Nyheter

Studenterna får fler valmöjligheter för språkstudier – fyra universitet i huvudstadsregionen öppnar upp sitt utbud

Aalto-universitetet, Helsingfors universitet, Konstuniversitetet och Hanken har skapat ett nytt nätverk som främjar språkstudier. I och med nätverket kan studenter från alla fyra universitet delta i varandras språkkurser. Nätverkssamarbetet utvidgar möjligheterna till flexibla studier för studenter och personal samt utökar språkresurserna i huvudstadsregionen.
Personer pratar vid ett bord på ett livligt inomhusevenemang med drycker och hjälmar

KiePe, språkcentrens nätverk för pedagogik, undervisning och forskning som grundades 2025, öppnar upp utbudet av språkundervisning för studenter och personal vid universiteten i huvudstadsregionen. I nätverket ingår Helsingfors universitet, Aalto-universitetet, Konstuniversitetet och Svenska handelshögskolan Hanken. I och med nätverkssamarbetet kan studenterna vid nätverksuniversiteten välja språkkurser bland de andra universitetens undervisningsutbud. Samarbetet förbättrar studenternas möjligheter att delta i kurserna till exempel tack vare fler undervisningsformer och tidsalternativ. Flera av nätverksuniversiteten får också helt nya språk i sitt utbud.

I en era av språkteknologisk utveckling betonas betydelsen av mänsklig interaktion och mångsidiga och kritiska språkkunskaper. Undervisningsformerna och studiesätten måste utvecklas i takt med omvärlden. Nätverket pilottestar samarbetet under pågående år. Studenterna kan delta i de andra universitetens språkkurser redan från och med hösten 2026. Fram till hösten 2028 harmoniseras studievägarna så att det blir ännu enklare att genomföra korsstudier i framtiden. 

Universitetens personal erbjuds också språkutbildning via nätverket. Dessutom bereds en gemensam timlärar- och vikariepool för universiteten som kommer att underlätta tillgången till personal och personalens tillgång till arbete. Helsingfors universitet koordinerar nätverkets verksamhet, personalutbildning och planering av undervisningen, och Aalto-universitetet koordinerar timlärar- och vikariepoolen.  

”Ett tätare samarbete tjänar högskolestrategins mål, förbättrar språkstudiernas genomslag och flexibilitet och svarar på behovet av att utöka språkreserven i huvudstadsregionen”, säger Kai Nordlund, prorektor med ansvar för undervisningen och ordförande för samarbetets styrgrupp. 

Mot flexibla och tillgängliga korsstudier 

I och med samarbetet förbättras studenternas möjligheter att studera språk betydligt. Studenterna kan i fortsättningen välja kurser som passar deras tidsschema och livssituation också bland de andra universitetens utbud. 

I syfte att göra studenternas mobilitet smidigare ser nätverket över universitetens undervisningsplaner och harmoniserar och förenhetligar dem i rimlig utsträckning vid behov. Målet är att identifiera och avlägsna hinder för mobiliteten och göra det så lätt som möjligt att genomföra korsstudier. 

Uppmärksamhet ägnas också åt utvecklingen av studentkommunikationen och tydliga och enhetliga formuleringar. Utgångspunkten för nätverkssamarbetet är ändå att varje universitet som deltar bibehåller sina styrkor och särdrag. Korsstudierna erbjuder också studenterna en möjlighet att besöka andra universitet och utvidga sin studiemiljö. Utbudet innehåller kurser där undervisningen sker på campus och kurser med undervisning på nätet och såväl kurser med flexibelt tidsschema som kurser med regelbunden undervisning. 

Ytterligare information:

Mari Maunula, direktör, Aalto-universitets språkcentrum

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Picture of the themes of this course
Studier Publicerat:

Mind & Study: skaffa kunskaper för välmående på en nätkurs med 3sp

Studiepsykologerna i Aalto har kombinerat sina kunskaper och erfarenheter och skapat en nätkurs som hanterar mångsidiga teman inom välmående.
Blåtonad teckning av en person som gör segertecken, berg och sol bakom, pratbubbla med bokstaven A.
Studier Publicerat:

BIZ info om studentutbyte

Det är återigen dags att börja förbereda sig inför januari månads utbytesansökan för läsåret 2027–2028.
Kom och hör mer om utbytesansökan på höstens utbytesinformationstillfällen!
Learning Centre graphics
Forskning och konst, Studier Publicerat:

Utbildningar i e-resurser hösten 2026

Bekanta dig med e-resurserna i de utbildningswebbinarier som förlagen ordnar.
Blå megafon med ljudlinjer bredvid ett uppslaget häfte med streckade textrader
Studier Publicerat:

Bestämmelsen om en studierätt påverkar antagningen – beakta detta om du söker en ny studieplats

Bestämmelsen om en studierätt påverkar antagningen av studerande