Nyheter

En euro till varje studerande—hur borde Aalto-universitetet använda den? Dela med dig av din idé senast den 30 maj 2021

I år provar Aalto-universitetet något nytt: vi inbjuder de studerande att besluta hur 12 000 euro av universitetets budget ska användas. Målet med detta pilotprojekt är att utveckla och utnyttja campus på ett studerandevänligt sätt och inkludera de studerande i beslutsfattandet.
Students with bikes on Aalto University campus

Ge idéer. Utveckla. Rösta.

Dela din idé om hur 12 000 euro ska användas i kommentarsfältet längst ner i artikeln. Läs först anvisningarna nedan.

Vad är möjligt

De studerande uppmuntras att komma med idéer som främjar de studerandes välbefinnande. Men låt inte ett visst tema begränsa din kreativitet! Du kan hämta inspiration från Aalto-universitetets alla tre värderingar—ansvar, mod och samarbete. Tänk också på att din idé är inkluderande, tillgänglig och hållbar.

Idéerna kan bestå av

  • fysiska saker (inne och/eller ute)
  • aktiviteter
  • tjänster

För att komma till röstningsskedet ska idéerna vara genomförbara, finnas på Aalto-universitetets fastighet, rymmas i budgeten på 12 000 euro och kunna genomföras under hösten 2021 eller i början av 2022.

Mer information om vad som gör idén genomförbar:

  • Genomförandet av förslaget får inte kräva omfattande byggarbeten, grunder eller bygglov (att till exempel montera en bänk med grund är inte möjligt, medan mobila möbler är möjliga).
  • Förslaget måste kunna genomföras på Aalto-universitetets fastigheter. Via den här länken kan du bekanta dig med kartan över Aalto-universitetets fastigheter och områden.
  • Kom ihåg att budgeten på 12 000 euro inte inkluderar moms och att det skattepliktiga priset i ditt förslag alltså kan överstiga budgeten.

Frågor? Ställ din fråga i kommentarsfältet Q & A i slutet av artikeln eller kontakta Aapo Pihkala (Project Manager at Aalto University Campus & Real Estate, ACRE).

Hur projektet framskrider

Ge idéer

De studerande kan dela med sig av sina idéer till den 30 maj 2021.

Alternativ 1

Dela ditt förslag i kommentarsfältet i slutet av artikeln senast den 30 maj 2021. Logga in att se kommentarsfältet.

Förslaget ska innehålla...

  1. en beskrivning av idén
  2. fördelarna med idén
  3. information om huruvida vi vid behov kan kontakta dig via Aalto-universitetets e-post (kort ja/nej räcker).

Alternativ 2 

Dela med dig av ditt förslag anonymt senast den 30 maj 2021 via denna länk. De som upprätthåller kommentarsfältet försöker lägga till alla anonyma förslag i diskussionen nedan.

Utveckla

  • Under sommaren kommer experter från Aalto, ACRE och AUS att bedöma vilka idéer som är genomförbara, håller sig till budgeten och kan genomföras under hösten 2021.
  • Vid behov kan den/de studerande ges möjlighet att tillsammans med experter vidareutveckla sin idé så att den blir mer genomförbar.

Rösta 

  • Under hösten 2021 röstar de studerande på sina favoritförslag.
  • Efter att röstningen avslutats börjar Aalto-universitetet omedelbart genomföra det/de förslag som fått flest röster.
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Tre personer går uppför trätrappor bredvid en vägg med vertikala träslattar och hängande dekorationer.
Studier Publicerat:

Aalto-universitetet tog emot nästan 6700 ansökningar till sina engelskspråkiga kandidatprogram

De populäraste programmen i ansökningsomgången till Aalto-universitetets engelspråkiga kandidatprogram som avslutades den 22 januari var International Business, Economics och Computer Engineering.
Personer som arbetar vid ett bord med bärbara datorer, klisterlappar och kaffemuggar. En person skriver anteckningar.
Samarbete, Studier, Universitetet Publicerat:

Anmäl dig till Unite! Training Programme on Sustainability for Prospective Leaders

Ett internationellt nätbaserat utbildningsprogram för studenter, lärare och ledare som vill främja hållbarhetsinitiativ inom sina institutioner. Anmäl dig senast den 13 februari 2026.
Photo by Mikko Raskinen
Studier, Universitetet Publicerat:

Utbudet inom livslångt lärande vid Aalto-universitetet är populärare än någonsin

Antalet deltagare, kurser och avklarade studiepoäng ökade märkbart jämfört med föregående år.
Två personer bär en skylt med texten 'IT Services' och en förstoringsglasikon.
Undantagssituationer, Universitetet Publicerat:

Driftsavbrott i Aalto AI Assistant och AI API-tjänsterna den 27.1.2026

Avbrottet orsakades av ett fel i Microsofts Azure AI-tjänster i Sverige.