Uutiset

Väitös: Helsingin asuntomarkkinat suosivat ostajaa – hyötyä vanhasta kerrostaloasunnosta keskimäärin 5 900 euroa

Ostajat hyötyvät myyjiä enemmän etenkin isoissa kerrostaloasuntokaupoissa, väittää Sami Pakarinen.
Kuvan rakennukset eivät erityisesti liity Sami Pakarisen väitöstutkimukseen.

Helsingissä asuntomarkkinoilla ostajien asema on suosiollisempi kuin myyjien. Ostajat saivat hyötyä eniten suhteessa arvioituun markkinahintaan erityisesti suurista asunnoista.

Helsingin asuntomarkkinoilla tehtiin vuosien 2011–2012 aikana lähes 3 500 asuntokauppaa, joiden yhteenlaskettu arvo oli reilut 770 miljoonaa euroa. Tästä summasta kahdeksan prosenttia eli noin 64 miljoonaa euroa kohdistui tehottomasti joko myyjien tai ostajien eduksi.

”Tutkimustulokset antavat uudenlaista tietoa Helsingin asuntomarkkinoiden hinnoittelusta ja markkina-asetelmasta. On mielenkiintoista, että tilastollisen mallin perusteella etenkin keskustan arvoasunnoista myyjät voisivat pyytää vieläkin korkeampia hintoja”, Pakarinen toteaa.

Eri markkina-alueiden ja huoneistotyyppien välillä oli kuitenkin eroja. Arvioitu tehottomuus vaihteli kaupunkien eri alueiden välillä 4–13 prosenttia. Etenkin Helsinki-2-alueella Kallio-Vallila-Sörnäinen myyjät saivat pienistä asunnoista korkeamman hinnan kuin asuntojen ominaisuudet antaisivat olettaa.

”Sijoittajien kiinnostus pieniin asuntoihin juuri näillä alueilla näkyi halukkuutena maksaa korkeampia hintoja. Vaikka tutkimuksen aineisto on vuosien 2011 ja 2012 väliseltä ajalta, oli pienten asuntojen kysyntä jo silloin suurta Helsinki-2-alueella, kun korotkin kääntyivät uudelleen laskuun”, Pakarinen sanoo.

”Sijoittajakysyntä on sittemmin jatkanut vain kasvuaan, etenkin uudistuotannossa. Tästä näkökulmasta tutkimuksen tuoma lähestymistapa asuntomarkkinoiden toimintaan on erittäin ajankohtainen ja kiinnostava.”

Sami Pakarisen väitöskirja ”Semiparametric efficiency analysis of housing markets” tarkastetaan Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa 16. maaliskuuta.

Väitöskirja (Aaltodoc.aalto.fi)

Lisätietoja:
Sami Pakarinen
p. 050 343 4337
sami.pakarinen@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Opiskelijaryhmä juttelee ja työskentelee kannettavilla kirkkaassa toimistotilassa
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:
Talotekniikka murroksessa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Talotekniikka murroksessa: data, vastuullisuus ja uudet liiketoimintamallit muuttavat alaa

Talotekniikka on nopeasti kehittyvä kokonaisuus, jossa yhdistyvät energia, data, käyttäjäkokemus ja liiketoimintamallit. Vuoden 2025 Talotekniikka 2030 -visiomittaus kertoo lukuina alan kehityksestä ja muutoksen vauhdista.
Juha Gogulski, kuva: Matti Ahlgren, Aalto-yliopisto
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Juha Gogulski kehittää räätälöityä aivostimulaatiohoitoa masennukseen

Aalto-yliopiston tutkijatohtori ja Instrumentariumin tiedesäätiön Fellow-apurahan saanut Juha Gogulski kehittää tutkimusta, jonka tavoitteena on räätälöidä masennuspotilaille yksilöllistä aivostimulaatiohoitoa.
Moderni näyttelysali, mannekiineilla vihreitä ja valkoisia vaatteita, kulhoja ja beige kylpyamme jalustoilla
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaisia puupohjaisia innovaatioita esillä Lontoossa

Näyttely esittelee suomalaisia biotalouden ratkaisuja niin teollisuuden kuin kuluttajan arkeen. Origamipohjaiset FOLD-materiaalit tarjoavat kestävämpiä ratkaisuja pakkausten ohella myös moneen muuhun käyttötarkoitukseen.