Uutiset

Tältä älytekstiilit voivat näyttää – itsepuhdistuvaa puuvillaa tai painatus, joka muuttaa väriä

YLE Svenskan artikkeli NordForskin rahoittamasta 'Beyond e-Textiles'-projektista ja 'Interlaced'-näyttelystä Turun yliopistossa
Photo by Mikael Nyberg, University of Turku
'Interlaced'-näyttely. Kuva: Mikael Nyberg / Turun yliopisto

Alkuperäinen artikkeli (ruotsiksi): YLE Svenska Åboland 

Alla olevan käännöksen on toteuttanut Laura Koskelo (Aalto-yliopisto) Multifunctional Materials Design -tutkimusryhmälle.

Usean vuoden ajan pohjoismaalaiset tutkijat ovat työskennelleet tehdäkseen tekstiiliteollisuudesta ympäristöä säästävämpää. Nyt valmiina ovat prototyypit puuvillakankaasta, joka puhdistaa itse itsensä ja tekstiileistä, jotka on tehty kotoperäisiä kasveja syrjäyttävistä lupiineista.

Miten tulevaisuuden vaatteista ja tekstiileistä voisi tulla ympäristöystävällisempiä, älykkäämpiä ja kestävämpiä? Tätä pohjoismainen tutkijaryhmä on pohtinut usean vuoden ajan ja lokakuussa Turussa järjestettävässä näyttelyssä esitellään tutkijoiden prototyyppejä. Väitöskirjatutkija Alicja Lawrynowicz Turun yliopiston teknillisestä tiedekunnasta on ollut mukana kehittämässä kahta erilaista älytekstiiliä.  

Yhdessä projekteista tutkijat ovat kehittäneet puuvillakankaan, joka puhdistaa itse itsensä ilman vettä. Tämä on mahdollista sen ansiosta, että kangas on käsitelty sinkkioksidi-mineraalilla. 

Self-cleaning cotton. Photo by Mikael Nyberg / University of Turku
Tahroja sinkkioksidilla käsitellyllä valkoisella puuvillakankaalla. Kuva: Mikael Nyberg / Turun yliopisto

Mineraali muodostaa itsepuhdistuvan kalvon ja kankaalla olevat tahrat häviävät, kun ne altistetaan päivänvalolle, tarkemmin sanoen ultraviolettivalolle. Jos tahrat katoavat itsestään, pesemisen tarve vähenee ja vaatekappale kuormittaa vähemmän luontoa. 

Self-cleaning cotton. Photo by Mikael Nyberg / University of Turku
Tässä nähdään, kuinka tahrat vähitellen häviävät valkoiselta puuvillakankaalta, joka on käsitelty sinkkioksidilla. Kuva: Mikael Nyberg / Turun yliopisto

Toisessa tutkimusprojektissa on onnistuttu kehittämään myrkytön tekstiilipainatus, joka muuttaa väriä, kun se altistetaan auringonvalolle. Tässä käytetään mineraalia nimeltä hackmaniitti, joka reagoi ultraviolettisäteilyyn. Mineraali ei ole peräisin kaivoksista, vaan se on luotu turkulaisessa laboratoriossa.

- Nyt hackmaniittiä käytetään tekstiilipainatuksissa ensimmäistä kertaa ikinä. Mineraali toimii ultraviolettisensorina ja muuttaa väriä, kun olet ollut liian kauan auringossa ja on aika suojautua. Se voi vähentää auringon aiheuttamia riskejä, sanoo Alicja Lawrynowicz.

Materiaali halutaan markkinoille

Esillä olevia prototyyppejä ei ole toistaiseksi saatavilla suuremmassa mittakaavassa. Eli mitä kaikille keksinnöille nyt sitten tapahtuu?

- Tarkoitus ei ole, että ne jäisivät laboratorioon. Toivomme, että tulevaisuudessa keksintöjämme ryhdytään käyttämään teollisuudessa, sanoo Lawrynowicz.

Tutkimus on poikkitieteellinen, eli sitä on tehty useamman tutkimusryhmän yhteistyönä ja se käynnissä myös muissa pohjoismaissa.

