Nyheter

Universitetens urvalsprov ersätts med alternativa antagningssätt denna vår

Antagningen av studerande genomförs med hänsyn till särdragen hos enskilda utbildningsområden.

Universiteten i Finland har fastslagit att traditionella urvalsprov inte kan ordnas på ett tryggt och säkert sätt på grund av situationen med coronaviruset. Det allvarliga läget i den rådande pandemisituationen, svårigheterna med att avgöra vem som tillhör en riskgrupp och de risker som förknippas med själva provsituationen är sådana omständigheter som universiteten måste ta på fullaste allvar.

Universiteten ordnar vanligtvis hundratals urvalsprov som berör tiotusentals sökande, vilket leder till att många människor från olika områden förflyttar sig och kommer i kontakt med varandra. Som en följd av detta har universitetens vicerektorer med ansvar för utbildningen beslutat att antagningen under våren och sommaren 2020 ordnas på sätt som undviker fysiska kontaktsituationer.

”Vi förstår att de sökande befinner sig i en svår situation och känner sig osäkra, men vi kan inte riskera någons hälsa. Enskilda provsituationer kan involvera många tusen sökande, vilket innebär att potentiella riskkontakter mellan människor ökar, oavsett vilka säkerhetsåtgärder som vidtas. Under dessa omständigheter kan vi inte garantera de sökandes eller universitetspersonalens säkerhet”, säger Petri Suomala, ordförande för Unifis möte för vicerektorer (undervisning).

Universiteten genomför antagningen av studerande med hänsyn till särdragen hos enskilda utbildningsområden och håller fast vid de gemensamma antagningarna inom de olika områdena. De traditionella urvalsproven erätts med andra antagningssätt, såsom digitala antagningssätt eller nätkurser. Universiteten kan även utvidga betygsantagningen eller använda särskilt definierad antagning via Öppna universitet. Småskaliga urvalsprov kan ordnas, om noggranna försiktighetsåtgärder vidtas.

Universitetens gemensamma mål är att läsåret 2020–2021 kan inledas enligt normal tidtabell på hösten.

”Förändringarna kräver i det här skedet inga åtgärder av de sökande. I de ersättande förfaringssätten beaktas den sökandes perspektiv. Samma möjligheter att antas kvarstår för alla som är behöriga att ansöka”, konstaterar Suomala.

Universiteten meddelar om de förändrade antagningssätten för de urvalsprov som sker i april så fort som möjligt och i annat fall senast 30.4. Närmare information om provarrangemangen ges innan proven äger rum. Information om förändringarna ges i Studieinfo och på de gemensamma antagningarnas och högskolornas egna webbsidor. Därtill ombeds de sökande att följa med den e-postadress som de har angett i Studieinfo.

De sökandes skall kontakta respektive ansökningsmålets universitet om de har frågor gällande urval (vid Aalto-universitetet [email protected]).

Frågor ach svar om antagningen (unifi.fi)

Mer information:
Petri Suomala
Ordförande för Unifis möte för vicerektorer (undervisning)
Finlands universitetsrektorers råd UNIFI rf
tfn +358 40 591 8044

  • Publicerat:
  • Uppdaterad:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Alvari square winter
Studier Publicerat:

Kurserna för våren 2024 vid öppna universitetet har publicerats

Anmälningen till kurserna vid det öppna universitetet för våren börjar tidigast den 11 december.
Mikko Raskinen
Campus, Universitetet Publicerat:

Skrotcykelinsamlingen är här igen!

Skrotcykelinsamlingen på Otnäs campus har dragit igång igen. Avsikten är att underlätta vardagen för områdets aktiva cyklister och främja en bättre cykelparkeringskultur.
Opiskelijoita pyöräilemässä kampuksella.
Campus, Universitetet Publicerat:

Dags att rösta! Hur ska vi använda 13 000 euro för att främja de studerandes välbefinnande?

I början av hösten 2023 fick de studerande komma med idéer för hur universitetet ska använda 13 000 euro för att främja de studerandes välbefinnande på campus. Nu är det dags att rösta fram en idé som ska förverkligas på campus under våren 2024 .
Gabriele Del Brenna
Studier Publicerat:

I sitt jobb som akustikplanerare utnyttjar Gabriele Del Brenna de färdigheter han lärt sig i Aalto

"Finland är en unik plats där studentlivet blomstrar" säger Gabriele Del Brenna. I den här intervjun berättar han om sina studier i huvudämnet Acoustics and Audiotechnology och ger tips om hur internationella experter får jobb efter utexamineringen.