Campus

Otnäs campus utvecklas till en levande stadsdel

Universitetets campus finns i Otnäs, där en levande stadsdel som stöder innovationer har vuxit fram. Målet med campusutvecklingen är att blanda den värdefulla historien med nytänkande formgivning.
Dipoli / Photo by Tuomas Uusheimo

Campusområdet i Otnäs fick sin början år 1949 då staten köpte markområdena för framtida Tekniska högskolan och Statens tekniska forskningscentral. Områdets detaljplan ritades av arkitekt Alvar Aalto. Teknologbyn var den första delen som stod klar, år 1952. Byggnaderna användes första gången som inkvartering under olympiska spelen i Helsingfors.

Tillsammans med Esbo stad skapas i Otnäs en samarbetsmiljö för forskning, innovationer, utbildning och konst. Målet med campusutvecklingen är att blanda den värdefulla historien med nytänkande formgivning.

Ilmakuva Aerial view Otaniemi Aalto University Campus 2018, Image: SLA
Utöver nybyggande har campusutvecklingen också som mål att skapa ett hem för den innovativa Aalto-gemenskapen i Otnäs med många möjligheter för att uppliva hela stadsdelen. Foto: SLA

Traditionellt brukar universitetscampus delas upp enligt olika högskolor. Lokalerna på Aaltos campus har i stället delats upp enligt forskningsområde för att bättre kunna stöda mångvetenskapligt samarbete. 

Framtidens Otnäs länkar samman arbete, boende och tjänster på ett unikt sätt. Bostäderna och arbetsplatserna blir allt fler, och kollektivtrafikförbindelserna förbättras med hjälp av metro och snabbspårväg. För att tillgodose de olika behoven hos olika användargrupper i regionen, testas här nya funktionella lösningar och kreativa sätt att använda de allmänna ytorna.

Universitetets verksamhet och de kommersiella tjänsterna på området skapar ett naturligt centrum på campus, som även fungerar som en knutpunkt för trafiken. Byggnaderna för Högskolan för konst, design och arkitektur, Handelshögskolan samt A Bloc köpcenter står färdiga och utgör tillsammans campusets kärna.

Åren 2012 till 2013 hölls en arkitekttävling som vanns av Vertas Architects förslag Väre. Detta förslag blev sedan till kvarteret som nu utgörs av Väre, Handelshögskolan och A Bloc. Detta kvarter utgör campusets hjärta och är en levande och sammanhängande enhet. Där kommer interaktioner och tvärvetenskapliga aktiviteter äga rum, som underlättas av de lättanpassade utrymmena.

Virtuell rundtur på campus

Bekanta dig med Aalto-universitetets campus virtuellt. I den nya nättjänsten får användaren med två guider som ledsagare besöka 44 olika ställen på Aalto-universitetets campus – studielokaler, laboratorier, verkstäder, tjänster, uteområden och byggnader. Anslut dig med dator, mobilenhet eller VR-headset.

Ta en rundtur!
An aerial photo of the Aalto University campus at sunset.

Nyheter om campus

Mikko Raskinen
Campus, Universitetet Publicerat:

Skrotcykelinsamlingen är här igen!

Skrotcykelinsamlingen på Otnäs campus har dragit igång igen. Avsikten är att underlätta vardagen för områdets aktiva cyklister och främja en bättre cykelparkeringskultur.
Opiskelijoita pyöräilemässä kampuksella.
Campus, Universitetet Publicerat:

Dags att rösta! Hur ska vi använda 13 000 euro för att främja de studerandes välbefinnande?

I början av hösten 2023 fick de studerande komma med idéer för hur universitetet ska använda 13 000 euro för att främja de studerandes välbefinnande på campus. Nu är det dags att rösta fram en idé som ska förverkligas på campus under våren 2024 .
A yellow sign with the words Katso, Obs, Look, a tram icon next to them, with an arrow above pointing to left and an arrow below pointing to right. All text and icons are in black. This is part of a campaign to increase safety near the new light rail tram.
Campus, Universitetet Publicerat:
Pikaraitiovaunu Otaniemen pysäkillä
Campus Publicerat:

Snabbspårvägslinje 15 börjar gå 21.10.

Rör dig alltid försiktigt nära spåren. Snabbspårvägstrafiken mellan Östra centrum i Helsingfors och Kägeludden i Esbo inleds lördag 21.10. Kom och fira med oss i Otnäs!
  • Publicerat:
  • Uppdaterad:
Dela
URL kopierat