Uutiset

Yhteyksien luomisen, vuoropuhelun ja konkreettisen toiminnan mahdollistaminen on tärkeämpää kuin koskaan

Kauppakorkeakoulussa järjestettiin keväällä 2025 kaksi työpajaa, joiden tarkoituksena oli tuoda yhteen eri toimijoita ja näkökulmia sekä edistää merkityksellisiä tekoja ja toimintaa tasa-arvon, monimuotoisuuden ja osallisuuden (EDI) alueilla. Työpajoissa toimijat eri puolilta Aalto-yliopistoa keskustelivat aiheista ja pohtivat konkreettisia toimia EDIn edistämiseksi sekä yksilötasolla että yhdessä.
Joukko osallistujia istuu moderneissa tiloissa pöytien ympärillä; jotkut pitävät papereita ja keskustelevat. Kuva EDI-työpajasta kesäkuussa 2025.
Kuva: Sonja Raunio

Kauppakorkekoulun yhdenvertaisuusrahoituksella (Diversity and Inclusivity Fund) järjestettiin kaksi työpajaa, joissa Aalto-yliopiston eri toimijat kokoontuivat pohtimaan, miten tasa-arvoa, monimuotoisuutta ja osallisuutta (EDI) voidaan edistää merkityksellisellä tavalla. Tavoitteena oli luoda tila yhteiseen oppimiseen, vuoropuheluun ja konkreettisiin toimiin. Työpajat järjestivät Laura Kangas-Müller, Sonja Raunio ja Maria Uusitalo johtamisen laitoksen organisaatioviestinnän yksiköstä, ja niitä fasilitoi Leni Grünbaum.

Group of people sitting at a table and discussing together, some writing on cards, in a room with coats hanging in the background. Photo from the EDI workshop in February 2025.
Osallistujat keskustelevat ja työskentelevät yhdessä ensimmäisessä EDI-työpajassa. Kuva: Sonja Raunio

Ihmiset eri rooleista ja taustoista tuotiin yhteen EDI:n äärelle

Ensimmäinen työpaja, Bridging Theory and Practice in EDI (Teorian ja käytännön yhdistäminen EDIssä), pidettiin 7. helmikuuta 2025.

Se kokosi yhteen tutkijoita, Kauppakorkeakoulun EDI-komitean jäseniä ja muita Kauppakorkeakoulun ja Aalto-yliopiston toimijoita, jotka edistävät EDI-asioita eri rooleissa. Iltapäivä alkoi sarjalla lyhyitä pääpuheenvuoroja, joissa esiteltiin sekä käytännönläheisiä että tutkimukseen perustuvia EDI-näkökulmia.

Puhujat jakoivat näkemyksiä työstä Aallon eri EDI-aloitteiden osalta, kuten Aalto BIZ EDI -komiteasta, Aalto Accessibility Coordination Groupista, Queer+ -työntekijäverkostosta ja koko yliopiston laajuisesta EDI-suunnitelmasta. Puheissa korostettiin myös häirinnän vastaisia toimenpiteitä osana EDI-työtä ja tarjottiin teoreettisia näkökulmia EDIn ymmärtämiseen korkeakoulutuksessa.

Puheenvuorojen välillä ja niiden jälkeen osallistujat jakautuivat pienryhmiin keskustelemaan aiheista, pohtimaan mitkä asiat ovat kiireellisimpiä, jakamaan omia kokemuksiaan ja määrittelemään teemoja ja suuntaviivoja tulevaa toimintaa ajatellen. Yksi keskustelujen tärkeimmistä johtopäätöksistä oli, että osallistujien esittämät erilaiset näkökulmat olivat sekä vahvuus että haaste. Ne rikastuttivat keskustelua, mutta yhteisten lähtökohtien löytäminen vaati ajoittain ponnisteluja.

Osallistujilta saadussa palautteessa korostui, kuinka tärkeää on tuoda yhteen eri rooleissa toimivia ja eri taustoista tulevia ihmisiä tiloihin, joissa voidaan käydä avointa vuoropuhelua. Monet korostivat myös tarvetta lisätä osallistujien monimuotoisuutta – erityisesti ottamalla mukaan johtotehtävissä toimivia ihmisiä – ja tehdä EDI-aiheista merkityksellisempiä ja helpommin lähestyttäviä laajemmalle yleisölle.

Alison Pullen stands at a podium speaking to a group at the EDI workshop in June 2025 in a room at the Business School.
Professori Alison Pullen pitämässä avauspuheenvuoroa toisessa työpajassa. Kuva: Sonja Raunio

Mahdollisuuksia toimeen tarttumiselle – yksin ja yhdessä

Nämä keskustelut jatkuivat toisessa työpajassa, EDI in Times of Societal Backlash: Fostering Collective and Individual Action, joka pidettiin 10. kesäkuuta 2025.