Lupiinista voidaan valmistaa tekstiilejä

Tanskalainen tutkimusryhmä on keskittynyt ympäristöystävälliseen värjäykseen ja on kehittänyt väriaineita suuresta määrästä paikallisten ravintoloiden jätettä, esimerkiksi avokadon ja sipulin kuoria. Avokadon kuori antaa tekstiileille kauniin keltaisen värin ja sipuli tuottaa ruskean sävyjä. Tulevaisuudessa nämä värit voisivat korvata perinteisiä, myrkyllisiä väriaineita. Samaan aikaan tutkijat Aalto-yliopistossa ovat valmistaneet tekstiilejä lupiinista, joka on Suomessa haitallinen vieraslaji.

- Tähän asti olemme peranneet lupiinia pois ojista ja pitäneet sitä ongelmana, mutta täällä tutkijat ovat luoneet kuituja ja saaneet kudottua niistä liinan, sanoo tutkimuskoordinaattori Helen Salminen Turun yliopiston materiaalitekniikan koulutuksesta.

Ruotsissa tutkijat ovat projektin puitteissa työskennelleet keksiäkseen vaihtoehtoja muovikuidulle (elastaanille), jota käytetään usein farkkukankaissa, jotta niistä saadaan joustavampia.

- Puuvilla, joka sisältää muutaman prosentin muovikuituja, on hyvin vaikeaa kierrättää. Siitä seuraa, että kangasta on vaikeaa käyttää raaka-aineena jatkoprosesseille. Sen vuoksi on tärkeää löytää uusia tapoja kutoa kangasta, jotta kangas voidaan kierrättää ja saada joustavaksi ilman muovikuituja, sanoo Alicja Lawrynowicz.

Prototyypit, joita tutkijaryhmä on kehittänyt 'Beyond e-Textiles' -projektin puitteissa, ovat esillä 11. lokakuuta asti Natura-kiinteistössä Turun yliopistossa. 

Tutustu myös:

Monitoimisten materiaalien suunnittelu

Prof. Jaana Vapaavuoren johtama tutkimusryhmä

MMD webpage main image. GIF image by Aalto University, Giulnara Launonen

Beyond e-Textiles project (NorTex)

Nordic network on smart light-conversion textiles beyond electric circuits

Beyond e-Textiles webpage, main image. Image by Aalto University, Giulnara Launonen, Maija Vaara, Mithila Mohan
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Pitkähiuksinen henkilö, jolla on vaaleanpunainen neulepaita, seisoo metsässä vihreän kasvillisuuden keskellä.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Palkitusta elintarvikepakkauksesta biodesign-tilojen tutkimiseen

Ena Naito oli jo nuorena kiinnostunut sekä tieteistä että muotoilusta. Hän löysi täydellisen paikan yhdistää nämä kaksi maailmaa.
Henkilö mustassa paidassa ja sinisessä hameessa pitää kahta teksturoitua materiaalia käsissään, taustalla harmaa seinä.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Arkkitehti ja muotoilija Talisa Dwiyani yhdistää työssään intohimon, materiaalit ja yhteistyön

Indonesiasta kotoisin oleva Talisa oppi opiskeluaikanaan Aalto-yliopistossa monialaisen työskentelytavan.
Väitöskirjatutkija Giiguulen Enkhsaikhan laboratorioympäristössä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Giiguulen Enkhsaikhan: Ympäristöystävällisempiä tekstiilejä hemiselluloosan avulla

Aalto-yliopiston väitöskirjatutkijan esitys hemiselluloosasta sai kolmannen palkinnon Marcus Wallenbergin säätiön nuorten tutkijoiden tapahtumassa marraskuussa.
Kaksi maailmankarttaa, jotka näyttävät tuloerojen muutokset vuosina 1990-2023, eri värit edustavat eri muutostasoja.
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tuloerot kasvaneet lähes puolella maailman väestöstä – aiempaa tarkempi aineisto paljastaa myös alueellisia onnistumisia

Taloudellisen eriarvoisuuden mittaamisessa on vakavia puutteita eri puolilla maailmaa.