Nyheter

Universitetet utreder utexaminerades karriärvägar genom en enkät

Resultaten används för att utveckla undervisningen och påverkar också finansieringen. Nu ber vi att magistrarna från 2014 och doktorerna från 2016 deltar.
Kaksi mies- ja yksi naisopiskelija seisoo Väre-rakennuksen edessä. Miehillä on polkupyörät.

Universiteten följer noggrant upp hur undervisningen och examina svarar mot de föränderliga kompetensbehoven i arbetslivet. Nätverket Aarresaari, som består av karriär- och rekryteringstjänsterna vid alla universitet i Finland, genomför årligen en enkät för magistrar och doktorer. I år får de som fick magisterexamen 2014 och doktorsexamen 2016 en begäran om att delta i enkäten.

Aalto-universitetets vicerektor Petri Suomala uppmanar alla som utexaminerats de här åren att svara på enkäten: ”Vi hoppas att så många som möjligt vill delta. Ni ger oss värdefull och aktuell information och den hjälper oss att planera den bästa undervisningen också för kommande generationer av studerande.”

Aalto-universitetet drar också ekonomisk nytta av att så många som möjligt svarar, eftersom detta i fråga om magistrarna är en grund för den finansiering som undervisnings- och kulturministeriet beviljar.

Magistrarna upplever att arbetsgivarna uppskattar deras examen

År 2018 var 87 % av de magistrar som svarade på enkäten nöjda med sin examen med tanke på sin karriär, 85 % har i sitt nuvarande arbete god nytta av de kunskaper och färdigheter som de lärt sig vid universitetet och 90 % skulle rekommendera sin utbildning till andra. Så många som 93 % av magistrarna från Aalto-universitetet angav att de var av samma åsikt i fråga om påståendet ”arbetsgivarna uppskattar min examen”.

Enligt resultaten betonade de som utexaminerats från Aalto-universitetet förmåga att lära sig och tillägna sig nytt, självstyrande, problemlösningsfärdigheter samt samarbetsförmåga som de färdigheter som är viktigast i arbetet och som utvecklats vid universitetet.

Nio doktorer av tio är nöjda med sin examen med tanke på sin karriär

Av dem som fick sin doktorsexamen 2015 arbetade över hälften i ett företag, en femtedel vid ett universitet och färre än var tionde som företagare eller frilans.  Av dem som svarade på enkäten upplevde 66 % att deras arbetsuppgifter hade blivit mer krävande och intressantare efter att de avlagt examen. Med tanke på karriären var 89 % av dem nöjda med sin examen.

Aalto-universitetet sänder karriäruppföljningsenkäten per e-post, sms eller post till alla magistrar som utexaminerades 2014 och doktorer som utexaminerades 2016. Det går att svara på enkäten till den 30 november.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

talvinen kuva Otarannasta kaisloineen
Forskning och konst, Studier Publicerat:

Den årliga uppföljningen för doktorander är öppen fram till 15.12.2025

Hur framskrider dina doktorandstudier och din forskning? Uppdatera oss om din situation genom att svara på enkäten.
Aalto Space student
Campus, Universitetet Publicerat:

Tillgängliga rutter i Aalto Space -applikationen

Du kan också välja en tillgänglig rutt för navigering på campus.
En manet med textoverlay: 'Ulisses 6:e upplagan. Ansökningar öppna till 15 december 2025'. Bakgrund är under vattnet.
Studier Publicerat:

Tvärvetenskaplig sommarkurs i Lissabon om plastfria hav – ansök senast 15 december

Kursen genomförs online från januari till april 2026 och på plats i Lissabon, Portugal, i juli 2026.
Regnbågens färger som gradient till vänster. Person i svart hoodie står med trappa bakom till höger.
Universitetet Publicerat:

Marius Anger uppmuntrar teamkollegor att dela olika perspektiv

I serien "100 ord" berättar doktoranden och ordföranden för Aallonhuiput hur han främjar jämlikhet, mångfald och inkludering i sitt arbete.