Information om användning av PIN-kod på Aalto-universitetets campus
På vardagar mellan kl. 22.00 och 06.15 krävs alltid en PIN-kod för att öppna ytterdörrarna. Under helger och allmänna helgdagar behövs både ett passerkort och en PIN-kod. När du rör dig på campus under dessa tider, håll först upp ditt passerkort mot läsaren och ange sedan din PIN-kod.
Varje innehavare av ett passerkort har en personlig PIN-kod, som tilldelas vid registreringen av kortet. PIN-koden måste vara tillräckligt säker och får inte innehålla enkla kombinationer (t.ex. 0000 eller 1234). Om du har en sådan kod, byt den så fort som möjligt.
Viktigt att tänka på:
- Om du anger fel PIN-kod fem gånger i rad, kommer ditt passerkort att deaktiveras. Kontakta kulkukortit@aalto.fi.
- Om du glömt PIN-koden, kan du återställa den i självbetjäningsportalen idm.aalto.fi.
Observera! När du återställer PIN-koden kan aktiveringen ta mellan 15 minuter upp till 2 timmar. PIN-koden fungera inte omedelbart.
Passertillstånd, passerkort samt nyckelhantering och passerkontroll på Otnäs campus
Här hittar du anvisningar för hur du får ett passerkort, tillgång till byggnader och hur du aktiverar tillträde till de rätta lokalerna.
Hur får jag ett passerkort och grundläggande tillträde
Anvisningar för vad du ska göra när du behöver ett passerkort och grundläggande tillträde till Otnäs campus (personal och studerande).
Läs fler nyheter
Sök nu: Unite! Seed Fund 2026 – studentutlysning
Utlysningen för Unite! Seed Fund 2026 är nu öppen för studenter. Ansök om upp till 20 000 euro per projekt. Projektet ska omfatta minst två Unite!-universitet. Sista ansökningsdag är den 20 mars 2026.
Stöd till studerande att hantera krisen i Iran
Universitetet stöder och hjälper studerande att hantera krisen.
Planeringen av studierna i Sisu har förnyats
Vyerna för studiestrukturen och tidslinjen har förnyats i Sisu. I vyn för studiestrukturen kan du välja om du använder den nya eller den nuvarande vyn.