Resultat av enkäten för utexaminerade doktorer 2023
År 2023 besvarades enkäten av 148 utexaminerade doktorer.
Erfarenheter av studierna
Av de som svarade på enkäten ansåg 95 % att de under sina doktorandstudier har fått de färdigheter som krävs för att självständigt och kritiskt tillämpa vetenskapliga forskningsmetoder och producera ny vetenskaplig information.
Vidare upplevde 83 % att de har fått tillräckligt med handledning för att skriva sin doktorsavhandling.
Finansiering och studietid
Största delen av de som svarade på enkäten har varit anställda som doktorander vid Aalto-universitetet i något skede av sina doktorandstudier. Vidare har 32 % fått personliga stipendier för sina doktorandstudier.
Andelen respondenter som har studerat på heltid var 84 %.
De vanligaste orsakerna till att den målsatta tiden överskreds var ett utmanande eller tidskrävande forskningstema (30 % av respondenterna), arbetsuppgifter på annat håll som inte var kopplade till doktorsavhandlingen (27 %), coronapandemins effekter på avhandlingsarbetet (t.ex. åtkomst till laboratorier, materialinsamling) (25 %) och forsknings- och/eller projektuppgifter som inte hör till doktorandstudierna (14 %).
Sysselsättning
Under studiernas gång inriktade sig 45 % av doktoranderna på en akademisk karriärstig. Resten planerade arbeta inom den privata eller offentliga sektorn eller som företagare.
Vid tidpunkten för utexamineringen var 80 % i ett anställningsförhållande.
Läs mer om doktorernas erfarenheter av arbetslivet:
Behandling av enkätresultaten
Enkätresultaten behandlas av arbetsgruppen för doktorandutbildningen (DEWG) och högskolornas forskarutbildningsråd. Resultaten används för att utveckla stödet för doktorander.
Enkäten för utexaminerade doktorer genomförs av doktorandutbildningstjänsterna.
Läs fler nyheter
Ansökan till mentorsprogram är öppen 13–23.11.2026
Ansökan är öppen för magisterstuderande (examensstuderande) och doktorander.
Studentutbyte inom Unite!: Allt du behöver veta
Webbinariet om studentutbyte inom Unite!, den europeiska universitetsalliansen, samlade 270 studenter från olika delar av Europa. Deltagarna fick information om utbytesmöjligheterna vid alliansens nio partneruniversitet och möjlighet att ställa frågor direkt till universitetens utbyteskoordinatorer.
ARTS: the minor subject application link has changed
ARTS: the Minor subject application link has changed and application period has been extended by one week. The new application period is 15.10.–6.11.2026.