Aalto-yliopisto esittäytyi Ruotsin kuninkaan delegaatiolle
Taidekoordinaattori Tuula Isohanni kertoi kuningas Kaarle XVI Kustaalle Alvar Aallon arkkitehtuurista.
Aalto-yliopisto on korkea-arvoisen vierailun isäntänä tänään 26.11. Ruotsin talouselämän vaikuttajista koostuvassa ryhmässä on mukana kuningas Kaarle XVI Kustaa. Vierailun järjestää Ruotsin kuninkaallinen teknistieteellinen akatemia (IVA), ja se on osa laajempaa Suomeen suuntautuvaa Royal Technology Mission -matkaa.
Vierailu alkoi tutustumisella Alvar Aallon arkkitehtuuriin äskettäin peruskorjatussa Otakaari 1 -rakennuksessa. Kuningas ja muu delegaatio tutustuivat mm. opiskelijoiden töihin ja piipahtivat kemian perusteet -kurssin luennolla suuressa luentosalissa.
Päivän aikana ryhmälle esitellään Aalto-yliopiston tutkimushankkeita, tutkimuslähtöisiä innovaatioita, luovan talouden osaamista, uudenlaisia oppimisen tapoja ja Aalto-yliopiston ympärille syntynyttä innovaatioekosysteemiä.
Lue lisää uutisia
Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä
Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.
Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä
Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”
37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.