Nyheter

Unga ser Aalto-universitetet som en föregångare

Enligt en imageundersökning anser människor under trettio Aalto-universitetet vara Finlands bäst kända och till totalbetyget bästa universitet.
Unga finländare anser att Aalto har en bra image, enligt en enkät utförd av Taloustutkimus. På bilden första årets studerande samt tutorer framför Kandidatcentret i Otnäs hösten 2015.

Aalto-universitetet förbättrade sin position ytterligare i en imageundersökning om högskolorna som utfördes av Taloustutkimus. I enkäten deltog nära 900 finländare under 30 år. Enligt de tillfrågade är Aalto-universitetet det bäst kända av Finlands universitet, och Aalto nådde också topposition i Finland när det gällde totalbetyget.

Förstklassig undervisning och högt värderad examen

Högskolornas image kartlades med hjälp av tio påståenden vars relevans för universitetet bedömdes av de tillfrågade.

Föreställningarna var positivare än tidigare, och Aalto-universitetet nådde toppduon när det gällde nio imagefaktorer. Aalto var främst i fråga om sju undersökta faktorer, mot sex året innan: Aalto har högt anseende som studieplats, examen värderas på arbetsmarknaden, undervisningen är högklassig, universitetet är en föregångare och står sig utmärkt i jämförelse med andra högskolor, universitetets medieexponering är positiv och det är väl synligt i de sociala medierna. Aalto tog andra plats när det gällde två påståenden: utbildningsområdena är intressanta och de erbjuder flexibla möjligheter till nätstudier.

Nätet viktig källa till information

Undersökningen gav också kunskap om informationskällor som unga använder i anslutning till utbildningen. Oftast använder man läroinrättningens webbplats och gör sökningar om studieområdet och läroinrättningen. De två sistnämndas betydelse som informationskällor har ökat mest under senare år. Den information man söker mest gäller utbudet av utbildningar, inträdeskrav, utbildningsområden och anvisningar för ansökan.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Elina Pyylampi
Studier Publicerat:

Elina Pyylampi vill förena lösningar för förnybar energi med ett kommersiellt perspektiv

Första årets studerande i elenergiteknik vill i framtiden arbeta med förnybar energi och elsystem.
Isabel Salmi
Studier Publicerat:

Isabel Salmi betonar att man inte behöver vara ett mattegeni för att studera informationsteknologi

Vid universitetet, Isabel Salmi fick hjälp med att utveckla rätt studieteknik – och upptäckte samtidigt matteglädjen.
Antti Salpakari
Studier Publicerat:

Antti Salpakari, studerande i elektronik och elektrofysik, tror på en ljusare morgondag

Andra årets studerande Antti Salpakari upplever att studierna i elektronik och elektrofysik ger honom nycklar att leda världen mot en bättre framtid.
Student Viktor Solianoi
Studier Publicerat:

Att skapa en robotprototyp tillsammans med andra studerande motiverade Viktor Solianoi

Viktor Solianoi avlade en yrkesexamen i maskin- och produktionsteknik. Intresset för branschen ledde honom till studier i automation och robotik vid Aalto-universitetet.