Svara på campusenkäten, påverka och vinn presentkort för välbefinnande!
Aalto University Real Estate (ACRE) kartlägger återigen campusets funktion och trivsel, det vill säga campusupplevelsen, med den årliga enkäten.
Berätta för oss hur väl campuset fungerar och stödjer ditt arbete och/eller dina studier. I slutet av enkäten kan du lämna respons på olika områden på campus direkt på campuskartan.
Genom att svara kan du påverka!
Utifrån resultaten av de tidigare enkäterna har vi bland annat utvecklat campusets utomhusområden, utökat laddningsstationerna för elbilar och cykelparkeringa, förbättra luftkvaliteten inomhus, uppmärksammat möbleringen i arbetsmiljöerna samt strävat efter att bredda utbudet av tjänster på campus.
Länk till enkäten, personla: https://link.webropolsurveys.com/S/D211091F8BDC4699 (på finska och engelska)
Länk till enkäten, studerande: https://link.webropolsurveys.com/S/BA3384FB4B1A1E6C (på engelska)
Genom att lämna dina kontaktuppgifter i slutet av enkäten kan du delta i utlottningen av presentkort från Unisport.
Tack för ditt samarbete!
Läs fler nyheter
Använd din röst: 14 000 euro för studenternas välbefinnande
Hösten 2025 fick studenterna komma med idéer om hur universitetet borde använda 14 000 euro för att förbättra studenternas välbefinnande på campus. Nu är det dags att rösta fram den bästa idén för genomförande under våren 2026.
Aalto 2040 – dela dina synpunkter om vår framtid
Vad bör man ta hänsyn till i utvecklingen av vår utbildning och forskning på lång sikt? Dela dina synpunkter senast den 12 november!
Börja som en campusguide – delta i skolningen 24.9.2025
Vill du bli en campusguide för gymnasiegrupper? Delta i skolningen 24.9.2025 kl. 15-17 på Otnäs campus - Anmäl dig genast!