Studielokaler och studerandes passerkort
Välkommen till campus! Se anvisningar nedan för att röra dig i lokalerna på campus.
Anmälan till öppna universitetets tentamina sker i tjänstenAimo (undantag: examensstuderande på sommarkurserna gör anmälan i Sisu, om också kursanmälan gjorts i Sisu). Anmäl dig alltid till tentamen med samma användarnamn som du anmälde dig till kursen med (i allmänhet med ditt Aimo-ID, inte med ditt Aalto-ID). För öppna universitetets studerande rekommenderas det att alltid använda Aimo med Aimo-ID och lösenord.
Om du har problem med tentamensanmälan, kontakta [email protected]
Du har rätt att delta i tentamen för kurser du anmält dig till (sammanlagt 3 tentamina/kurs). Boktentamina är avgiftsbelagda och gäller endast för ett tentamenstillfälle. Tentamenstiderna hittar du i kursbeskrivningarna eller på kursens MyCourses-sida. Tentamensresultaten sparas i Sisu, och ibland publiceras de även på MyCourses-sidan.
Tentamina ordnas antingen under öppna universitetets tentamensdagar (öppna universitetets kvällskurser) eller på Aalto-universitetets olika högskolors eller Språkcentrets tentamensdagar (examenskurser). Vissa kurser kan även ha en elektronisk Exam-tentamen, som du får närmare information om på kursen.
Anmälan till tentamina sker i Aimo (undantag: examensstuderande på sommarkurserna gör anmälan i Sisu, om också kursanmälan gjorts i Sisu). Anmäl dig alltid till tentamen med samma användarnamn som du anmälde dig till kursen med (i allmänhet med ditt Aimo-ID, inte med ditt Aalto-ID). Klicka på Egna ärenden → Anmälning. Välj blanketten Tentamensanmälan (antingen för tiden 1.1.-30.6. eller 1.7.-31.12.).
Om du har problem med tentamensanmälan, kontakta [email protected]
Öppna universitetets kvällskursers tentamina
Kursanmälan fungerar automatiskt som anmälan till kursens mellanförhör och sluttentamen. Du behöver alltså inte separat anmäla dig till kursens första tentamen. Alla andra tentamina (t.ex. omtentamina, boktentamina) kräver separat anmälan. Anmälningstiden går ut 7 dagar före tentamenstillfället. Kom ihåg att anmäla dig i tid. Om du inte anmäler dig bedöms inte tentamen.
Kurser inom det ekonomiska området
Kursanmälan fungerar automatiskt som anmälan till kursens sluttentamen. Du behöver alltså inte separat anmäla dig till kursens första tentamen. Alla andra tentamina (t.ex. omtentamina, boktentamina) kräver separat anmälan. Anmälningstiden börjar två månader före tentamenstillfället och går ut 7 dagar före tentamenstillfället. Kom ihåg att anmäla dig i tid. Om du inte anmäler dig bedöms inte tentamen.
Kurser inom det tekniska området
En anmälan till en kurs är samtidigt en anmälan till kursens mellanförhör och kurstentamen. Kurstentamen är det första möjliga tentamenstillfället i slutet av undervisningsperioden. Anmälan till tentamina som inte ingår i kursanmälningen ska göras separat. Anmälningstiden går ut 7 dagar före tentamenstillfället. Kom ihåg att anmäla dig i tid. Om du inte anmäler dig bedöms inte tentamen.
Kurser inom konstområdet
Öppna universitetets kurser från Högskolan för konst och arkitektur kan endast sällan tenteras. För vissa föreläsningskurser är tentamen ett alternativ. Om kursen kan tenteras nämns det i kursbeskrivningen.
Högskolan för konst och arkitektur ordnar allmänna tentamensdagar ungefär en gång i månaden. Tentamina hålls på lördagar kl. 10.00–14.00 i Kandidatcentret, Otsvängen 1, 02150 Esbo.
Om du tenterar kursen ska du komma överens om det per e-post,
[email protected]
Språkkursernas tentamina
Om en sluttentamen används vid bedömningen av kursen ordnas den under den sista undervisningsgången eller enligt lärarens anvisningar. Följ alltså lärarens anvisningar. Vissa tentamina kan kräva anmälning i Aimo. Fråga kursens lärare om möjligheterna till omtentamen.
Öppna universitetets kurser
Du hittar tentamensdagarna i kursbeskrivningarna.
Tentamina som ordnas av öppna universitetet ordnas kl. 16.00–20.00. Du får vara högst 30 minuter sen till tentamen. Med andra ord släpps du inte in i tentamenssalen efter kl. 16.30. Du får avlägsna dig senast 16.35. Kurserna har olika långa tentamina, till exempel 2 h, 3 h eller 4 h.
Tentamina som ordnas av öppna universitetet är ämnade bara för dem som deltar i kurser som ordnas av öppna universitetet.
Examenskurser
Kursernas tentamenstider finns bakom tidtabellslänken i kursbeskrivningen i Sisu. Där kan du se kursens schema, eventuella tentamina och information om tentamenssalen.
Öppna universitetets tentamenssalar finns på Otnäs campus, Kandidatcentret, gatuadress Otsvängen 1, Esbo.
Du får vara högst 30 minuter sen till tentamen. Med andra ord släpps du inte in i tentamenssalen efter kl. 16.30. Du får avlägsna dig senast 16.35.
Observera att salarna kan ändras. Kontrollera salen här.
Aalto-universitetets handelshögskolas tentamenssalar
Tentamensdagens morgon hittar du salinformationen på listan i U-flygelns entréhall bredvid ytterdörr M1, Otnäs campus, Otsvängen 1, Esbo. Salinformationen finns också i Sisu. Du behöver ett Aalto-användar-ID för att logga in.
Det tekniska områdets tentamenssalar
Salinformationen finns i Sisu. Du behöver ett Aalto-användar-ID för att logga in.
Konstområdets tentamenssalar
Salinformationen finns i Sisu. Du behöver ett Aalto-användar-ID för att logga in.
Tentamenssalar för Språkcentrets tentamina
Salinformationen finns i Sisu. Du behöver ett Aalto-användar-ID för att logga in.
Vissa kurser använder det elektroniska tentamenssystemet Exam. Exam-systemet kan användas i Exam-tentamensrummen, där man kan skriva en elektronisk tentamen under videoövervakning. För en Exam-tentamen behöver du en Aalto-e-postadress. Studerande vid öppna universitetet får en Aalto-e-postadress bara om de ber om en sådan. E-postadressen är i formen fö[email protected], och du kan be om en per e-post från Aalto-universitetets IT-service. Ibland kräver aktiveringen av e-posten att du besöker ett av Aalto-universitetets IT-serviceställen. Din identitet kontrolleras. Obs. Aalto-adressen är aktiv bara så länge som din studierätt är i kraft. Du kan ha bara en e-postadress i studeranderegistret.
IT-servicens kontaktuppgifter:
https://www.aalto.fi/fi/it-help
Exam – allmänna anvisningar, anvisningar för tentamina och användarregler (på finska eller engelska):
https://wiki.aalto.fi/display/OPIT/EXAM
Instruktionsvideo för Exam-tentamensrummet:
https://aalto.cloud.panopto.eu/Panopto/Pages/Viewer.aspx?id=c4b3b0d9-8b68-4c0c-b07b-aab800c5ae40
Kontakta följande adress om du behöver stöd gällande Exam:
[email protected] eller MyTeaching Support
Anvisningar för tentamenstillfällen
Du hittar Aalto-universitetets almänna regler och bestämmelser om studier och tentamina i studentguide.
Om du behöver särskilt stöd under tentamenstillfället, kontakta gärna öppna universitetets studerandeservice genast i början av kursen.
Individuella arrangemang i anslutning till tenter kan vara t.ex. extra tid, ett separat tentutrymme, något hjälpmedel eller ett alternativt utförandesätt. Särskilda arrangemang ska avtalas på förhand.
Om du behöver särskilt stöd under tentamenstillfället, kontakta gärna öppna universitetets studerandeservice på adressen [email protected] genast i början av kursen men senast 2 veckor före tentamensdagen.
Mer information om individuella arrangemangen:
Individuella studiearrangemang vid öppna universitetet
Efter tentamen eller sista inlämningsdagen för övningar har lärarna fyra veckor på sig för granskning. Tentamensresultaten ser du i Sisu (du behöver ett Aalto-användar-ID för att logga in).
För kurser där prestationen till stora delar baserar sig på arbete under kursen ordnas en omtentamen utöver sluttentamen. Om kursprestationen huvudsakligen baserar sig på sluttentamen kan det eventuellt ordnas två omtentamina. Om du inte har lyckats komma igenom kursen efter de utsatta tentamensgångerna måste du anmäla dig till kursen på nytt.
Om du inte är nöjd med ditt vitsord lönar det sig att kontakta kursens lärare genast när du fått vetskap om vitsordet. Om du inte har lärarens kontaktuppgifter får du dem från Öppna universitetets kansli. Läraren har en skyldighet att förklara vilka bedömningsprinciper hen har använt och hur hen har tillämpat dem på din prestation.
Om du är missnöjd med lärarens beslut i fråga om rättelse kan du skriftligen begära rättelse hos Aalto-universitetets examensnämnd inom 14 dagar efter att du fått beslutet. Läs exakta anvisningar för hur du ber om rättelse i studentguide. Punkt 1 i anvisningarna gäller begäran om rättelse av en studieprestation. Om du lämnar in din begäran om rättelse för sent kan vi inte behandla den.
Om du har frågor om tentamina vid öppna universitetet kan du kontakta öppna unversitetets kansli på adressen [email protected] eller ringa öppna universitetets studerandeservice.
Välkommen till campus! Se anvisningar nedan för att röra dig i lokalerna på campus.
Var hittar jag mina kurs- och tentamensresultat från öppna universitetet? Hur beställer jag utdrag och intyg över mina studier vid öppna universitetet?