Nyheter

Yle har som mål att rekrytera de bästa experterna inom teknik och den kreativa branschen – Yle och Aalto utvidgar samarbetet

Yle och Aalto-universitetet har ingått ett avtal om information till Aalto-studenterna om jobb, praktikplatser och intressanta karriärstigar på Yle. Till en början gäller det nya
arbetsgivarens nyckelkundspaketet i ett år.
YLE-yhteistyö
Yle och Aalto har haft ett omfattande samarbete inom forskning och utbildning, bland annat i projektet MeMAD med fokus på artificiell intelligens och automatisk innehållsbeskrivning.

Aalto-universitetet utbildar experter inom de konst- och teknikområden som är viktiga för Yle. Utbildningsinriktningar som Yle är intresserade av är bland annat databehandling, data science, visuell kommunikation och design samt och studier i film- och tv-produktion.

Samarbetet inleds i oktober då Yle den 31.10 deltar i mässan Aalto Talent Expo som arrangeras för första gången. Yle arrangerar också ett eget rekryteringsevenemang på universitetets campus.

”Aalto är en viktig samarbetspartner för oss. Detta stärker vi genom ett systematiskt samarbete och genom att särskilt informera studerande inom de utbildningsområden som är viktiga för Yle. Genom en ny partnerskapsmodell kan vi påskynda och få nya synvinklar på omorganiseringen av bolaget”, säger Gunilla Ohls, HR-, kommunikations- och strategidirektör på Yle.

”För oss är Aalto är en välbekant och god samarbetspartner. När vi gör oss mer synliga på campus och ökar dialogen med studerande, kan vi säkerställa att de bästa experterna fortsättningsvis vill jobba hos oss”, säger Janne Yli-Äyhö, direktör för produktion och teknik på Yle.

”Vi vill skapa många olika samarbetsformer och tjänster som kan fördjupa våra partnerskapsrelationer. När vi samarbetar och delar kunskap kan vi skapa nya möjligheter och lära av varandra. Det är viktigt att utveckla samarbetet med Yle i arbetsgivarfrågor, eftersom Yle är en viktig rekryterare av Aalto-studenter och alumner inom sin bransch”, säger Teppo Heiskanen, direktör för partnerskap och företagssamarbete på Aalto-universitetet.

Yle och Aalto har haft ett omfattande samarbete inom forskning och utbildning, bland annat i projektet MeMAD med fokus på artificiell intelligens och automatisk innehållsbeskrivning samt inom informationsdesign under konferensen Visualizing Knowledge.

Ytterligare information:

Riitta Kontio
Expert, karriärtjänster, samarbete och partners, Aalto-universitetet
riitta.kontio@aalto.fi
tel. 050 550 2066

Saija Uski
HR-expert, personaltjänster, Yle
saija.uski@yle.fi
tel. 040 505 9747

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Mikroskopbild av lager av rosa och lila hudvävnad med flagande ytterskikt
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Ansök till kursen Bioengineering human tissue: Design, fabrication, analysis

Programmet kombinerar onlineundervisning med praktisk träning i Tyskland. Ett begränsat antal resebidrag finns tillgängliga för Aalto-studenter.
Flygvy över turkosa terrasserade bassänger, steniga stränder, trähus med tegeltak och träd, med texten unite!
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Ansök nu: studera geotermisk energi i Italien i sommar

Den här praktiskt inriktade kursen introducerar en av de snabbast växande energisektorerna och kombinerar nätstudier med en fältperiod i Italien.
Two persons holding doctor's hats
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Funderar du på att bli doktorand? Kom med den 21 april

Funderar du på doktorandstudier efter din magisterexamen? Delta och ta del av forskares erfarenheter från olika delar av Europa och få en bild av hur en forskarkarriär vid Aalto kan se ut.


En grupp människor med certifikat stående inomhus framför en vit tavla.
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Unite!-studenter stärkte sina kommunikations- och samarbetsskickligheter i internationella workshoppar

Aaltos studenter deltog tillsammans med studenter från fem andra europeiska universitet i workshoppar och diskussioner om samarbete, kommunikation och ansvar.