Uusia nimityksiä Elokuvataiteen laitoksella
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani Tuomas Auvinen on tehnyt kaksi nimityspäätöstä.
Dekaani on nimittänyt Jussi Rantamäen Executive in Residence -positioon ajalle 1.8.2024 – 31.7.2027.
Jussi Rantamäki on elokuvatuottaja ja Elokuvayhtiö Aamun toimitusjohtaja. Hän työskentelee pitkäjänteisesti muutaman elokuvaohjaajan kanssa ja tuottaa kansainvälisiä, tekijälähtöisiä elokuvia. Elokuvan muoto syntyy elokuvan sisällön kautta. Siksi jokainen elokuvatuotanto on prototyyppi, joka täytyy luoda käsityönä aina uudelleen. Hänen työssään tärkeitä arvoja ovat itsenäisyys, luovuus, pitkäjänteisyys ja avoimuus.
Lisäksi dekaani on nimittänyt TaM Nina Laurion elokuvataiteen laitokselle toistaiseksi voimassa olevaan tehtävään lehtorien urajärjestelmässä. Lehtoraatin alkamispäivä on 1.2.2025 ja ala Elokuva- ja TV-tuotanto.
Lue lisää uutisia
Shaya Vosough nimitetty liikennetekniikan apulaisprofessoriksi
Shaya Vosough tutkii matkustuskäyttäytymistä ja siihen vaikuttamista.
Sampsa Laakso nimitetty valmistusprosessien ja -järjestelmien apulaisprofessoriksi
Apulaisprofessori Sampsa Laakso on virtuaalisen valmistuksen asiantuntija.
Deepika Yadav hyödyntää teknologiaa naisten terveyden parantamiseksi
Deepika Yadav aloitti äskettäin apulaisprofessorina Aalto-yliopiston tietotekniikan laitoksella. Hän erikoistuu ihmisen ja tietokoneen väliseen vuorovaikutukseen (HCI) sekä vuorovaikutussuunnitteluun terveyden ja hyvinvoinnin alalla.