Palvelut

Aalto Repositoryn sisällön haku ja käyttö

Aalto Repositoryn (Aalto Repo) julkinen sisältö on haettavissa, katseltavissa ja ladattavissa järjestelmän hakuportaalissa. Osa julkisesta sisällöstä on saatavilla myös kansallisessa Finna-hakupalvelussa. Tällä sivulla annetaan tarkemmat ohjeet Aalto Repositoryn aineiston hakemisesta, käyttöoikeuksista, kuvailutiedoista ja viittauskäytännöistä.
Julistegalleria nimeltä 'Arabia Maskerad' vuosilta 2001–2006. Suodatinvalikko vasemmalla.
Aalto Repositoryn sisältöä voi hakea julkisen hakuportaalin avulla.

Aalto Repositoryn hakuportaali

Aalto Repositoryn sisältöä voi hakea osoitteessa https://repo.aalto.fi. Hakuportaalista on julkaistu kehitteillä oleva beta-versio. 

Hakuportaalissa voi tehdä hakuja järjestelmän julkiseen sisältöön, joka sisältää tällä hetkellä pääasiassa Aalto-yliopiston arkiston kokoelmiin kuuluvia pysyvästi säilytettäviä media- ja asiakirja-aineistoja. 

  • Selailu: 

    Selailu aineistoryhmittäin: Aineistot on jaoteltu laajoihin aineistoryhmiin, kuten Oppilastyöt, Opetusaineistot, Yksityis- ja henkilöarkistot, Yhdistysten ja säätiöiden arkistot sekä Taide- ja museokokoelmat. 

    Selailu kokoelmittain: Aineistoa voi selailla kokoelmittain ja näihin sisältyvien sarjojen avulla. Kokoelma voi sisältää useita sarjoja sekä kymmeniä tai jopa tuhansia yksittäisiä objekteja.

  • Haku: 

    Sanahaku: Kirjoita haluamasi hakutermi hakuportaalin etusivun hakukenttään. Hakusanan voi katkaista *-merkillä. Hakutermejä voi yhdistää boolen operaattorein (AND; OR; NOT). 

  • Kuvailutiedot: 

    Aineiston kuvailutiedot sisältävät mm. teoksen nimen, tekijätiedot, arkistonmuodostajan, ajoituksen, yleisen kuvailun aineiston sisällöstä, asiasanat sekä käyttöoikeustiedot. Kuvailutiedot ovat pääasiassa tarjolla suomeksi, mutta kokoelmat on kuvailtu myös englanniksi. 

  • Käyttöoikeudet: 

    Aineiston käyttöoikeudet on merkitty yksittäisen objektin kuvailutiedoissa, kts. Conditions governing use / Käyttöoikeudet. Aineistolla on joko Creative Commons-lisenssi tai Rightsstatements InC-EDU-lisenssi, joka sallii käytön vain opetus- ja tutkimuskäytössä.  

  • Aineiston lataaminen: 

    Hakuportaalista on mahdollista ladata yksittäisiä objekteja. Ladattava tiedosto on useimmissa tapauksissa matalaresoluutioisempi käyttöversio. Jos tarvitset esimerkiksi korkearesoluutioisia kuvatiedostoja, voit pyytää niitä osoitteesta arkisto@aalto.fi 

  • Aineistoon viittaaminen: 

    Käytettäessä Aalto Repositoryn sisältöjä on kunnioitettava aineiston tekijänoikeuksia ja käyttöoikeuksia. Aineiston viitteeseen on hyvän tavan mukaisesti lisättävä seuraavia tietoja: tekijä(t), vuosi, teoksen tai aineiston nimi, aineistotyyppi, Aalto-yliopiston arkisto, kokoelman nimi, arkistotunnus, kohteen URL, lisenssi. 

    Viite-esimerkki APA-tyylisssä tieteelliseen artikkeliin: Miettinen, H. (1965). Eritasoristeys topografiaprojektiossa [piirustus]. Aalto-yliopiston arkisto, Oppilastyöt, Deskriptiivinen geometria ja perspektiivioppi, TKK:deskrip:1965:077. https://repo.aalto.fi/uncategorized/IO_8011804d-463f-4214-be9d-1e2835b3f5fb/. InC-EDU. 

    Lyhyt viittaus esimerkiksi PowerPoint-esitykseen: Hannu Miettinen. Eritasoristeys topografiaprojektiossa. Aalto-yliopiston arkisto. InC-EDU. 

Aalto-yliopiston Finna-arkiston etusivu, jossa hakupalkki, keltaisia aksentteja ja taustalla kartta.

Aalto-yliopiston arkiston Finna

Aalto Repositoryn julkinen sisältö on saatavilla myös Finnassa. Finna.fi on kansallinen hakuportaali, jossa Aalto-yliopiston arkistolla on oma näkymänsä osoitteessa aaltoarkisto.finna.fi 

Finnassa aineistoa voi tarkastella arkistonmuodostaja- ja kokoelmatietoja sekä yksittäisten aineistojen kuvailutietoja käyttöoikeuksineen. Aineistoa voi rajata esim. ajankohdan, käyttöoikeuden tai aineistotyypin mukaan. Finnassa käyttäjä voi ladata aineistosta käyttökopion itselleen. 

Aineiston käyttöoikeustiedot on Finnassakin merkitty Creative Commons tai Rights Statements-lisenssein. Aineistoa voi ladata, jakaa ja linkittää merkittyjen käyttöoikeuksien puitteissa.

Aalto Repository

Aalto Repository (Aalto Repo) on tietojärjestelmä, joka on suunniteltu digitaalisen sisällön pitkäaikaissäilytykseen, hallintaan ja esittämiseen. Järjestelmä varmistaa yliopistossa luodun pysyvästi...

Lue lisää Aalto Repository-järjestelmästä
Aalto repositoryn prosessikuva

Ota yhteyttä: 

Jos tarvitset apua Aalto Repositoryn aineiston käytössä, tarvitset korkearesoluutioisia versioita aineistosta tai sinulla on kysyttävää arkiston käytöstä, ota yhteyttä: 

arkisto(at)aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu