurserna hör teckning, måleri och arbete med blandteknik. Den studerande blir medveten om visuell perception och olika sätt att beskriva världen omkring oss samt vår föreställning om den. Under kurserna granskas även hur idéer och begrepp påverkar konsten, hur konsten förhåller sig till formgivning samt dess betydelse och roll i samhället.
| Kod | Kurssen namn | Sp |
|---|---|---|
| ARTS-A0201 | Freehand Drawing | 6 |
| ARTS-A0208 | Life Drawing | 6 |
| ARTS-A0217 | Landscape - Then and Now | 3 |
| ARTS-A0219 | Forms of Comics Expression and Storytelling | 6 |
| ARTS-A0223 | Watercolour Workshop | 3 |
| ARTS-A0224 | Drawing in Space | 3 |
| ARTS-A0225 | Contemporary Drawing | 6 |
| ARTS-A0226 | Painting Workshop | 6 |
| ARTS-A0227 | Basics of Comics | 6 |
| ARTS-A0228 | Introduction to Comics Project | 3 |
| ARTS-A0640 | Piirustus ja kuvitus | 3 |
| ARTS-A0229 | Comics Project | 6 |
Konsthistoria och konstteori
Målet med undervisningen i konsthistoria är att ge en överblick av konstens och konstbegreppens historia och centrala teoretiska frågor.
| Kod | Kurssen namn | Sp |
|---|---|---|
| ARTS-A0621 | History of Contemporary Art | 3 |
| ARTS-A0622 | Environmental Thinking | 6 |
| ARTS-A0623 | Global Perspectives: Re-mapping the History of Art | 3 |
| ARTS-A0624 | Sarjakuvan historia | 3 |
| ARTS-A0633 | Technology, Tools and the Human Agency | 6 |
| ARTS-A0637 | The Colourful Past: A Historical Exploration of Colours, Natural Dyes and Dyeing | 3 |
Konstgrafik
I konstgrafik framställs bilden genom avtryck från olika slag av handgjorda tryckplattor som används för att producera serier av kopparstick, träsnitt, stentryck eller silkscreen. Varje tryck är ett konstverk i original. Grundkurserna lär ut grunderna i olika tryckmetoder och hantering av tryckutrustningen. Konstgrafik är ett specialämne och rekommendationen är att studierna inleds under det andra året av kandidatstudierna.
| Kod | Kurssen namn | Sp |
|---|---|---|
| ARTS-A0509 | Introduction to Silkscreen | 6 |
| ARTS-A0511 | Japanese Watercolour Woodcut | 6 |
| ARTS-A0647 | Intensive Woodcut Course | 6 |
| ARTS-A0648 | Intensive Silkscreen Course | 6 |
| ARTS-A0512 | Basic Course in Woodcut | 6 |
Andra kurser
| Kod | Kurssen namn | Sp |
|---|---|---|
| ARTS-A0626 | Becoming a Creative Professional | 3 |
| ARTS-A0631 | Art, Life and Entrepreneurship 1 | 3 |
| ARTS-A0632 | Art, Life and Entrepreneurship 2 | 3 |
| ARTS-A0639 | Programming for Visual Artist | 3 |
| ARTS-A0638 | Exhibition pass | 3 |
| ARTS-A0625 | Lecture pass | 3 |