Yhdenvertaisuus-, monimuotoisuus- ja inklusiivisuusryhmä
Tukea häirintätilanteissa
Tästä löydät tietoa, miten toimia häirintätilanteessa tai kohdatessasi epäasiallista käytöstä, sekä tietoa mistä Aallossa saat tukea eri tilanteissa.
Yhdenvertaisuus-, monimuotoisuus- ja inklusiivisuusryhmän kokoonpano 2025-2026
Aalto-yliopistossa dekaanit vastaavat yhdenvertaisuus-, monimuotoisuus- ja inklusiivisuustyöstä (EDI-työstä) koulutasolla. Sähkötekniikan korkeakoulussa yhdenvertaisuus-, monimuotoisuus- ja inklusiivisuusryhmällä on tärkeä rooli dekaanin tukemissa. Ryhmä valmistelee kaksivuotisen EDI-toimintasuunnitelman, osallistuu sen toteuttamiseen ja tekee ehdotuksia ja suosituksia kehityskohteista dekaanille ja koulun johtoryhmälle. Ryhmä voi myös esimerkiksi järjestää EDI-teemaisia tilaisuuksia, viestiä EDI-teemoista Sähkötekniikan korkeakoulussa ja rahoittaa yhteisön ideoimia EDI-projekteja.
Ryhmä kokoontuu 3–4 kertaa vuodessa. Jäsenet EDI-ryhmään valitaan kahden vuoden välein. Avoimesta hausta ilmoitetaan korkeakoulun sähköpostilistalla. Ryhmään pyritään saamaan mahdollisimman tasapuolinen edustus eri laitoksia ja henkilöstöryhmiä. Aalto-yliopiston ylioppilaskunta nimeää opiskelijaedustajat.
Ota meihin yhteyttä, jos sinulla ideoita EDI-toimenpiteiksi, tai haluat keskustella yhdenvertaisuuteen liittyvistä asioista koulussamme. Voit lähettää ryhmälle sähköpostia osoitteeseen equality-elec@aalto.fi tai olla yhteydessä oman laitoksesi, palvelusi tai kiltasi edustajaan. Voit myöt aina ottaa yhteyttä ryhmään puheenjohtajaan, professori Caterina Soldanoon tai varapuheenjohtajaan, kehityspäällikkö Outi Elina Kansaseen.
Informaatio- ja tietoliikennetekniikan laitos
Sähkötekniikan ja automaation laitos
Elektroniikan ja nanoteknologian laitos
Opiskelijajäsen 2025 Elsa Kuntsi
Ota yhteyttä
Ota yhteyttä ryhmään täyttämällä alta löytyvä lomake. Jätäthän yhteystietosi, jos haluat meidän vastaavan sinulle.