Nyheter

Workshop: Karriärplaneringsuppgifter med kreativt material

Funderar du på din framtid och karriär? Starting Point of Wellbeing förvandlas till en kreativ plats på tisdagar i maj! Välkommen att reflektera över din karriär och framtid ur olika synvinklar. Du får till exempel fundera på dina värderingar och kartlägga dina färdigheter.
pictures with creative material

Funderar du på din framtid och karriär? Starting Point of Wellbeing förvandlas till en kreativ plats på tisdagar i maj! Välkommen att reflektera över din karriär och framtid ur olika synvinklar. Du får till exempel fundera på dina värderingar och kartlägga dina färdigheter.  

PLATS: SPW (Y199c, Otsvängen 1)
DATUM: 9.5, 16.5, 23.5 & 30.5
TID: 14.00–16.00 (Du kan komma när som helst inom detta tidsintervall.)
ARRANGÖRER: Starting Point of Wellbeing och ambassadörerna för välbefinnande

Som stöd för reflektionen använder vi uppgifter i karriärplanering från MyCourses. Du får fritt använda olika typer av material för ditt kreativa skapande, såsom sy- och teckningstillbehör, papper och bilder. Du kan också ta med dig material som du kan använda själv eller dela med dig av. 

Du kan arbeta ensam eller tillsammans med andra, och du behöver inte dela med dig av det du skapar. Det är tillåtet att prata, lära känna andra och ha roligt, men kom ihåg att ta hänsyn till andra och ge arbetsro. 

Mer information: https://linktr.ee/creativecareerplanning

Välkommen! Vi ses på SPW.

Starting Point of Wellbeing

Starting Point of Wellbeing erbjuder stöd med låg tröskel i frågor som rör studerandes välbefinnande och studieförmåga. Vi erbjuder stöd och vägledning utan tidsbokning (på nätet eller på plats), kamratgrupper, webbmaterial och individuell vägledning med tidsbokning. Du har tillgång till stöd från Aaltos studie- och karriärpsykologer, studievägledare, Aalto-prästerna, en speciallärare och ett nätverk av etablerade aktörer som främjar studerandes välbefinnande. Välkommen – vi finns här för dig.

Read more
Logo av Starting Point of Wellbeing
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Elina Pyylampi
Studier Publicerat:

Elina Pyylampi vill förena lösningar för förnybar energi med ett kommersiellt perspektiv

Första årets studerande i elenergiteknik vill i framtiden arbeta med förnybar energi och elsystem.
Isabel Salmi
Studier Publicerat:

Isabel Salmi betonar att man inte behöver vara ett mattegeni för att studera informationsteknologi

Vid universitetet, Isabel Salmi fick hjälp med att utveckla rätt studieteknik – och upptäckte samtidigt matteglädjen.
Antti Salpakari
Studier Publicerat:

Antti Salpakari, studerande i elektronik och elektrofysik, tror på en ljusare morgondag

Andra årets studerande Antti Salpakari upplever att studierna i elektronik och elektrofysik ger honom nycklar att leda världen mot en bättre framtid.
Student Viktor Solianoi
Studier Publicerat:

Att skapa en robotprototyp tillsammans med andra studerande motiverade Viktor Solianoi

Viktor Solianoi avlade en yrkesexamen i maskin- och produktionsteknik. Intresset för branschen ledde honom till studier i automation och robotik vid Aalto-universitetet.