Nyheter

Ilkka Niemelä, rektor: Finland behöver innovatörer för tillväxtföretag och etablerade branscher

Utbildade människor gör en värdefull insats för att förnya samhället, sade Niemelä i sitt inskriptionstal.
Lukuvuoden 2025-2026 avajaisten akateeminen kulkue matkalla avajaisjuhlaan.
Rektor Ilkka Niemelä och AUS styrelseordförande Sakari Ropponen ledde den akademiska processionen. Bakom dem går den nya Aalto-professorn Otto Toivanen och provost Kristiina Mäkelä.

Genom forskning och utbildning kan vi möta utmaningarna inom ekonomisk hållbarhet, sade Aalto-universitetets rektor Ilkka Niemelä i sitt inskriptionstal den 2 september 2025.

I Finland har arbetsproduktiviteten inte förbättrats i önskad utsträckning och ekonomin har inte vuxit på över tio år. Enligt Niemelä är situationen dock inte genomgående så dyster.

Matti Pohjola, professor emeritus vid Aalto-universitetet, har analyserat det finländska samhällets tillväxtutmaningar inom olika områden. Enligt hans rapport sker det faktiskt en stark tillväxt i Finland inom vissa områden, till exempel i företag inom deep tech och informationsteknologi.

”Aaltoiterna spelar en viktig roll i detta och många av dessa växande företag har sitt ursprung här i Otnäs. De företag som har grundats av alumner från Aalto har redan ett sammanlagt värde på över 30 miljarder euro, och de har skapat över 15 000 nya jobb. Finland behöver samma sorts förnyelse och tillväxtvilja inom alla branscher", sade Niemelä. 

Högskolorna fungerar som motorer för hållbar tillväxt

I regeringsprogrammet ställs ett viktigt mål upp om att hälften av de unga vuxna ska avlägga högskoleexamen. Detta eftersom Finland släpar efter betydligt vad gäller den genomsnittliga utbildningsnivån för unga vuxna i OECD-länderna. 

Högskolorna strävar alltså efter att öka sin utbildningskapacitet, vilket innebär undervisningspersonal, lokaler och redskap för att erbjuda alla antagna studerande en högklassig utbildning fram till utexaminering. Därför behöver universiteten förutsägbara finansiella utsikter, det vill säga en långsiktig basfinansiering, säger Ilkka Niemelä.

Högskolorna fungerar som motorer för hållbar tillväxt, och därför lönar det sig nu att satsa på forskning och utbildning som baserar sig på den forskningen.

Otto Toivanen är ny Aalto-professor

Den nya Aalto-professorn (Aalto Distinguished Professor) tillkännagavs vid inskriptionen. Rektorn beviljar denna titel till en professor som har utmärkt sig under sin karriär. Den nya Aalto-professorn är Otto Toivanen från Aalto-universitetets handelshögskola.

Toivanen, professor i ekonomi har i sin forskning särskilt fokuserat på innovationspolitik, uppfinnare och uppfinningars inverkan på individnivå samt på regleringen av företag och marknader (t.ex. finansiering för forskning och utveckling) och konkurrens i dess olika former, särskilt karteller. Han var den första akademiska ledaren för Helsinki Graduate School of Economics (Helsinki GSE) från 2018 till 2025.

Starten av verksamheten i Marsio belönades

Vid inskriptionen delades dessutom samfundspris ut. På basis av förslag från universitetssamfundet delas utmärkelserna årligen ut till de aaltoiter som har gjort ett utmärkt arbete för Aaltos framgång.

Starten av verksamheten i byggnaden Marsio belönades som årets Aalto-gärning. Marsio är en mötes- och evenemangsplats i mitten av campus som är öppen för alla och som stöder stöder mångvetenskaplig forskning, konst och undervisning. Många av universitetets aktörer har tillsammans utvecklat evenemang och tjänster i byggnaden och på så vis gjort universitetet öppnare och mer tillgängligt.  

Evenemangsserierna inom vetenskap och konst som är öppna för alla fortsätter i Marsio denna höst. Evenemangen genomförs i samarbete mellan Esbo stad, Saastamoinen stiftelse och Aalto-universitetet. Samtidigt får allaktivitets- och evenemangslokalen på bottenvåningen namnet Saastamoinen Foundation Stage.

Saastamoinens stiftelse gjorde i våras en donation på 1,5 miljoner euro till Aalto-universitetet. Donationen riktar sig till verksamhet som stöder mångvetenskaplighet i byggnaden Marsio. Med hjälp av stödet stärker Aalto-universitetet sin utbildning inom konst och media, sin mångvetenskapliga forskning och sitt samhälleliga inflytande.

Foto: Aalto-universitetet / Mikko Raskinen.

Läs mer om priserna

(Nyheterna på finska och engelska)

Taloustieteen professori Otto Toivanen

Aalto Distinguished Professor Otto Toivanen: ‘The best thing is when you find an interesting problem and perhaps even a way to solve it’

Otto Toivanen, Professor of Economics at the School of Business, was appointed Aalto Distinguished Professor at the opening of the academic year on September 2, 2025.

News
Four awarded individuals dressed in dark clothing receiving bouquets at the academic year's opening ceremony.

Aalto community members awarded at the opening of the academic year

The pioneers of Aalto's satellite research were awarded with the new Innovation Award

News
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Aalto Space student
Campus, Universitetet Publicerat:

Tillgängliga rutter i Aalto Space -applikationen

Du kan också välja en tillgänglig rutt för navigering på campus.
Regnbågens färger som gradient till vänster. Person i svart hoodie står med trappa bakom till höger.
Universitetet Publicerat:

Marius Anger uppmuntrar teamkollegor att dela olika perspektiv

I serien "100 ord" berättar doktoranden och ordföranden för Aallonhuiput hur han främjar jämlikhet, mångfald och inkludering i sitt arbete.
Affärsmöte med män i kostymer stående och sittande runt ett bord, en skärm med landskapsbild i bakgrunden.
Universitetet Publicerat:

Generalsekreteraren för Vietnams kommunistiska parti Tô Lâm besökte Aalto-universitetet

Värd för besöket är Aalto-universitetets rektor Ilkka Niemelä.
""
Universitetet Publicerat:

UniSport-medlemskap finns nu också med månadsavgift!

Från och med den 21 oktober kan medlemmar i universitetsgemenskapen köpa UniSport-medlemskap med en förmånlig månadsavgift. Månadsmedlemskapet är tidsbundet de första 12 månaderna, varefter det fortsätter automatiskt tills vidare.