Yle har som mål att rekrytera de bästa experterna inom teknik och den kreativa branschen – Yle och Aalto utvidgar samarbetet
arbetsgivarens nyckelkundspaketet i ett år.
Aalto-universitetet utbildar experter inom de konst- och teknikområden som är viktiga för Yle. Utbildningsinriktningar som Yle är intresserade av är bland annat databehandling, data science, visuell kommunikation och design samt och studier i film- och tv-produktion.
Samarbetet inleds i oktober då Yle den 31.10 deltar i mässan Aalto Talent Expo som arrangeras för första gången. Yle arrangerar också ett eget rekryteringsevenemang på universitetets campus.
”Aalto är en viktig samarbetspartner för oss. Detta stärker vi genom ett systematiskt samarbete och genom att särskilt informera studerande inom de utbildningsområden som är viktiga för Yle. Genom en ny partnerskapsmodell kan vi påskynda och få nya synvinklar på omorganiseringen av bolaget”, säger Gunilla Ohls, HR-, kommunikations- och strategidirektör på Yle.
”För oss är Aalto är en välbekant och god samarbetspartner. När vi gör oss mer synliga på campus och ökar dialogen med studerande, kan vi säkerställa att de bästa experterna fortsättningsvis vill jobba hos oss”, säger Janne Yli-Äyhö, direktör för produktion och teknik på Yle.
”Vi vill skapa många olika samarbetsformer och tjänster som kan fördjupa våra partnerskapsrelationer. När vi samarbetar och delar kunskap kan vi skapa nya möjligheter och lära av varandra. Det är viktigt att utveckla samarbetet med Yle i arbetsgivarfrågor, eftersom Yle är en viktig rekryterare av Aalto-studenter och alumner inom sin bransch”, säger Teppo Heiskanen, direktör för partnerskap och företagssamarbete på Aalto-universitetet.
Yle och Aalto har haft ett omfattande samarbete inom forskning och utbildning, bland annat i projektet MeMAD med fokus på artificiell intelligens och automatisk innehållsbeskrivning samt inom informationsdesign under konferensen Visualizing Knowledge.
Ytterligare information:
Riitta Kontio
Expert, karriärtjänster, samarbete och partners, Aalto-universitetet
riitta.kontio@aalto.fi
tel. 050 550 2066
Saija Uski
HR-expert, personaltjänster, Yle
saija.uski@yle.fi
tel. 040 505 9747
Läs fler nyheter
Nordea och Aalto-universitetet inleder ett samarbetsprojekt i Finland om framtiden för artificiell intelligens och samverkan mellan människan och tekniken
Nordea och Aalto-universitetet inleder ett långsiktigt forsknings- och utbildningssamarbete för att förstå hur tekniska aktörer formar till exempel banktjänster i framtiden.
En bred utredning om MittKanta påvisar: Patientuppgifter kan såra – i synnerhet personer som fått mentalvård är känsliga för ordval
Felaktigheter, respektlöst språk och information som upplevs som onödig kan såra i elektroniska patientuppgifter.
Gränsöverskridande samarbete vid European Student Assembly
Masterstudenten Fatima Mohammad Amin representerade Aalto-universitetet och Unite!-alliansen vid European Student Assembly (ESA) 2026 i Strasbourg.