Över 700 studenter påbörjade sina studier på Ingenjörshögskolan
Över 400 kandidatstudenter och cirka 300 nya masterstudenter påbörjade sina studier under orienteringsveckan på måndagen. Den nya dekanen Kari Tammi och prodekanen för utbildning Jani Romanoff skakade hand med alla nya studenter innan händelserna började.
Evenemanget för nya kandidatstudenter startade med Kari Tammes tal som betonade studenters välmående och att hålla fast vid det under studietiden.
Års alumn Maija Jokela, som arbetar som Rambolls VD, talade vid evenemanget. Maija drömde om en karriär som läkare innan hon studerade på universitetet, men det slutade med att hon studerade byggteknik och branschen tog henne när hon slutade.
Även studietjänstpersonalen presenterade sig vid evenemanget.
Evenemanget avslutades med ankomsten och introduktionen av phuxikaptenerna.
Efter evenemanget guidade phuxikaptenerna de nya eleverna till större ämnesspecifika orienteringstillfällen.
Läs fler nyheter
Jacek Pawlak drömmer om en grön vätgasindustri
Jacek Pawlak blev inspirerad av Finlands vätgasstrategi och sökte till magisterprogrammet Hydrogen and Electric Systems
Arttu Jääskeläinen bytte bransch för att bredda sin expertis inom energimarknaden
Inom huvudämnet Energy Systems and Markets vill Arttu Jääskeläinen fördjupa sin strategiska kunskap om energimarknader.
Studerande: boka individuell vägledning i informationssökning via MyStudies
Aalto-universitetets bibliotekstjänster erbjuder individuell vägledning i informationssökning som du nu enkelt kan boka tid för i MyStudies.