Studentguide
Nyheter

Mentimeter-presentationsverktyget tas i bruk vid Aalto

Aalto-universitetet har skaffat en Mentimeter-licens för personal och studenter. Licensen gäller inledningsvis i ett år och en eventuell fortsättning bedöms utifrån användningen.

Mentimeter är ett interaktivt presentationsverktyg som hjälper dig att engagera din publik med frågor i realtid, omröstningar, ordmoln, flervalsfrågor och frågor i en Q&A-del.

Mentimeter gör föreläsningar, workshoppar och möten interaktiva och mätbara – du får feedback direkt och kan leda diskussionen med hjälp av data.

Varför Mentimeter?

  • Ökar deltagande: alla kan delta anonymt från sin egen enhet.
  • Feedback i realtid: se resultaten direkt och reagera i stunden.
  • Mångsidiga frågetyper: ordmoln, skalor, flervalsfrågor och öppna svar.
  • Enkel att ta i bruk: fungerar i webbläsaren utan installationer, deltagarna behöver bara en kod/länk.
  • Tydlig rapportering: spara resultaten och dela sammanställningar enkelt.

Mentimeter kan användas till exempel vid föreläsningar och seminarier, teammöten, strategiska workshops, utbildningar, kickoffer samt kund- och intressenttillfällen.

Obs: Mentimeters AI-assistent är inte aktiverad vid Aalto.

Hur får jag inloggningsuppgifter till Mentimeter?

Hämta dina uppgifter här: https://mentimeter.com/join/aaltouniversity 

Använd din Aalto-e-postadress som användarnamn.

Hur loggar jag in i Mentimeter?

När du har skaffat inloggningsuppgifterna kan du logga in i Mentimeter med din Aalto-e-postadress på https://www.mentimeter.com.

På Mentimeters webbplats hittar du Menti Academy med instruktioner för hur du använder verktyget.

Jag använder redan Mentimeter med mitt Aalto-användarkonto

Vi kommer att flytta befintliga Aalto-konton i Mentimeter till den gemensamma licensen. Användarna informeras om detta via e-post innan överföringen sker.

Frågor?

För mer information, kontakta IT Service Desk (servicedesk@aalto.fi).

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Bärbar dator med gul låsikon, varningstriangel samt svart kugghjul och skiftnyckel för säkerhet
Studier Publicerat:

Om du arbetar hemifrån, behöver du använda VPN - vissa tjänster tillfälligt ur bruk (21 .10.2026)

Vissa av Aaltos webbtjänster är tillfälligt ur bruk eller endast i användning i Aaltos interna nätverk.
Aallon logo talon katolla
Studier Publicerat:

Nya anvisningar för användning av AI i lärdomsprov

Riktlinjerna för användning av artificiell intelligens (AI) i lärdomsprov på kandidat- och magisternivå träder i kraft stegvis. Dessa kräver att studenten i förväg kommer överens med lärdomsprovets övervakare om användningen av AI och att studenten dokumenterar användningen.
Aalto AI-assistentens sida med ljusgrå skrivruta och globikon för webbsökning
Universitetet Publicerat:

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant för GPT-5- och Gemini-modellerna, vilket gör det möjligt att använda aktuell information från den öppna webben för frågor som kräver aktuell eller extern information.
Learning Centre graphics
Forskning och konst, Studier Publicerat:

Utbildningar i e-resurser hösten 2026

Bekanta dig med e-resurserna i de utbildningswebbinarier som förlagen ordnar.