Nyheter

Den årliga uppföljningen för doktorander är öppen fram till 15.12.2025

Alla doktorander vid Aalto-universitetet ombes svara på den årliga uppföljningsenkäten om hur studierna och doktorsavhandlingen framskrider.

Uppföljningen är öppen fram till 15.12.2025
talvinen kuva Otarannasta kaisloineen

Avsikten med uppföljningsenkäten är att följa upp hur studierna framskrider för doktoranderna, erbjuda dem stöd och samla in statistik på allmän nivå för att utveckla stödtjänsterna. Efter att ha svarat på enkäten får doktoranden baserat på sina svar anvisningar och länkar till mer information som är anpassade enligt den egna situationen. Doktoranden kan även be om att bli kontaktad personligen i slutet av enkäten. Doktorandutbildningstjänsterna strävar efter att kontakta alla som bett om det senast 1,5 månader efter att enkäten stänger.

Doktorandutbildningstjänsterna har skickat varje doktorand en personlig svarslänk per e-post till adressen i studieregistret. Kontakta doktorandutbildningstjänsterna på adressen udes@aalto.fi om du har frågor om enkäten eller om du inte fått länken.

Enkätens struktur och frågorna har utvecklats baserat på respons. Om du vill kan du bekanta dig med svaren på uppföljningsenkäten från 2024 (på engelska).

Undersökningen skickades till dig den 11 november 2025 från messages-noreply@webropolsurveys.com. Om du inte har mottagit den, vänligen kontrollera din skräppostmapp.

Länk till dataskyddsmeddelandet för enkäten (på engelska) 

Doktorandutbildning
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Läs fler nyheter

Studier Publicerat:

Det var en störning i Sisu som påverkade registreringarna vid Öppna universitetet

Anmälningssystemet i Sisu hade en störning på morgonen den 8.12. Störningen har nu blivit åtgärdad.
Studier Publicerat:

Nya kursen om expertisutveckling inom kemiteknik

Vill du utvecklas till en välmående, självmedveten och produktiv yrkesverksam inom ditt område? Delta i den nya kursen CHEM-C2005 om expertisutveckling inom kemiteknik!
Picture of the themes of this course
Studier Publicerat:

Mind & Study: skaffa kunskaper för välmående på en nätkurs med 3sp

Studiepsykologerna i Aalto har kombinerat sina kunskaper och erfarenheter och skapat en nätkurs som hanterar mångsidiga teman inom välmående.
En person arbetar på en bärbar dator vid ett skrivbord med anteckningsböcker, pennor och en annan bärbar dator i närheten.
Studier Publicerat:

Kandidatarbeten lämnas framöver in via MyStudies för bedömning, godkännande och arkivering

I fortsättningen lämnas kandidatarbeten in för godkännande via MyStudies.