Uutiset

Ylen tavoitteena on rekrytoida luovien alojen ja tekniikan parhaat osaajat - Yle ja Aalto laajentavat yhteistyötään

Yle ja Aalto-yliopisto ovat sopineet Ylen tarjoamien työ- ja harjoittelupaikkojen sekä kiinnostavien urapolkujen viestinnästä Aallon opiskelijoille. Työantajapalveluiden avainasiakkuus kestää aluksi vuoden.
YLE-yhteistyö
Yle ja Aalto-yliopisto ovat tehneet paljon yhteistyötä tutkimuksen ja koulutuksen saralla mm. tekoälyyn ja automaattiseen sisällönkuvailuun keskittyvässä MEMAD-hankkeessa.

Aalto-yliopisto kouluttaa osaajia Ylelle tärkeiltä taiteen ja tekniikan aloilta. Yleä kiinnostavia koulutussuuntia ovat mm. tietojenkäsittelytiede, data science, visuaalisen viestinnän muotoilu sekä elokuva- ja tv-tuotannon opinnot.

Yhteistyö polkaistaan käyntiin lokakuussa, kun Yle on mukana 31.10. ensimmäistä kertaa järjestettävillä Aalto Talent Expo -messuilla. Yle myös järjestää oman rekrytointitapahtuman yliopiston kampuksella.

“Aalto on meille tärkeä kumppani. Tätä vahvistamme suunnitelmallisella yhteistyöllä ja viestimällä erityisesti Ylelle tärkeiden koulutusalojen opiskelijoille. Uudella kumppanuusmallilla saamme vauhtia ja tuoreita näkökulmia yhtiön uudistumiseen”, sanoo Ylen HR-, viestintä- ja strategiajohtaja Gunilla Ohls.

“Aalto on meille tunnettu, hyvä kumppani. Lisäämällä näkyvyyttä kampuksella ja vuoropuhelua opiskelijoiden kanssa varmistamme, että meille haluavat edelleen töihin parhaat osaajat”, sanoo Ylen tuotannosta ja teknologiasta vastaava johtaja Janne Yli-Äyhö.

”Haluamme luoda monipuolisia yhteistyön muotoja ja palveluita, jotka syventävät kumppanuussuhteitamme. Yhdessä tekemällä ja jakamalla osaamista luomme uusia mahdollisuuksia ja opimme toisiltamme. Yhteistyön kehittäminen Ylen kanssa työnantajuuden alueella on tärkeää, sillä Yle on omalla alallaan merkittävä Aallon opiskelijoiden ja alumnien rekrytoija”, sanoo Aalto-yliopiston kumppanuuksien ja yritysyhteistyön johtaja Teppo Heiskanen.

Yle ja Aalto-yliopisto ovat tehneet paljon yhteistyötä tutkimuksen ja koulutuksen saralla mm. tekoälyyn ja automaattiseen sisällönkuvailuun keskittyvässä MEMAD-hankkeessa sekä informaatiomuotoilun Visualizing Knowledge -konferenssissa.
 

Lisätiedot:

Riitta Kontio
asiantuntija, ura- ja rekrytointipalvelut, kumppanuudet ja yritysyhteistyö, Aalto-yliopisto
riitta.kontio@aalto.fi
puhelin: 050 550 2066

Saija Uski
HR-asiantuntija, henkilöstöpalvelut, Yle
saija.uski@yle.fi
puhelin: 040 505 9747

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Värikäs laserskannauksen tyylinen poikkileikkaus vanhasta kupolikattoisesta teollisuusrakennuksesta
Mediatiedotteet Julkaistu:

3D-teknologia paljasti uusia rakenneyksityiskohtia Halsuan 200-vuotiaasta puukirkosta

MeMo-instituutti on mallintanut Keski-Pohjanmaalla sijaitsevan Halsuan kirkon ja sen kellotapulin fotorealistiseksi ja mittatarkaksi 3D-malliksi.
Nykyaikainen punatiilirakennus, korkeat mustat pilarit, puita edessä ja ihmisiä kävelee kadulla
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Nordean ja Aalto-yliopiston yhteishankkeessa tutkitaan tekoälyn tulevaisuutta sekä ihmisen ja teknologian vuorovaikutusta

Aalto-yliopisto ja Nordea aloittavat tutkimus- ja koulutusyhteistyön. Tarkoituksena on selvittää, miten tietoteknisten laitteiden kasvava itsenäisyys muovaa tulevaisuuden palveluja.
Suuri valkoinen risteilyalus Legend of the Seas telakalla kirkkaan taivaan alla
Yhteistyö Julkaistu:

Meyer Turku tekee 800 000 euron lahjoituksen Aalto‑yliopistolle

Lahjoituksella Aalto perustaa viisivuotisen työelämäprofessuurin vauhdittamaan meritekniikan kehitystä ja turvaamaan alan osaamista Suomessa.
Pieni mutkitteleva puro, kiviä ja korkeaa ruohoa aurinkoisessa puistossa, taustalla puita ja nurmikkoa
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kaupunkivihreän potentiaalia ilmastoratkaisuna ei hyödynnetä riittävästi – uusi käsikirja tarjoaa siihen keinoja

Hiiliviisaan kaupunkivihreän käsikirja tarjoaa konkreettisia työkaluja siihen, miten kaupunkivihreää voidaan hyödyntää tehokkaammin ilmasto- ja luontotyössä.