Nyheter

Finland hör till Europas främsta investeringsländer, visar studie

Nästan hälften av de finländska hushållen investerar redan i aktier eller fonder. En ny studie från Aalto-universitetet visar att Finland har vuxit fram som ett av Europas ledande investeringsländer vid sidan av Sverige.

Finländarnas investeringar har ökat snabbt under 15 åren. Mellan 2009 och 2023 steg värdet på aktier och placeringsfonder som ägs av finländska hushåll från 41 miljarder euro till 101 miljarder euro.

Studien genomfördes av professor Samuli Knüpfer i samarbete med Börsstiftelsen i Finland. Till skillnad från många tidigare undersökningar bygger forskningen inte på enkäter utan på registerdata som omfattar hela befolkningen. Det gör det möjligt att analysera finländarnas investeringsbeteende mer tillförlitligt och detaljerat än tidigare.

Omistajuuden professori Samuli Knüpfer. Kuva: Nita Vera
Samuli Knüpfer

År 2009 investerade knappt en fjärdedel av finländarna i aktier eller fonder. År 2023 hade andelen stigit till 35 procent. När investerare inom samma hushåll räknas ihop, hade redan 47 procent av de finländska hushållen investeringar i aktier eller fonder.

”Finland har i det tysta blivit en av Europas starkaste investeringskulturer. Finländarna hör också till Europas främsta när det gäller ekonomikunskap”, säger Knüpfer. 

Endast Sverige ligger före Finland när det gäller hur vanligt investeringar är bland befolkningen. Resultaten utmanar samtidigt den seglivade bilden av finländare som försiktiga sparare som främst låter pengarna ligga på bankkonton.

”Investeringar har blivit en viktig del av vardagen i Finland. Det som gör utvecklingen särskilt anmärkningsvärd är att den till stor del har skett utan omfattande statliga reformer, särskilt jämfört med Sverige”, säger Knüpfer.

Bakom utvecklingen ligger sannolikt flera faktorer, bland annat ett ökat utbud av investeringsrelaterat innehåll i både sociala och traditionella medier, stärkt ekonomisk utbildning i skolorna, bankernas konkurrens om investerarkunder och införandet av aktiesparkontot.

Studien lyfter också fram den växande samhälleliga betydelsen av privata investerare.

Långhårig person i orange tröja med korslagda armar, suddigt ansikte, vit bakgrund
Sari Lounasmeri

”Det är betydelsefullt för samhället att finländarna vill bygga upp förmögenhet genom investeringar. Investerare finansierar också direkt och indirekt företagens tillväxt”, säger Sari Lounasmeri, vd för Börsstiftelsen i Finland.

Finland hör också till Europas ledande länder när det gäller investeringsförmögenhet, även om skillnaden mot Sverige fortfarande är stor. I Sverige är 58 procent av hushållens likvida finansiella tillgångar placerade i aktier och fonder, medan andelen i Finland är över 13 procentenheter lägre.

Trots att investeringar blivit vanligare är många portföljer fortfarande relativt små. Medianvärdet för finländska hushållens investeringsportföljer var 8 732 euro år 2023, medan medelvärdet låg på 75 035 euro.

Studien visar också tydliga skillnader mellan olika befolkningsgrupper. Den genomsnittliga investeraren är äldre än befolkningen i stort och oftare man, stadsbo, svenskspråkig och universitetsutbildad. Kvinnor utgör redan nästan hälften av alla investerare, men deras investeringsförmögenhet är fortfarande mindre än männens.

Utvecklingen ser dessutom ut att fortsätta.

”Finland närmar sig en situation där en majoritet av hushållen investerar i aktier eller fonder. Vi hör redan till Europas främsta. Nästa fråga är vad som krävs för att Finland ska bli nummer ett”, säger Knüpfer.

Läs mer om forskningen på Aalto Ownership Labs websida

Picture of the School of Business

Aalto Ownership Lab

Aalto Ownership Lab is a research center studying corporate ownership and its role in society.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

primo.aalto.fi startsida
Forskning och konst Publicerat:

Aalto-Primo har förnyats

Aalto-Primo har uppdaterats till en ny version.
Person i vinterjacka ansluter gul kabel till elbil täckt av snö
Forskning och konst Publicerat:

Tillgången på el kan sättas på prov i Finland redan på 2030-talet – laddning av elbilar har betydande påverkan

Att ladda elbilen vid rätt tidpunkt kan bidra till att säkerställa att elen räcker till, särskilt på vintern.
Flygvy över modernt campus med tegelbyggnader, spårvagnsspår och gröna träd i solsken
Forskning och konst Publicerat:

Unik gemensam satsning – Aalto-universitetet får donationer på sammanlagt 9 miljoner euro för att påskynda energiomställningen

Donationerna från ABB, Fortum, St1 och Walter Ahlströms stiftelse används för att inrätta nya professurer. Samtidigt stöder donationerna inrättandet av Aalto-universitetets kompetenscenter för energiomställning.
Saija Simola
Pressmeddelanden, Forskning och konst Publicerat:

En bred utredning om MittKanta påvisar: Patientuppgifter kan såra – i synnerhet personer som fått mentalvård är känsliga för ordval

Felaktigheter, respektlöst språk och information som upplevs som onödig kan såra i elektroniska patientuppgifter.