Studentguide

Nyheter

Studerande: Ge feedback på användbarheten av Aaltos multifaktorautentisering (MFA)

Vi har öppnat en ny feedbackenkät för att samla in studenternas erfarenheter av användbarheten av Aaltos multifaktorautentisering (MFA). Resultaten från den föregående enkäten hjälpte Aaltos IT-tjänster att utveckla multifaktorautentiseringen.

Ge din feedback och hjälp oss att utveckla multifaktorautentiseringen ytterligare!

Förra året fick Aaltos IT-tjänster feedback om att användbarheten av Aaltos multifaktorautentisering (MFA) inte fungerade bra ur studenternas perspektiv. Med hjälp av den feedback vi fick utvecklade vi då MFA. Sedan augusti 2025 har studenter behövt autentisera sig med MFA mer sällan för att komma åt Aaltos tjänster.

Nu är det dags att återigen höra dina erfarenheter av MFA:s användbarhet. Din åsikt är värdefull för oss och hjälper oss att förbättra vår viktiga IT-säkerhetstjänst. Ge oss lite av din tid och dela med dig av dina värdefulla observationer på https://link.webropol.com/s/student-MFA-usability-2025

Resultaten från enkäten kommer att analyseras och sammanfattas, delas med studenterna i en nyhet i Studentguiden och tjänsten kommer att utvecklas baserat på feedbacken.

Svara på enkäten och hjälp oss att förbättra din MFA-upplevelse. Tillsammans kan vi se till att våra system är både säkra och användarvänliga.
 

Multifaktorautentisering (MFA, 2FA, Authenticator)

Varför vi använder MFA på Aalto och instruktioner för att börja använda MFA.

Tjänster
Two people carrying a sign with 'IT Services' written on it and a magnifying glass icon.

IT Services

You can find up-to-date news, contact information, chat and instructions of frequently used IT services at IT-help hub: accounts, passwords, email, MFA, vpn, printing, teams, zoom, VDI and guidelines how to procure workstations and phones.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Otakaari 3
Campus, Studier Publicerat:

Campus får en tredje Learning Lounge

Lokalkonceptet för självstudier Learning Lounge utvidgas i mars till restaurang Aalto Kvarkki (Otsvängen 3).
Studentguide nyhet, illustrering
Studier Publicerat:

Ansökan till Fulbrights stipendieprogram till USA är nu öppen

Ansökningsperioden för Fulbrights stipendier för läsåret 2027–28 pågår till maj 2026.
Mediterranean salad
Campus, Studier, Universitetet Publicerat:

Svara på vår enkät om kvaliteten på restaurangerna 9. - 15.3.2026

Bl.a. lunchbiljetter lottas ut bland dem som svarat. Enkäten görs av Aalto restaurangkommitté.
Studier Publicerat:

Ansökningsperiod öppen för 2–6 månaders praktik i Japan!

Magisterstuderande och doktorander kan ansöka om praktik vid National Institute of Informatics (NII) i Japan.