Työpajan avasi Macquarie-yliopiston professori Alison Pullenin pääpuheenvuoro. Pullen on johtava tutkija feministisen organisaatiotutkimuksen, kriittisen monimuotoisuustutkimuksen sekä organisoinnin ja työn etiikan ja politiikan alalla. Puheessaan professori Pullen korosti, kuinka tärkeää on pysyä sitoutuneena EDI-työhön kasvavan vastustuksen ja yhteiskunnallisen vastarinnan edessä, sekä toivon merkitystä työssä kohti inklusiivisempaa tulevaisuutta.

Pääpuheenvuoron jälkeen osallistujat jatkoivat aiemmassa työpajassa tunnistettujen teemojen parissa. Jotta lähtökohta olisi kaikille sama, osallistujia pyydettiin ilmoittamaan rekisteröitymisen yhteydessä heille merkityksellisiä aiheita. Nämä aiheet ryhmiteltiin viiden otsikon alle: 1) Organisaatiokulttuuri, 2) Institutionaaliset käytännöt: esteettömyys, osallisuus ja läpinäkyvyys, 3) Akateeminen ura, 4) Opetus ja 5) Yhteiskunnallinen ja poliittinen ilmapiiri. Työpajaosuudessa kukin osallistuja valitsi itselleen merkityksellisen EDI-aiheen, joiden pohjalta jakauduttiin pienryhmiin ja laadittiin konkreettisia toimia, joilla he voivat edistää muutosta päivittäisessä työssään ja elämässään.

Yksi projektin tärkeimmistä opeista oli, miten ehdottoman tarpeellista ja tärkeää on luoda tiloja, joissa ihmiset voivat kokoontua rooleistaan riippumatta, jakaa kokemuksiaan ja suunnitella konkreettisia toimia yhdessä. Työpajat osoittivat, kuinka tällaiset kohtaamiset paitsi edistävät keskinäistä ymmärrystä myös vauhdittavat muutosta. Kun keskustelut osallisuudesta muuttuvat yhä monimutkaisemmiksi ja toisinaan kiistanalaisemmiksi, on entistä tärkeämpää luoda tilaa yhteyksien luomiselle, vuoropuhelulle ja yhteiselle suunnittelulle.

Katso myös

People

Equality, Diversity and Inclusion (EDI) Research at Aalto

Aalto University has an active, growing community of researchers conducting research in the field of EDI studies, showcasing excellence in their field.

Equality, diversity and inclusion at Aalto
Mies ja nainen juttelevat kahdelle opiskelijalle, joilla teekkarilakit päässä

Yhdenvertainen, monimuotoinen ja inklusiivinen Aalto

Rakennamme inklusiivista yhteisöä, jossa yhteisömme jäsenet voivat tuntea yhteenkuuluvuutta ja elää täysipainoisesti työn ja opintojen arkea tasavertaisina.

students gathering

Tasa-arvo, monimuotoisuus ja inkluusio Kauppakorkeakoulussa

Tavoitteemme Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa on olla monipuolinen ja mukaan ottava yhteisö.

Kauppakorkeakoulu
Kristallikukat-näyttely. Kuva: Aalto-yliopisto / Mikko Raskinen

Kauppakorkeakoulun yhdenvertaisuusrahoitus

Kauppakorkeakoulu haluaa tukea yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta ja kannustaa niihin.

Kauppakorkeakoulu
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Attendees networking at Demo Day
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Vuoden 2026 Demo Day rikkoo ennätyksiä: Tältä näyttää Otaniemen nopeiten kasvavassa startup-tapahtumassa

Aalto Startup Centerin ja A Gridin järjestämä Demo Day toi yhteen lähes 800 kävijää, 90 startup-ständiä ja yli 75 sijoittajaa. Vuonna 2018 käynnistetty ruohonjuuritason tapahtuma on kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista startup-tapahtumista.
Ihmisten siluetit kävelemässä ja vuorovaikuttamassa, harmaalla taustalla oransseja maalitäpliä.
Yliopisto Julkaistu:

Tilaa luovuudelle yhdenvertaisuusrahoituksen avulla

Tim Moesgen halusi käynnistää kehollisuuteen liittyvät työpajat Aalto-yliopistossa, sillä hän tiesi liikkeen ruokkivan luovuutta.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Yliopisto Julkaistu:

Mobiilitulostuksen tulostusportaali myPrint avattu aalto open- ja eduroam-verkkoihin

Portaalin kautta voit muokata mobiilitulostuksen asetuksia
Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.