Uutiset

Vähäpäästöinen alue-energia luo energiaomavaraisuutta kampukselle

Erittäin vähäpäästöinen ja energiaomavaraisuutta tukeva ratkaisu tuottaa kampuksen rakennuksiin lämmitystä, lämmintä käyttövettä sekä jäähdytystä suurilla ilma-vesilämpöpumpuilla. Voit nyt tutustua energiaratkaisun toimintaan animaation avulla.
Ilmakuva kampuksesta
Kuva: Mikko Aho / ACRE

Otaniemen energiaomavaraisuuden parantamiseksi on tehty ainutlaatuista kehitystyötä. Erittäin vähäpäästöinen ja energiaomavaraisuutta tukeva alue-energiaratkaisu tuottaa kampusrakennuksiin lämmitystä, lämmintä käyttövettä sekä jäähdytystä suurilla ilma-vesilämpöpumpuilla. Samalla voidaan kierrättää rakennusten jäähdytyksessä syntyvä hukkalämpö, mikä parantaa tuotannon energiatehokkuutta. 

Tällä hetkellä yhdeksän kiinteistöä käsittävä energiaratkaisu on toiminut Otaniemen kampuksella noin neljän vuoden ajan. Otaniemen alue-energia on ensimmäinen Suomessa toteutettu tämän tyyppinen kokonaisuus, eikä vastaavia ole todennäköisesti käytössä edes kansainvälisesti. 

Ratkaisu perustuu paikallisen tuotannon ja kaukolämpöjärjestelmän yhdistämiseen sekä matalalämpö- ja kylmäverkkoihin. Tuotannon omavaraisuusaste on 70–90 prosenttia, ja tarvittaessa kulutushuiput katetaan uusiutuvalla kaukolämmöllä.

Tutustu energiaratkaisuun animaation avulla

Oheisesta animaatiosta näet yksityiskohtaisesti selitettynä ratkaisuun liitetyt kiinteistöt sekä toimintaperiaatteet. Animaatioon on koottu lisäksi lähes reaaliaikaisena kulutus- ja tuotantotiedot.

Alue-energia

ACRE & Fortum – vähäpäästöinen alue-energia (ulkoinen linkki)

Tutustu tässä lähes päästöttömään alueelliseen energiaratkaisuun!
Lähes päästötön lähienergia lämmittää ja viilentää useaa kampusrakennusta sekä datakeskusta. Oheisesta animaatiosta löydät kampuskohteet sekä tarkemmat selitykset energiaratkaisun toimintaperiaatteesta.

 ”Vähäpäästöinen ja hukkalämpöjä hyödyntävä energiaratkaisu on luonnollinen jatkumo Aalto-yliopiston toimintatavalle, jossa haetaan kestävän kehityksen tavoitteita tukevia energiaratkaisuja ottaen huomioon kunkin kehityskohteen erityistarpeet”, kuvailee Aalto-yliopistokiinteistöt Oy:n toimitusjohtaja Ville Jokela. 

Fortum vastaa korttelin energiajärjestelmän elinkaaren ajan suunnittelusta, rakentamisesta ja käytön aikaisesta operoinnista. Hanketta toteutetaan ja kehitetään tiiviissä yhteistyössä ja järjestelmää tullaan laajentamaan tulevaisuudessa myös muihin kampuskiinteistöihin. 

Havainnekuva Aalto University Works -korttelista

Aalto Works -energiaratkaisu sai Vuoden Energianerokas -tunnustuksen

Ratkaisu perustuu paikallisen tuotannon ja kaukolämpöjärjestelmän yhdistämiseen sekä matalalämpö- ja kylmäverkkoihin.

Uutiset
Aalto Konekorttelin havainnekuva: Helin & Co Architects / Aalto-yliopisto

Ainutlaatuinen päästöttömän lähienergian projekti alkaa Otaniemessä

Fortum ja Aalto-yliopisto ovat sopineet kymmenen kiinteistön korttelin lämmitys- ja jäähdytysjärjestelmän uudistamisesta päästöttömäksi ja lähes kokonaan omavaraiseksi. Alueen energiaratkaisu, joka uusitaan kahdessa vaiheessa, on ainutlaatuinen maailmassa.

Uutiset
Väre ja Kauppakorkeakoulu aurinkopaneelit Kuva: Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto

Kestävän kehityksen kampus

Kampuksen keskeisimmät kestävän kehityksen vaikutukset liittyvät energian kulutukseen ja liikkumiseen ja lajitteluun. Kestävä ja hiilineutraali kampus on yliopiston kampusstrategian ytimessä.

Kestävä kehitys
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Damask parturi-kampaamo A Blocissa
Kampus Julkaistu:

Damask laajentaa palveluitaan A Blocissa: nyt täyden palvelun parturi-kampaamo kaikille

Suosittujen parturipalveluiden lisäksi Damask tarjoaa nyt myös kampaamopalveluita naisille.
Keski-ikäinen silmälasipäinen mies istuu, tumma neule ja vaaleanpunainen paita, vihreä tausta.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Aalto-professori Tapani Vuorinen sai arvostetun Wihurin kansainvälisen palkinnon

Yli 40 vuotta puukemiaa tutkinut Vuorinen on vaikuttanut laajasti tiedemaailmaan, teollisuuteen ja yhteiskuntaan.
Täffä Lunch -ravintola ostoskeskus A Blancissa
Kampus Julkaistu:

Täffä Lunch on avautunut ostoskeskus A Blancissa

Ostoskeskus A Blanc on vahvistanut ravintolatarjontaansa, kun palkittu lounasravintola Täffä Lunch avasi ovensa keskuksessa tiistaina 6.10.
Promotional image for the 100STARTUPS event
Yliopisto Julkaistu:

Ideasta startupiksi – 100STARTUPS 21.–22.10.

Lokakuussa tuomme yhteen opiskelijat, työnhakijat, tekijät, unelmoijat ja tulevat perustajat oppimaan oikeat työkalut ja menetelmät startupien perustamiseen.