Tips för användning av nya passerkort
De nya läsapparaterna använder starkare kryptering än de som användes tidigare, så taggen ska hållas närmare, eller helt intill, läsapparaten. Dessutom bör taggen placeras så nära mitten på läsapparaten som möjligt. Ljusets färg runt läsapparaten visar om läsningen lyckades och om taggen har rättighet att öppna aktuell dörr.
I och med den starkare krypteringen kan de nya läsapparaterna fungera något långsammare jämfört med de äldre apparaterna. Även passertaggens form påverkar taggens läsbarhet - läsapparaten känner av en tagg i kortformat på längre avstånd än taggar i form av nyckelbrickor.
Programvarorna i läsapparaternas bakgrund uppdateras regelbundet och vi fäster stor vikt vid en smidig användarupplevelse. Om du upplever problem med de nya passertaggarna, kontakta kulkukortit@aalto.fi eller info-acre@aalto.fi. Dessutom, om du upptäcker att taggens nummerserie är otydlig (stansning enligt bilden eller lasergravering) eller om taggen fungerar osäkert, kan du returnera taggen till receptionen och be om en ny.
Läs fler nyheter
Varje trappsteg tar dig närmare toppen – delta i UniSports Mount Everest-utmaning i HeiaHeia
Aalto-universitetets studenter och personal firar årets Trappstegdagar med en gemensam resa mot toppen av Mount Everest. UniSports nya hälsoapp HeiaHeia inspirerar till rörelse i vardagen, gör välmåendeinsatser synliga och får hela gemenskapen att delta i den gemensamma utmaningen.
Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant
Webbsökning är nu tillgänglig i Aalto AI Assistant för GPT-5- och Gemini-modellerna, vilket gör det möjligt att använda aktuell information från den öppna webben för frågor som kräver aktuell eller extern information.
AI Spotlight 2/2026: Nya funktioner och förbättringar har lagts till i Aalto AI Assistant
Ta del av de nya funktionerna i Aalto AI Assistant.