Digitaalinen arviointi ja tenttiminen

Vaihtoehdot
MyCourses sisältää erilaisia tehtäviä tai aktiviteetteja, joita voi käyttää opiskelijoiden oppimisen arvioimiseen. Tyypillisimmät tenttimiseen käytetyt aktiviteetit ovat Assignment ja Quiz. Assignment soveltuu tekstimuotoisten tai ladattujen tiedostojen arvioimiseen. Quiz vuorostaan soveltuu erilaisten kysymystyyppien, kuten monivalinta-, laskutehtävä- tai essee-kysymysten arvioimiseen.
MyCoursesissa voit käyttää myös Turnitin-palautuslaatikkoa sekä Peergrade-vertaisarviointityökalua. Turnitin palautuslaatikko sekä Peergrade mahdollistavat myös anonyymin arvioinnin käyttämisen osaamisen arvioinnissa.
Lue alta lisää tenttien tekemisestä MyCourses-oppimisympäristössä.
Etävalvottu tentti tarkoittaa tenttitilannetta, jossa opiskelijan tentin suorittamista valvotaan reaaliaikaisen etäyhteyden välityksellä. Opiskelijan kuin myös tenttiä valvovan henkilön tulee käyttää Aallon IT:n hyväksymiä ohjelmia, sovelluksia ja työvälineitä.
Opettaja käyttää:
- Microsoft Teams -videotyövälinettä tentin valvomiseen
- Erillistä tenttityötilaa MyCoursesissa tentin tekemiseen.
Opiskelija käyttää:
- Microsoft Teams -videotyövälinettä henkilöllisyytensä todentamiseen.
- MyCoursesia tentin suorittamiseen.
Tutusta tarkemmin alta etävalvotun tentin perusteisiin ja ohjeisiin.
EXAM on sähköinen arviointi- ja tenttipalvelu, joka sisältää EXAM-tenttijärjestelmän ja kampuksella sijaitsevat tenttihuoneet, joissa on reaaliaikainen valvontakamera.
Opettaja käyttää EXAMia:
- tentin tekemiseen ja aikautauluttamiseen
- tentin arvioimiseen.
Opiskelija käyttää EXAMia:
- henkilökohtaisen tenttiajan ja tenttihuoneen varaamiseen
- tentin suorittamiseen kampuksella erikseen varatuissa tenttihuoneissa.
Turnitin-työkalu auttaa paitsi huomaamaan plagioinnin myös opettamaan opiskelijoille tieteellistä kirjoittamista.
Turnitin vertaa opiskelijan tekstiä laajaan tekstitietokantaan, osoittaa samankaltaiset kohdat ja tuottaa samankaltaisuusraportin.
Tietokanta koostuu kirjoista, tieteellisistä aikakausjulkaisuista, artikkeleista ja verkkomateriaaleista. Vaikka samankaltaisuusraportti näyttää tekstin samankaltaisuudet, niin se ei paljasta plagiointia suoraan tai yksiselitteisesti. Teksti on aina tarkistettava ja arvioitava, oli samankaltaisuusraportissa mikä tahansa tulos.
Turnitin ei ole pelkkä alkuperäisyyden tarkistustyökalu vaan oppimis- ja palauteväline.
Aalto-yliopiston opiskelun eettiset säännöt kuvaa opiskelijoiden ja opettajien oikeudet ja velvollisuudet, plagioinnin tyypilliset muodot, plagiointiepäilyjen käsittelytavan ja mahdolliset plagioinnin seuraamukset.
Digitaaliset palvelut opetukselle
Oppimispalveluihin kuuluva Opettajapalvelut -tiimi kehittää opetuksen ja oppimisen digitaalisia palveluita ja tarjoaa niihin liittyvää tukea.
