Nyheter

Otnäsvägens östra gång- och cykelväg stängs mellan Otstrand och Granövägen i vecka 33

Otnäsvägens östra gång- och cykelväg stängs i vecka 33.
Raide-Jokeri havainnekuva Ainonaukio, Otaniemi Kuva: Raide-Jokeri
Raide-Jokeri reittimuutos
Kuva: Raide-Jokeri

Bygget av snabbspårvägen i Otnäs har framskridit bra. På grund av spårarbeten stängs fotgängar- och cykelvägen på östra sidan av Otnäsvägen från Otstranden till Granövägen i slutet av veckan 33. Beroende på arbetena förväntas stängningen pågå till början av 2022. Anslutningen kommer att bibehållas på västra sidan av Otnäsvägen, och under arrangemanget flyttas skyddsvägen till korsningen av Otstranden.

Arbetet utförs huvudsakligen vardagar klockan 7–18. Det är möjligt att mindre bullriga arbeten utförs mellan kl. 18 och 22 på helger och söckenhelger.

Snabbspårvägen Spårjokern öppnas för trafik i juni 2024.

Mer information om hur bygget framskrider: www.raidejokeri.info.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Fyra studenter sitter på utomhustrappa, pratar och skrattar med böcker och surfplatta vid modern byggnad
Campus Publicerat:

Välkommen till språkdagen 5.11. kl 11:30!

Kom och bekanta dig med den undervisning vi erbjuder vid Språkcentret, träffa våra lärare och prata med dem, skaffa overallmärken och spela spel där du får testa dina språkkunskaper!
Marsion niitty, lähikuva
Campus, Universitetet Publicerat:

Ängar uppstår inte av en slump – campusnaturen anläggs med omsorg

Varje äng är också en platsspecifik lösning som tar hänsyn till exempelvis marken, landskapets historia och hur området används i dag.
Läppäri. Kuva: Kalle Kataila
Studier, Universitetet Publicerat:

Driftstörningen i universitetets webbtjänster huvudsakligen åtgärdat

En del av Aalto-universitetets webbtjänster var stängda på onsdagen.
Kampuskysely
Campus, Studier, Universitetet Publicerat:

Svara på campusenkäten och hjälp oss utveckla campus

Hur väl stödjer campus arbete och studier? Svara på campusenkäten och berätta om dina erfarenheter. Biobiljetter lottas ut bland de svarande.