Uutiset

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuusti-hankkeessa 2025–2028 kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.

Kielibuustin 2025–2028 kehitystyön painopisteinä ovat Aalto-yliopiston kansainvälisten korkeakouluopiskelijoiden työllistyminen ja kielitaito. Hankkeessa sujuvoitetaan opiskelijoiden kielenoppimispolkua yhteistyössä Kielikeskuksen ja koulujen kanssa. Suosittujen suomen kurssien rinnalle luodaan esimerkiksi tekoälyavusteinen Suomi 1 -verkkokurssi ja suomi toisena kielenä -sivuaine jo OPS-kaudelle 2026–2028. Tulossa on myös mm. kielenoppimisen suunnittelun työkalu Kieli-HOPS opintoneuvonnan tarpeisiin, sekä koulutuksia Aallon opetushenkilöstölle monikielisestä opetuksesta.

”Tavoitteena on tarjota Aallon kansainvälisille opiskelijoille yhä paremmat mahdollisuudet oppia ja käyttää suomen kieltä yliopistossa, niin että he ovat valmiimpia työelämään täältä valmistuessaan”, toteaa Kielibuustin projektipäällikkö Sanni Heinzmann.

Hankkeessa kehitetään myös opetus- ja työskentelykäytäntöjä, jotka tukevat Aalto-yliopiston monikielistä yhteisöä ja kielilinjausten toteuttamista. Lukuvuonna 2025–2026 tarjotaan mm. työpajoja ja koulutusta Aalto-yliopiston henkilöstölle kielilinjausten huomioimisesta opetuksessa, sekä julkaistaan yhdessä henkilöstöpalveluiden kanssa ohjeet työyhteisöjen monikielisesti toimimiselle.  

Kielibuustin hankekaudella 2021–2024 kehitettiin tutkimukseen perustuvia ratkaisuja suomen ja ruotsin kielten oppimiseen ja opettamiseen viiden korkeakoulun yhteistyönä. Kehittämistyön tuloksena syntyi kansallisesti palveleva Kielibuusti.fi-sivusto, joka tarjoaa erilaisia oppimisen ja opettamisen välineitä kielenoppijoille ja kielenopettajille sekä resursseja korkeakouluille ja työyhteisöille. Sivuston ylläpito ja kehittäminen jatkuu edelleen, samoin kuin yhteistoiminta korkeakoulu-, kotoutumis- ja työllisyyskentän sidosryhmäverkoston kanssa. Kielibuusti-hanketta toteuttavat kaudella 2025–2028 Aalto-yliopisto ja Helsingin yliopisto. 

Lisätietoja

Tutustu kielibuusti.fi-sivustoon

Materiaaleja suomen ja ruotsin oppijoille, ohjaajille, työnantajille ja opettajille

Kielibuustin logo

Kielibuusti (ulkoinen linkki)

Kansainväliset osaajat kotimaisten kielten taitajiksi.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Aalto Inernational Talent -ohjelman opiskelijoita vierailemassa Outokummun toimitiloissa Helsingissä.
Yhteistyö Julkaistu:

Aalto International Talent -ohjelman mentori Matti Aksela: suosittelen osallistumista kaikille yrityksille

Ohjelman kautta yritys voi matalalla kynnyksellä tutustua kansainvälisiin osaajiin ja kehittää monimuotoista työyhteisöä.
Henkilö yhteisellä työpöydällä selaa opiskelijakurssien katalogia kannettavalta, vierellä kasveja
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Unite!-yliopistojen tohtorikoulutuspaikat löytyvät nyt kaikki samasta paikasta

Unite! Catalogue for Students sisältää nyt kaikkien yhdeksän yliopiston tohtorikoulutuspaikat.
Perhe poseeraa vuonon satamassa punaisten mökkien ja lumihuippuisten vuorten taustalla
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuono-elokuvalle Kultainen palmu Cannesissa – mukana joukko suomalaistekijöitä

Elokuvan yhteistuottajana on elokuvayhtiö Aamun Jussi Rantamäki, ja elokuvalla on myös suomalainen puku- ja äänisuunnittelija.
Tekniikan alan suomi
Yhteistyö Julkaistu:

Suomen kielen integrointi englanninkieliseen tekniikan alan opetukseen: tekoälyvideoiden mahdollisuudet ja haasteet

Tässä blogipostauksessa opetusassistentti Rainer Ruuskanen kertoo siitä, miten tekoälyn avulla tuotetuilla videoilla voi tuoda suomen kieltä mukaan englanninkieliseen substanssiaineen opetukseen ja samalla tukea kansainvälisten opiskelijoiden suomen kielen oppimista.