Nyheter

Universiteten förbereder sig för att ordna urvalsprov på campus

De sökande får senast 16.3 information om hur urvalsproven genomförs.
MDF lattice
Bild: Aalto-universitetet / Valeria Azovskaya.

Universiteten har fortsatt beredningen av antagningen av studerande 2021 med beaktande av den rådande coronavirussituationen. Målet är att vårens och sommarens urvalsprov ordnas på campus eller i andra fysiska lokaler. Proven är övervakade och noggranna säkerhetsarrangemang gäller.

Universiteten har också fastställt att inga ändringar görs i urvalskriterierna. Detta innebär att oberoende av hur coronaläget utvecklas hålls kvoterna för de studerande som väljs på basen av betyg och via urvalsprov oförändrade.

Även om man strävar efter att ordna urvalsproven på campus och i andra fysiska lokaler förbereder sig universiteten också för att coronaläget skulle kunna förvärras väsentligt och att myndighetsbestämmelser i så fall skulle hindra anordnandet av provtillfällen som kräver fysisk närvaro.

De sökande får information om hur proven genomförs innan ansökningstiden börjar, senast 16.3.2021.

"De sökande kan vara lugna och lita på att de senast i mitten av mars får all väsentlig information inför ansökningsprocessen; hur studerande väljs till olika ansökningsmål och hur pandemisituationen eventuellt påverkar ordnandet av urvalsproven. Vid beredningen beaktas noggrant säkerheten vid antagningen av studerande och de sökandes rättsskydd", konstaterar ordföranden för Unifis vicerektorer (undervisning) Petri Suomala.

Mer information:
Petri Suomala
Ordförande för vicerektorsmötet (undervisning)
Finlands universitetsrektorers råd UNIFI rf
tfn 040 591 8044

Läs mer om ansökning till Aalto-universitetet

  • Publicerat:
  • Uppdaterad:

Läs fler nyheter

An EU flag with the text European Universities Community, the voice of European students.
Studier Publicerat:

Ansök nu till European Student Assembly 2024

Varje år samlas studenter från de europeiska universitetsallianserna för att diskutera aktuella frågor och utarbeta politiska rekommendationer om Europas framtid. Ansök senast den 5 november.
Students at Aalto lecture hall in ENG orientation event
Studier Publicerat:

Över 700 studenter påbörjade sina studier på Ingenjörshögskolan

Det nya läsåret startade den 28 augusti 2023 med orienteringstillfällen för nya kandidat- och masterstudenter på Kandidatcentret.
20 students from Aalto University at the Unite! Student Festival in Lisbon.
Studier Publicerat:

Unite! Studentfestivalen i Lissabon var full av lärande, gemenskap och nöjen

20 studenter från Aalto deltog i Unite! Studentfestival.
Vilho Väisälän pajassa opiskelijaryhmät pääsevät suunnittelemaan ja rakentamaan eri kursseilla mitä taidokkaimpia ja teknisesti haastavia laitteita. Kuva: Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto
Campus, Samarbete, Studier Publicerat:

Vilho Väisäläs verkstad invigdes i Otnäs

Medel från Vilho Väisäläs efterkommande, Weisell-stiftelsen och företaget Vaisala har möjliggjort långsiktig utveckling vid Aalto-universitetet.