Evenemang

Disputation i Arbetsmarknadsekonomi, MSc Jerry Montonen

Public defence from the Aalto University School of Business, Department of Economics
Illustration av en blåvit talarstol med mikrofon och en hög hatt ovanför, inramad av blå gardiner.

Vid evenemanget följer vi Aalto-universitetets principer för tryggare rum.

Principer för tryggare rum

Title of the thesis: Essays on the economics of social interactions

Doctoral student: Jerry Montonen

Opponent: Professor Jonas Vlachos, Stockholm University

Custos (Chairperson): Assistant Professor Ciprian Domnisoru, Aalto University

Sociala interaktioner mellan individer äger konstant rum i samhället, och de har ofta betydande och mätbara effekter på de involverade individerna. I denna avhandling studerar jag vilka ekonomiska konsekvenser dessa interaktioner kan få.

I den första uppsatsen undersöker jag hur lärare påverkar sina elevers socioemotionella färdigheter och vilken avkastning dessa färdigheter ger på arbetsmarknaden. Med hjälp av flera decenniers paneldata från utbildningsregistret och resultat från personlighetstester från den finländska Försvarsmakten, visar jag att lärare är viktiga för socioemotionellt lärande och att vissa lärare höjer dessa färdigheter mer än andra lärare. Jag visar även att elever med bättre socioemotionella färdigheter har högre löner på arbetsmarknaden.

I den andra uppsatsen undersöker vi hur skolkamrater påverkar elevers framtida yrkesval. Vi finner att skolkamrater har en betydande inverkan på vilken typ av yrke en elev väljer, och att effekten är störst för högavlönade yrken såsom läkare eller jurist.

I den sista uppsatsen lämnar jag utbildningssystemet och studerar i stället sociala interaktioner på arbetsplatsen. Mer specifikt undersöker vi inkomstutvecklingen för arbetstagare som antigen inleder ett parförhållande, eller gör slut med, en chef på arbetsplatsen. Vi finner att arbetstagare som inleder ett parförhållande med en chef på arbetsplatsen under efterföljande år har sex procent högre lön jämfört med kontrollgruppen, medan arbetstagare som avslutar ett förhållande med en chef har 18 procent lägre lön under följande år. Dessa förhållanden är också kostsamma för företaget i stort, eftersom arbetsplatser där parförhållanden mellan chefer och underordnade uppstår upplever sex procentenheter högre personalomsättning jämfört med liknande arbetsplatser där inget sådant förhållande existerar.

Sammantaget ökar uppsatserna i avhandlingen förståelsen för hur sociala interaktioner i skolan och på arbetsplatsen påverkar olika ekonomiska utfall. Min forskning kvantifierar den ekonomiska betydelsen av dessa interaktioner och bidrar med faktaunderlag för beslutsfattare som är intresserade av skolpolitik eller hur relationer på arbetsplatser ska regleras.

More information:

jerry.montonen@aalto.fi

https://sites.google.com/view/jerrymontonen/

Thesis available for public display 10 days prior to the defence at: https://aaltodoc.aalto.fi/doc_public/eonly/riiputus/

Doctoral theses in the School of Business: https://aaltodoc.aalto.fi/handle/123456789/50

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat