Rahoittajien logot eivät välttämättä näy ACRIS-tutkimusportaalissa
ACRIS-järjestelmässä rahoittajien logot voidaan lisätä hankesivuille, jolloin hankerahoitus näkyy avoimesti ja täyttää rahoittajien vaatimukset. Tällä hetkellä logot eivät kuitenkaan välttämättä näy kaikissa selaimissa palveluntarjoajan käyttöön ottaman Cloudflare-turvajärjestelmän (CAPTCHA) vuoksi.
Jos logot eivät ole näkyvissä, voit saada ne näkyviin seuraavasti:
- Avaa tutkimusportaalin pääsivu https://research.aalto.fi ja suorita Cloudflare CAPTCHA -testi tarvittaessa ("I'm not a robot.").
- Mene sitten projektisivulle käyttämällä samaa selainta, joko suoran linkin kautta tai hakemalla portaalista.
Kun pääsivulla on käyty, järjestelmä tunnistaa selaimen luotettavaksi ja logot näkyvät normaalisti myös projektisivuilla.
Tarvittaessa voit myös toimittaa rahoittajalle projektisivun kuvakaappauksen näyttämällä logot.
Lisätietoja: acris@aalto.fi
Lue lisää uutisia
Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen
Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
“Mesoskaalan” uimarit voivat avata tien kehon sisäisille lääkeroboteille
Tutkijat ovat selvittäneet, miten pienet eliöt rikkovat fysiikan lakeja uidakseen nopeammin. Löytö voi auttaa esimerkiksi lääkkeitä annostelevien robottien kehittämisessä.
Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä
Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.