Du hittar ditt stödteam i MyStudies
Du kan också boka tid till studerandeservicen via MyStudies. Du kan vända dig till medlemmarna i ditt stödteam i frågor som rör studier och välbefinnande, och vid behov kan de hjälpa dig vidare till någon annan expert. Om du har fått en akademisk handledare eller en handledare för ditt lärdomsprov ingår också denna person i ditt stödteam. Under menyn "Tjänster" kan du boka tid till en expert på utbytesstudier eller en svenskspråkig studievägledare, och om du studerar vid ARTS kan du också boka tid till högskolevisa tjänster.
Utöver tidsbokningssystemet är MyStudies också en arbetsyta som sammanställer de viktigaste tjänsterna för studerande. Tjänsten utvecklas kontinuerligt och under det pågående läsåret kommer tjänsten att utökas med en funktion för hantering av arbetet med lärdomsprovet på magisternivå.
Logga in till MyStudies https://mystudies.aalto.fi
Läs fler nyheter
Ansökan till Fulbrights stipendieprogram till USA är nu öppen
Ansökningsperioden för Fulbrights stipendier för läsåret 2027–28 pågår till maj 2026.
Svara på vår enkät om kvaliteten på restaurangerna 9. - 15.3.2026
Bl.a. lunchbiljetter lottas ut bland dem som svarat. Enkäten görs av Aalto restaurangkommitté.Ansökningsperiod öppen för 2–6 månaders praktik i Japan!
Magisterstuderande och doktorander kan ansöka om praktik vid National Institute of Informatics (NII) i Japan.