Över 700 studenter påbörjade sina studier på Ingenjörshögskolan
Över 400 kandidatstudenter och cirka 300 nya masterstudenter påbörjade sina studier under orienteringsveckan på måndagen. Den nya dekanen Kari Tammi och prodekanen för utbildning Jani Romanoff skakade hand med alla nya studenter innan händelserna började.
Evenemanget för nya kandidatstudenter startade med Kari Tammes tal som betonade studenters välmående och att hålla fast vid det under studietiden.
Års alumn Maija Jokela, som arbetar som Rambolls VD, talade vid evenemanget. Maija drömde om en karriär som läkare innan hon studerade på universitetet, men det slutade med att hon studerade byggteknik och branschen tog henne när hon slutade.
Även studietjänstpersonalen presenterade sig vid evenemanget.
Evenemanget avslutades med ankomsten och introduktionen av phuxikaptenerna.
Efter evenemanget guidade phuxikaptenerna de nya eleverna till större ämnesspecifika orienteringstillfällen.
Läs fler nyheter
Teknik och medicin – Antonina Strzeleckas intressen förenas i medicinsk teknik
Inom magisterprogrammet Health Technology Engineering tillämpar Antonina Strzelecka sitt intresse för elektronik inom det medicinska området, med målet att skapa konkret nytta för patienter.
Alumn, svara på karriäruppföljningsenkäten!
Utexaminerade från Aalto följs upp årligen med en enkät som handlar om övergången från studierna till arbetslivet och erfarenheter av studierna och karriären. Svaren från enkätundersökningen ger viktig information om arbetslivet bland högskoleutbildade experter, som både nuvarande studerande men också unga som funderar på sina framtida studier har nytta av. Därtill används informationen som samlas in i enkätundersökningarna för att utveckla universitetets undervisning och tjänster.
”Jag har inte ångrat en enda gång att jag valde att studera finans”
Vi finansstuderande har god gruppanda och professorerna är lättillgängliga, säger Liisa Stucki, som läser finans som sitt huvudämne första året.