Nyheter

Tomi Laurila strävar efter att trygga ett jämlikt utgångsläge för alla

I serien ”100 ord” berättar prefekten för institutionen för elektroteknik och automation hur han främjar jämlikhet, mångfald och inkludering i sitt arbete.
Tomi Laurila
Bild: Aalto-universitetet / Mikko Raskinen

Vad består ditt arbete av?

Jag arbetar som professor i mikrosystemteknik och sedan ingången av 2026 som prefekt för institutionen för elektroteknik och automation. Min forskning inriktar sig på att utveckla kolbaserade nanomaterial och på att undersöka deras struktur och egenskaper. I det här arbetet utnyttjar jag både experimentella och beräkningsmässiga metoder. Dessutom undersöker jag hur de här materialen kan användas i praktiken för exempelvis diagnostikens och miljöuppföljningens behov.

Vilka inkluderande handlingar gör du i ditt arbete?

Jämlikhet ser jag framför allt som möjligheten att gå framåt från lika utgångslägen – även om det sker i olika takt. En av mina uppgifter är att bygga den här så jämlika början som möjligt för alla. Utifrån de här utgångspunkterna uppmuntrar jag alla att hitta sin egen bana (givetvis med respekt för termodynamikens huvudprinciper).

Vidare bemöter jag människor opartiskt och respektfullt, samtidigt som jag tar i beaktande individuella skillnader, såsom personlighet och livssituation. I umgänget anser jag att det är viktigt att skilja mellan frågor och personer; jag avfärdar inte i regel andras tankar eller försöker diktera sanningar, utan försöker förstå varför den andra tänker som den gör. Jag uppmuntrar människor att uttrycka sina idéer genom att skapa en trygg och positiv atmosfär där också dålig humor ibland lättar på stämningen på ett lämpligt sätt.

Jag uppmuntrar också till att göra misstag, för man lär sig av dem – och därefter är världen full av möjligheter att göra nya misstag och återigen lära sig mer!

Vit text '100 sanaa' på en regnbågsfärgad bakgrund.

100 ord om inkluderande handlingar

I den här artikelserien delar aaltoiter med sig av konkreta exempel på hur de främjar jämlikhet, mångfald och inkludering i sitt arbete – och inspirerar dig att delta!

Personer
Aalto ARTS pajakuva, photo: Mikko Raskinen

Equality, Diversity and Inclusion at the School of Electrical Engineering

We aim to be a diverse and inclusive community where all students, faculty, staff and stakeholders feel a sense of belonging and can fulfill their professional, educational and social aspirations fully.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

""
Studier, Universitetet Publicerat:

Varje trappsteg tar dig närmare toppen – delta i UniSports Mount Everest-utmaning i HeiaHeia

Aalto-universitetets studenter och personal firar årets Trappstegdagar med en gemensam resa mot toppen av Mount Everest. UniSports nya hälsoapp HeiaHeia inspirerar till rörelse i vardagen, gör välmåendeinsatser synliga och får hela gemenskapen att delta i den gemensamma utmaningen.
Aalto AI-assistentens sida med ljusgrå skrivruta och globikon för webbsökning
Universitetet Publicerat:

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant

Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant för GPT-5- och Gemini-modellerna, vilket gör det möjligt att använda aktuell information från den öppna webben för frågor som kräver aktuell eller extern information.
Mörkblå scen med siluetter och text: AI Spotlight, nyhetsserie för Aaltos gemenskap, september 2026.
Universitetet Publicerat:
Tre unga tar en selfie på en solig utsiktsplats med stadens tak och träd i bakgrunden.
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Studentutbyte i Europa? Unite! kan ta dig dit

Aalto är medlem i Unite!, en europeisk universitetsallians som ger studenter möjlighet att internationalisera sina studier både online och på plats. Delta i webbinariet för att få veta mer.