Utexaminerade studerande får ett modernt årskursnål på bröstet som minne

Juryn beskriver smyckeskonstnären och -designern Inni Pärnänens skapelse som både modern och tidlös samt stilren. Dessutom ansågs nålen vara multifunktionellt och anpassningsbart eftersom det kan användas på olika sätt när man klär sig, både på bröstet och som sjalspänne, och till och med som bokmärke.
Nålen är tillverkad av fjäderstål och är 35 millimeter i diameter. Årtalet på nålens baksida anger vilket år den studerande utexaminerades. Sigillet i mitten designades av Juha Markula år 2013.
Vicerektor Anna Valtonen ledde juryn, som också bestod av studeranderepresentanter.
Designtävlingen riktade sig till en begränsad grupp tävlingsdeltagare, som fick fria händer i fråga om både material och utförande.
Alla som deltar i Aalto-universitetets Graduation Party får nålen som minne. Under festen gratulerar rektorn de utexaminerade och delar ut nålarna som ska fästas på de nyutexaminerade alumnernas bröst. Nålen fästs av en familjemedlem eller annan person som står den utexaminerade nära. Mera information om Graduation Party - anmälan till festen är öppen tills den 31 maj.
Läs fler nyheter

Kurserna för våren 2024 vid öppna universitetet har publicerats
Anmälningen till kurserna vid det öppna universitetet för våren börjar tidigast den 11 december.I sitt jobb som akustikplanerare utnyttjar Gabriele Del Brenna de färdigheter han lärt sig i Aalto
"Finland är en unik plats där studentlivet blomstrar" säger Gabriele Del Brenna. I den här intervjun berättar han om sina studier i huvudämnet Acoustics and Audiotechnology och ger tips om hur internationella experter får jobb efter utexamineringen.
Dela din åsikt om den nya Studentguiden - Svara på enkäten och var med och påverka
Svara på enkäten som tar 10 minuter senast 10.11.