Aalto-yliopistossa tehtiin Suomen ensimmäinen 4G:llä kauko-ohjattu multikopterilento
Lento tehtiin kuusiroottorisella pienoiskopterilla Nokian LTE/4G-testiverkossa Espoon Otaniemessä. Onnistunut kehitysprojekti ja koelento osoittavat, että LTE/4G-teknologia venyy tutkimuskäytössä kopterin ohjaukseen.
Ohjaus mobiiliverkon kautta mahdollistaa laajan toimintasäteen ja rakennuksen sisältä ohjattavat lennot ilman näköyhteyttä, videokameran ja mittareiden varassa.
– Tutkimus osoittaa, että 4G on riittävän nopea moneen tarkoitukseen. 4G tuo mobiiliteknologian harrastekäyttöön ja avaa lukuisia sovellusmahdollisuuksia ammattikäytölle. Tosin taitolento käsiohjauksella vaatinee 5G:n nopeuden, sanoo tutkimusassistentti Lassi Sundqvist tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitokselta.
Perinteisesti erilaisia lennokkeja ohjataan 2,4 gigahertsin radio-ohjaimella suoraan näköhavaintoon tukeutuen. Ohjattavuutta rajoittaa noin yhden kilometrin kantosäde, joka ei ulotu esimerkiksi rakennusten taakse.
Mobiiliverkon kautta tapahtuva kauko-ohjaus mahdollistaa lentojen paremman seurattavuuden ja lennokkien paikannettavuuden mahdollisissa ongelmatilanteissa.
– 4G voi helpottaa ja säästää resursseja esimerkiksi pelastustyössä tai vaikkapa sähkölinjojen vianselvityksessä.
Mahdollisuuksia ja uhkia
Käytön laajentumista julkisiin verkkoihin rajoittaa toistaiseksi lainsäädäntö.
– 4G-verkon käyttöön koptereiden kauko-ohjauksessa liittyy paitsi mahdollisuuksia, myös uhkia. Siksi on tärkeää, että lainsäädäntöä selvitetään ja kehitetään, sanoo professori Heikki Hämmäinen tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitokselta.
Myös mobiiliverkon laatuominaisuuksien kehittämiseksi tarvitaan lisätutkimusta. Tutkittavia asioita ovat esimerkiksi verkkopalvelun laatu (QoS) ja sen vaihtelu esimerkiksi tukiaseman vaihtuessa.
Tutkimus on osa tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitoksella tehtävää mobiiliverkkojen tutkimusta sekä laitoksella työskentelevän Lassi Sundqvistin diplomityötä.
Video (YouTube)
Lisätiedot:
Professori Heikki Hämmäinen
Aalto-yliopisto
Sähkötekniikan korkeakoulu
heikki.hammainen@aalto.fi
puh. 050 384 1696
Tekniikan kandidaatti Lassi Sundqvist
Aalto-yliopisto
Sähkötekniikan korkeakoulu
lassi.sundqvist@aalto.fi
puh. 0400 621 707
Lue lisää uutisia
Naisten verkostot – symboliikan ja vaikuttavuuden välissä
Naisille on usein haaste, että heille relevantit verkostot ovat epämuodollisia ja miesvaltaisia. Nämä niin sanotut old boys -verkostot voivat jarruttaa naisten urapolkuja ja vahvistaa olemassa olevia eriarvoisuuksia.
Työelämään palaaminen äitiysvapaan jälkeen voi olla haastavaa
Työpaikan näkymättömät normit olettavat edelleen, että äitiyden realiteetit piilotetaan ja perhevapaiden jälkeen töihin palataan kuin mikään ei olisi muuttunut. Organisaatioiden olisi hyvä tunnistaa, että urat voivat kehittyä hyvin eri tavoin, sanoo professori Taija Turunen.
VTT, Aalto-yliopisto ja GTK: Näin mineraalitalouden miljardien kasvupotti saadaan Suomeen
Suomi nousee mineraalitalouden kärkeen uusilla tutkimusavauksilla ja tiiviimmällä yhteistyöllä.