Studentguide
Nyheter

Nya självstudieutrymmen har öppnats i Kandidatcentret

Nya självstudieutrymmen har öppnats på fjärde våningen i Y-vingen på Kandidatcentret. IT-utrustningen som är avsedd för studenternas användning har också uppdaterats.
Itseopiskelutila Y412
Självstudieutrymme Y412.

Nya självstudieutrymmen har öppnats på fjärde våningen i Y-vingen i Kandidatcentret (Otsvängen 1).Utrymmena varierar i storlek, allt från små arbetsrum för två personer till större rum med soffor och stora mötesbord. I Y-vingen finns också några stora IT-klasser.

I Y-vingen finns även ett kök som kan användas till exempel för att värma sin lunch.

Uppdateringar av IT-utrustningen i Kandidatcentret

IT-utrustningen i Kandidatcentret har också uppdaterats. I  student hubben på första våningen finns nu en iMac och totalt tre PC-datorer med 64 GB minne. I skrivrummet bredvid hubben finns en kopieringsmaskin och två datorer med A3-scanners för scanning och bildbehandling.

Tack vare IT-uppdateringarna finns det nu tre datorer med A3-scanners i rum U106 i Kandidatcentret. I korridoren utanför U106 finns även arbetsstationer med skärm, tangentbord och mus för studenternas egna bärbara datorer. Dessutom finns en iMac, sex PC-datorer och en kopieringsmaskin i rum U353.

Självstudielokaler för studerande

Lokaler för självstudier finns runtom på campus och genom att skaffa tillträdesrätt kan du använda dem när det passar dig.

Läs mer
Blå illustrerad person funderar medan hen tittar på en stor vikt karta markerad med ett X
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Picture of the themes of this course
Studier Publicerat:

Mind & Study: skaffa kunskaper för välmående på en nätkurs med 3sp

Studiepsykologerna i Aalto har kombinerat sina kunskaper och erfarenheter och skapat en nätkurs som hanterar mångsidiga teman inom välmående.
Aalto AI-assistentens sida med ljusgrå skrivruta och globikon för webbsökning
Universitetet Publicerat:

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant för GPT-5- och Gemini-modellerna, vilket gör det möjligt att använda aktuell information från den öppna webben för frågor som kräver aktuell eller extern information.
Blåtonad teckning av en person som gör segertecken, berg och sol bakom, pratbubbla med bokstaven A.
Studier Publicerat:

BIZ info om studentutbyte

Det är återigen dags att börja förbereda sig inför januari månads utbytesansökan för läsåret 2027–2028.
Kom och hör mer om utbytesansökan på höstens utbytesinformationstillfällen!
Learning Centre graphics
Forskning och konst, Studier Publicerat:

Utbildningar i e-resurser hösten 2026

Bekanta dig med e-resurserna i de utbildningswebbinarier som förlagen ordnar.