Den årliga uppföljningen för doktorander är öppen fram till 16.12.2024
Uppföljningen är öppen fram till 16.12.2024
Avsikten med uppföljningsenkäten är att följa upp hur studierna framskrider för doktoranderna, erbjuda dem stöd och samla in statistik på allmän nivå för att utveckla stödtjänsterna. Efter att ha svarat på enkäten får doktoranden baserat på sina svar anvisningar och länkar till mer information som är anpassade enligt den egna situationen. Doktoranden kan även be om att bli kontaktad personligen i slutet av enkäten. Doktorandutbildningstjänsterna strävar efter att kontakta alla som bett om det senast 1,5 månader efter att enkäten stänger.
Doktorandutbildningstjänsterna har skickat varje doktorand en personlig svarslänk per e-post till adressen i studieregistret. Kontakta doktorandutbildningstjänsterna på adressen udes@aalto.fi om du har frågor om enkäten eller om du inte fått länken.
Enkätens struktur och frågorna har utvecklats baserat på respons. Om du vill kan du bekanta dig med svaren på uppföljningsenkäten från 2023 (på finska).
Läs fler nyheter
OpenLearning ytterligare serviceavbrott onsdagen den 11 mars 2026, kl 09.00–12.00
Systemet kommer att vara otillgängligt under uppdateringen.
Proxyservern för fjärråtkomst till e-resurser ändras
Om du inte kommer åt en resurs, försök om du kommer åt resursen via en VPN-anslutning.
Minecraft-spelet fick Kasper Fröjdö att studera till arkitekt
Målmedveten förberedelse för urvalsproven belönades med en studieplats vid första försöket, och på sommarjobbet har Fröjdö redan fått rita ett båthus.