Ett rekordantal nya teknologie doktorer deltog i den högtidliga promotionen 2022

I år promoverades 531 nya teknologie doktorer. Andelen kvinnor ökade från tidigare år och stod för cirka en fjärdedel av alla doktorsexamina. 153 nya doktorer och tio hedersdoktorer deltog i den ceremoniella tillställningen.
”I sin bästa och renaste form går undervisningens och forskningens kvalitet, förnyelse och förbättring hand i hand. En av de viktigaste mätarna på universitetets kvalitet, förnyelse och inflytande är ni, våra nya teknologie doktorer, framtidens skapare! " sa professor Maarit Karppinen, som fungerade som promotor under promotionsakten.
Anmärkningsvärt med årets ceremonier var också att de leddes av tre kvinnor. Utöver professor Karppinen leddes evenemanget av provosten Kristiina Mäkelä och dekanus för Högskolan för kemiteknik Kristiina Kruus.
Över 600 personer deltog i promotionsakten, varav en del följde festligheterna via en livestream i auditoriet Lumituuli i Dipoli.
Hjärtliga gratulationer till alla promoverade!
Se inspelningen av evenemanget
Titta på inspelningen av ceremonin här.








Läs fler nyheter

Påverka vår levande strategi – svara på en enkät om universitetets förhandsöversikt 2023
Alla aaltoiter och partner är varmt välkomna att dela med sig av sina tankar genom att svara på en webbenkät senast den 30 september.
Vilho Väisäläs verkstad invigdes i Otnäs
Medel från Vilho Väisäläs efterkommande, Weisell-stiftelsen och företaget Vaisala har möjliggjort långsiktig utveckling vid Aalto-universitetet.
Förslag på hur du skulle använda 13 000 e för välbefinnandet av Aalto-universitetets studenter!
Lämna ditt förslag senast den 29.9.2023 som ett deltagande budgetprojekt för att förbättra studenternas välbefinnande på campus. En vinnare kommer att röstas fram från de genomförbara idéerna under år 2023.