”Tohtorikoulutus on yrityksen investointi tulevaisuuteen”
Murata kannustaa työntekijöitään tohtoriopintoihin
Yli puolet (58 %) tohtoriopiskelijoita aikoo työskennellä teollisuudessa, julkisella sektorilla tai yrittäjinä. Loput tähtäävät akateemiselle uralle opintojensa jälkeen. (Valmistumiskysely 2024)
Kolme vuotta valmistumisen jälkeen noin 50 prosenttia Aallosta tohtoriksi valmistuneista on töissä yrityksissä ja noin 30 prosenttia yliopistossa. Jopa kolme neljästä työskenteli asiantuntijan roolissa. Työn sisällöstä kysyttäessä noin 30 prosenttia työskenteli tutkimustyön parissa ja seuraavaksi suurin osa, lähes 20 prosenttia, suunnittelun ja kehityksen parissa. (Uraseurantakysely 2024)
Murata kannustaa työntekijöitään tohtoriopintoihin
Tutkimusyhteistyö yrityskumppaneiden kanssa parantaa nestepakkausten kierrätystä
Kalle Spoof kehitti väitöstutkimuksessaan tutkajärjestelmien keilanmuodostusta
Liialliseen itsevarmuuteen sortuvat tekoälyjärjestelmät voivat olla vaarallisia, joten tutkijat opettavat niille nöyryyttä. Lassi Meronen tutki asiaa 15.12.2023 tarkastetussa väitöskirjassaan.
Cichonska on palkittu väitöskirjastaan peräti kahdesti ja nyt hän auttaa kehittämään ennaltaehkäisevää lääketiedettä datatieteen avulla.
Tohtorikoulutettava Iiris Sundinin tutkimuksissa koneoppimismalli pääsee hyödyntämään lääkärin hiljaista tietoa, joka jää yleensä kirjoittamatta ylös. Tällainen malli ennustaa paremmin, miten tietty potilas reagoi tietynlaiseen hoitoon.
Aalto-yliopiston ja ABB:n yhteisissä väitöstutkimushankkeissa koulutetaan tohtoreita, joilla on huippuosaamista tulevaisuuden menestystuotteiden kehittämiseen.
Silja Sormunen on opiskellut muun muassa psykologiaa, lääketiedettä ja filosofiaa. Siksi Life Science Technologies -ohjelman Complex Systems -linja tuntui hänestä juuri siltä, mitä hän oli etsinyt. Sormunen on mukana myös Doctoral Track -ohjelmassa.
*Tohtoreiden uraseuranta 2024, 3 vuotta valmistumisen jälkeen: Mitkä tiedot ja taidot ovat tärkeimpiä nykyisessä työssäsi?
Kansainvälinen osaaminen, hyvät verkostot ja tohtoritutkinto ovat kovaa valuuttaa työmarkkinoilla, kun yritykset etsivät muutoksentekijöitä.
Tohtorikoulutuksessa opitut taidot hyödyksi työelämässä
Tohtoriopiskelijana olet osa kansainvälistä akateemista yhteisöä. Väitöskirjatutkimus ja opinnot tekevät sinusta tutkimusaiheesi asiantuntijan ja kasvattavat ammattillisia kykyjäsi.
Tulokset kattavat enemmistön aktiivista tohtoriopiskelijoista - kaikkien tohtoriopiskelijoiden odotetaan vastaavan kyselyyn vuosittain.
Tietoa hakijoille ja tohtorinkoulutuksesta kiinnostuneille
Tohtoriopiskelijat toimivat hallinnon opiskelijaedustajina korkeakoulujen tohtorinkoulutusneuvostoissa ja Aalto-yliopiston tohtorinkoulutuksen työryhmässä DEWGissä.
Tekniikan akateemiset TEK ja Tekniska Föreningen i Finland TFiF jakoivat väitöskirjapalkinnon Eric Hyypälle ja diplomityöpalkinnon Tuomas Uusnäkille.
Tukipalvelut, haastavat tilanteet, opinnoissa ja tutkimuksessa eteneminen, opiskelutaidot ja hyvinvointi