Studentguide

Nyheter

AllWell?-studentenkäten är öppen 30.1.-13.2.2025

Andra årets kandidatstuderande och första årets magisterstuderande – hur går det?
Svara på AllWell?-enkäten! En personlig länk kommer att skickas till dig via e-post och sms. Du får personlig återkoppling efter att enkäten har stängts. Genom att svara hjälper du universitetet och programmen att utvecklas.
AllWell_small

Andra årets kandidatstuderande och första årets magisterstuderande – hur går det? 

Svara på AllWell?-studentenkäten! AllWell? 2025 är öppen 30.1.-13.2.2025.

En personlig länk kommer att skickas till dig via e-post och sms. Efter att enkäten har stängts får du personlig återkoppling baserad på dina svar och en länk till feedbacksidan där du kan hitta mer information om enkätens områdena. På sidan hittar du också tips på hur du kan utveckla din studieförmåga och studievälbefinnande och var du kan få stöd för detta. 

Genom att svara hjälper du universitetet att utvecklas! Resultaten används för att utveckla utbildningsprogrammen, undervisningen och tjänster som stöder de studerandes studieförmåga. Svaren behandlas fullständigt konfidentiellt och numeriska resultaten presenteras på gruppnivå så att enskilda svar inte kan identifieras.

Ta kontakt: allwell@aalto.fi

Läs mer:

AllWell?

AllWell?-studentenkäten

AllWell?-studentenkäten skickas ut varje år till andra årets kandidatstuderande och första årets magisterstuderande.

Tjänster
Studieförmåga, modell

AllWell?-studentenkätens delområden som stöd för studeranden

Enkäten AllWell? mäter de olika delområdena för studieförmåga samt den studerandes upplevelse av studievälbefinnande.

Stöd för studerande
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

OpenLearning
Studier Publicerat:

OpenLearning avbrott mån 29.6.2026 kl. 9-12, tjänsten ur bruk

Openlearning uppdatering måndag 29.6.2026 kl 9-12.
Blå megafon med ljudlinjer bredvid ett uppslaget häfte med streckade textrader
Studier Publicerat:

Standardsvyn för studieplanens struktur i Sisu ändras

Den förnyade vyn för studiernas struktur kommer framöver att vara det primära sättet att planera dina studier.
MyCourses activity
Studier Publicerat:

Klar: avbrott mån 15.6.2026 kl. 9.00-17.00, tjänsten ur bruk

MyCourses uppdatering måndag 15.6.2026 kl 9-17, tjänsten ur bruk.
Picture of the themes of this course
Studier Publicerat:

Mind & Study: skaffa kunskaper för välmående på en nätkurs med 3sp

Studiepsykologerna i Aalto har kombinerat sina kunskaper och erfarenheter och skapat en nätkurs som hanterar mångsidiga teman inom välmående.