Evenemang

Bioblitz på Otnäs campus 8.9.

Har du någonsin funderat på vilka alla arter som delar vårt campus? Hurdana arter som bor på vårt campus utöver oss människor? Hur många skulle vi hitta under några timmar? Kom med och ta reda på och anmäl dig till Otnäs alla tiders första Bioblitz-evenemang to 8.9.2022! Vinnarteamen belönas!
Sun filters through the treetops in the forest area on campus, with lily of the valley covering most of the ground. There's an old tree trunk diagonally on the ground, gathering moss.
Bild: Hanna Paulomäki

Vid evenemanget följer vi Aalto-universitetets principer för tryggare rum.

Principer för tryggare rum

Bioblitz som ordnas för första gången på Otnäs campus är en rolig lagtävling vars syfte är att känna igen så många arter på ett visst område som möjligt inom utsatt tid. Observationerna fotas och läggs till i iNaturalist-mobilapplikationen då informationen även når forskarna. Applikationen underlättar även identifieringen av arter genom att erbjuda alternativ på basis av fotografit som användaren laddat upp.

På Otnäs Bioblitz vill vi kartlägga arter på Aaltos campus. Tanken är dessutom att dela information om vikten av naturens mångfald samt naturförlustens inverkan . Evenemanget ordnas i samarbete med Aalto-universitetets studentkår (AUS) samt Helsingfors universitets biologistudenters ämnesförening Symbioosi ry.

Evenemanget är öppen för alla studerande och personal vid Aalto-universitetet  samt studenter och personal i biologi vid Helsingfors universitet. Deltagarna från Aalto har möjlighet att adoptera en biolog till sitt team. Vi uppmuntrar deltagarna att bilda mångvetenskapliga 2-5 personers team men evenemanget är öppen för alla slags gruppsammansättningar. Efterfest på AUS Otstrandens klubblokal.
 
När: Torsdag 8.9.2022, 14.00 - 19.00 + efterfest
Var: Otnäs campusområde 
Arrangörer: Aalto-universitetet / Meeri Karvinen och Hanna Paulomäki, AUS, Symbioosi ry  
Samarbetspartners: A! Co-Educator Team, ACRE/Campus Sustainability Team, Aalto Solutions for Sustainability

Läs mer om Bioblitz konseptet  

Anmäl dig senat 1.9. via linken

Noggrannare evenemangsanvisningar och det slutliga programmet skickas till anmälda efter den 1 september.

Preliminärt program

14:00 Samling: A Grid (Otsvängen 5), A108b / A111a Mordor (till vänster från aulan)
•    Välkommen / evenemangets öppning - Meeri Karvinen, Hanna Paulomäki
•    Kort inledning till naturens mångfald - Symbioosi ry / biologistudenter
•    Biodiversitet och utvecklandet av Otnäs campus – Aapo Pihkala/ACRE
 
14:45 Anvisningar för  BioBlitz-evenemanget
•    Vad är BioBlitz & och hur används iNaturalist-mobilapplikationen – Hanna Paulomäki
•    Tävlingsområdets gränser och vad händer efter det– Meeri Karvinen
•    Konstituering i team
 
15:00 Spelet börjar, tävlingstid 3 timmar     
 
18:00 Samling A Grid / Mordor
•    Inväntande av resultat med snacks
•    Offentliggörande av vinnarna och prisutdelning– Meeri/Hanna/AYY/Symbioosi ry

19:00 -> Efterfest: AUS Otstrandens klubbru

Tapahtumia

School of Business building
Studerande

Welcome Evening för nya magisterstuderanden vid Aalto-universitetets Handelshögskola

Aalto-universitetets Handelshögskola välkomnar alla nya magisterstuderanden att träffa Kauppis alumner! Evenemanget ordnas som en del av orienteringsveckan.
Ryhmä opiskelijoita
Mässor, Föreläsningar och seminarier, Studerande

Aalto Welcome Fair 2026

Välkommen på Aalto Welcome Fair för nya studerande 28.8.2025!
Textgrafik: vitt ord ”Day” och fetstilt ”ONE” på grön ruta mot klarblå bakgrund
Akademiska evenemang

Aalto Day One 2026 – Aalto-universitetets läsårsinvigning

Välkommen till Aalto-universitetets läsårsinvigning 1.9.2026 i Otnäs. Aalto Day One samlar Aalto-gemenskapen till invigningsceremonin, utdelningen av Aalto-priserna och Aalto Party.
Unga vuxna samtalar runt ett bord med drycker på ett inomhusevenemang, ansiktena är suddade
Informationstillfällen

Aalto-universitetets handelshögskolas studiehandledardag 4.9.2026

Välkommen till Aalto-universitetets handelshögskolas studiehandledardag i Otnäs fredagen den 4 september 2026! Under dagen ger vi en översikt av förändringarna i vårt utbildningsutbud, så att ni i er tur kan förmedla aktuell information till era studerande.
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat