Aalto-yliopisto Junior

Barn och föräldrar

Aalto-universitetet Junior ordnar verksamhet inom områdena konst, vetenskap, teknologi och ekonomi. Vårt mål är att erbjuda meningsfullt vardagsprogram med kreativa projekt. Klubbar och läger hör till vår huvudsakliga verksamhet. Klubbarna ordnas på hösten och våren medan lägren främst är på sommaren.

Aktiviteter för barn och familjer

Leirit

Läger

På sommaren är det bra att ta semester från föräldrarna och gå på läger för att få nya vänner och idéer till uppfinningar.

Aalto-yliopisto Junior
Kerhot

Klubbar

Vad händer när vetenskap blir roligt? I klubbarna händer allt möjligt roligt inom naturvetenskap, matematik, teknologi och konst.

Aalto-yliopisto Junior
Kuvakollaasi kotona toteutettavista tiedetöistä, kuten muovailuvahasta, origameista, valomaalauksesta ja katapultista

Pröva hemma

Här hit­tar du inspirerande veten­skaps- och kon­star­beten, som du lätt kan prö­va på hem­ma!

Aalto-yliopisto Junior
Ihmisiä musiikkikonserttilavan edessä

Evenemang

Vilka roliga grejor händer just nu? Aalto-universitetets tvärvetenskapliga och konstnärliga evenemang är öppna för skolgrupper och även för hela familjen.

Aalto-yliopisto Junior
  • Publicerat:
  • Uppdaterad:
Dela
URL kopierat