DIY-teknologiatyöpaja fysiikan, kemian ja biotekniikan opetukseen
Nyt sinulla on mahdollisuus tutustua tee-se-itse-maailmaan teknologisten laitteiden valmistuksessa. Työpajan tarkoituksena on tuoda ideoita ja ratkaisuja itse tekemiseen sekä oivalluksiin. Työpajassa rakennetaan mm. biotekniikkaan soveltuviaan laitteita, jotka soveltuvat kaikkien luonnontieteiden opetukseen. Tilaisuus on suunnattu luonnontieteiden opetuksesta kiinnostuneille, erityisesti fysiikan, kemian ja biologian opettajille. Tapahtuma liittyy 25.9-1.10.2017 vietettävään Biotekniikan teemaviikkoon.
Aika: 27.9.2017 klo 16-19
Paikka: Lumarts-laboratorio, Kemistintie 1, Espoo
Järjestäjät: Aalto-yliopiston LUMA-keskus & Biofilia ja Helsingin yliopiston LumA-tiedekasvatuskeskus
Lisätietoja: Veli-Matti Ikävalko (veli-matti.ikavalko@aalto.fi) & Justus Mutanen (justus.mutanen@helsinki.fi)
Lue lisää uutisia
Yrittäjyyden lehtori Antti Lähtevänojan opetuksessa näkyy myös hänen kokemuksensa myyjänä ja yrittäjänä
”On mahtavaa saada opettaa aidosti tiedonjanoisia opiskelijoita.”
Koneoppiminen purkaa avaruuden kemian arvoituksia
Tähtitieteilijät voivat havaita tähtipölyssä monimutkaisia kemiallisia “sormenjälkiä” – mutta monia niistä ei ole vielä tunnistettu. SpaceML-hanke yhdistelee koneoppimisen simulaatioita ja laskennallista kemiaa, jotta tutkijat voivat selvittää miten molekyylit muodostuvat ja kehittyvät avaruudessa.
Aalto-yliopisto Junior vie säästämisen ja sijoittamisen oppeja kouluihin OP Uusimaan tuella
OP Uusimaan lahjoitusten turvin Aalto-yliopisto Juniorissa on kehitetty Juniorpörssi-oppimisalusta, jota käytetään yläkouluihin ja toiselle asteelle jalkautuvissa Sijoita tulevaisuuteesi -työpajoissa. Toimintaa on nyt laajennettu myös alakouluilla järjestettäviin Taloustuokio-työpajoihin.